bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPadne napokon Hradba západu?

Hradba západu je piata časť série Dobrodružstvá kapitána Báthoryho. Skúsený autor Juraj Červenák v tomto spletitom románe o najkrvavejšej vojne, aká sa kedy odohrala na území dnešného Slovenska, uzatvára príbeh viacerých postáv z obľúbenej epickej ságy.

Vyše 500 stranový román Hradba západu ponúka všetko, čo očakávate od červenákových fantasy príbehov. Geniálne prelínanie skutočných udalostí a fikcie, k tomu dostatočne krvavé a drsné scény pre milovníkov akcie i dobrodružstva.

Sympatický hrdina Kornel Báthory, nadaný šermiar, básnik aj rytier.

Uhorské vojsko utrpelo drvivú porážku pri Parkáne. Hordy osmanských bojovníkov pod vedením samotného veľkovezíra prekročili Dunaj a obkľúčili pevnosť Újvár – Nové Zámky. Tú v kresťanskom svete nazývajú Hradba západu a vedia, že ak padne, bude ohrozená celá ríša. Obrancovia sú odhodlaní bojovať do posledného dychu, no čelia mnohonásobnej presile.

Na múroch otriasajúcich sa pod tureckou delostreľbou stojí aj kapitán Kornel Báthory. Viac než o pevnosť sa však obáva o osud svojho syna Michala, priateľa Voronina a milovanej Juliany. Tí sa stratili kdesi v kraji zachvátenom nepriateľským drancovaním. Navyše ich stopu zachytila obávaná barónka Rónayová prezývaná Vlčica.

Zopár ich zabili, najmä hlupákov, čo sa postavili na odpor. Ostatných rozprášili po lese alebo nahnali do blízkej rieky. Rehotali sa ako pomätení, keď prúd podrazil mladej žene nohy a vyšklbol jej z náručia dieťa, hádam polročné, a ostatní utečenci sa za ním hádzali a pokúšali sa ho chytiť, pričom sami padali do vody, špliechali na všetky strany, zadúšali sa a bedákali o zmilovanie.
Nadarmo. Dieťa zmizlo pod hladinou a viac sa neukázalo...

Cyklus Dobrodružstvá kapitána Báthoryho je úžasná sága, ktorá vás vedie naprieč históriou protitureckých vpádov do miest niekdajšieho Uhorského kráľovstva. Červenák príbeh okorenil mágiou arabských krajín, strhujúcimi vojnovými akciami, vladárskymi intrigami, ale aj rytierskou cnosťou, otcovskou láskou, či priateľstvom.
Výborne, miestami až filmovo napísané scény, ktoré vás vtiahnu do deja. Pridajte k tomu mystické záležitosti a dostávate sa na iný level. Navyše celý príbeh odsýpa, má minimum hluchých miest, pretože sám Červenák má rád akciu a dynamiku.
„Je pravda, že opisy sa snažím maximálne zhutniť, prípadne vybrať z charakteristiky opisovaného miesta či postavy to najvýstižnejšie. Netreba opisovať každú súčasť odevu, ako to robieval Karl May, pol strany na jedného zálesák,“ vysvetľuje Juraj Červenák.

Aj v Hradbe západu ukazuje nielen svoju drsnú tvár, keď sa neštíti naozaj krvavých a brutálnych scén, ale pridáva aj štipku humoru, vtipné poznámky a komentáre, ktoré odľahčia a neurazia.

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.