bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Perfektná historická detektívka Hrobárov almanach

Z Almanachu pre hrobárov od Augustina Rothmayera, Viedeň 1893
Obzvlášť desivým zážitkom pre hrobára je takzvaný pôrod v truhle. Pri mŕtvolách žien sa naozaj stáva, že niekoľko dní, prípadne aj týždňov po smrti porodia dieťa. V dôsledku posmrtnej stuhnutosti vznikajú v maternici svalové kŕče, okrem toho telo nafúknu unikajúce plyny. Stúpajúci tlak vnútri nakoniec vytlačí embryo cez pôrodné kanály. Sám som zažil, ako sa mŕtvej, ktorú sme práve vložili do truhly, odrazu medzi nohami zjavilo dojča. Dieťa potom pochovali spolu s matkou. Bez príplatku.

Kniha Hrobárov almanach je román o hlavnom viedenskom cintoríne, o údajných živých mŕtvolách a upíroch, ale v prvom rade je to kriminálka o období, v ktorom sa zrodilo mnohé z toho, čo formuje naše životy dodnes – telefóny, elektrina, automobily, fotografia, kino… Všetko vtedy vzniklo tak bleskovo za sebou, že pre niektorých to bolo až prirýchlo.

Viedeň obchádza smrť a jej tajomstvá môže odhaliť iba jediný človek.

Píše sa rok 1893. Augustin Rothmayer pracuje ako hrobár na slávnom hlavnom cintoríne vo Viedni. Je trochu zvláštny, ale nesmierne sčítaný a píše prvý almanach pre hrobárov. Pokoj mu však naruší mladý policajný inšpektor Leopold von Herzfeldt, ktorý potrebuje odborníka na smrť.

Vo Viedni totiž došlo k vraždám niekoľkých služobných a vrah do každej zastokol kôl. Hrobár videl už kadejaké telá, pozná všetky príčiny smrti aj fázy rozkladu. Vie, že narážanie na kôl patrí medzi starobylé metódy udržania mŕtvol pod zemou, aby neškodili živým. Vyčíňa vo Viedni poverčivý sériový vrah? Inšpektor a hrobár sa spolu pustia do vyšetrovania a zistia, že za bránami krásneho veľkomesta číha skaza.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:

 

Autor bestsellerov Oliver Pötzsch nás vo vynikajúcej detektívke Hrobárov almanach  zavedie do Viedne na prelome storočí, do najtemnejších kútov mesta v období, v ktorom sa rodili základy modernej kriminalistiky. Priblíži nám tak vyšetrovacie metódy, ktoré navždy zmenili svet inšpektorov a komisárov, zločincov aj vrahov.

Možno neviete, že už v roku 1879 vytvoril bývalý pomocník Alphonse Bertillon slávny kartotékový systém na identifikovanie zločincov, približne v rovnakom období dostal Angličan Francis Galton nápad odoberať podozrivým odtlačky prstov. Dovtedy nedokázateľné jedy sa konečne rozlúštili, maličké kúsky kostí odrazu odhalili rozkladajúce sa obete… Pri chytaní páchateľov nepomáhali iba ostrovtip a nos, ale najnovšie aj fyzika, psychológia a chémia.

V spájaní súvislostí je Oliver Pötzsch doslova majster – má skvelý štýl, svieži, evidentne naštudované reálie a vie ich podať pútavo. Navyše je to naozaj dobre premyslený príbeh, sympatické postavy – nielen Leo, policajná telefonistka Julia, ale napokon aj hrobár Rothmayer. „Cintoríny ma fascinovali už od detstva. Prechádzal som sa okolo náhrobných kameňov zarastených machom, čítal staré mená, dátumy narodenia a úmrtia, predstavoval si pritom, ako títo ľudia kedysi žili, čo si obliekali, aké osudy ich postihli. Nie najhorší druh vzdelávania pre budúceho autora historických románov!“ vysvetľuje autor Oliver Pötzsch. Kniha Hrobárov almanach vyšla vo vydavateľstve Ikar.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.