bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skPáčil sa vám Majster šarkanov? Skúste Mandľovník!

„Dramatický príbeh s potenciálom Majstra šarkanov od Khaleda Hosseiniho. Príbeh, ktorý vás chytí od prvých stránok,“ napísal Huffington Post. Je to strhujúce, citlivé a realistické čítanie o izraelsko-palestínskom konflikte.

Mandľovník je príbeh založený na osobnej skúsenosti autorky Michelle Cohenovej Corasantiovej, ktorá takto chcela čitateľa „obliecť do svojej kože“. Aby sme prežili všetko to, čoho bola ona počas siedmich rokoch svedkom. Vraj to nikoho nezaujímalo, snažila sa o tom hovoriť a napokon takmer rezignovala. „Až kým som si neprečítala Majstra šarkanov od Khaleda Hosseiniho a uvedomila som si, že spisovateľ sa môže dotknúť sŕdc svojich čitateľov a zmeniť ich,“ vysvetľuje Michelle.

Malý Ichmad Hámid je výnimočný matematický talent. Žije na okupovanom palestínskom území, v chatrči pri mandľovníku. Trápi ho, že nemôže urobiť nič na záchranu priateľov a rodiny. Dedinčania tŕpnu strachom, že prídu o domov, prácu a majetok. Ich nedôstojné obydlia lemujú mínové polia a na hlavy im mieria zbrane v rukách detí. Najviac sa boja toho, že stratia jeden druhého...

Nie je dôležité, čo život človeku nadelí, ale ako sa s tým popasuje

manPočas oslavy Ichmadových dvanástych narodenín sa strach zmení na skutočnosť. Uväznia mu otca, rodine zhabú majetok. Súrodenci sa začnú utápať v nenávisti k votrelcom. Ichmad je však iný. Odmieta sa poddať osudu a živiť nenávisť. Je odhodlaný zachrániť chudobnú, vymierajúcu rodinu.
Vďaka svojmu učiteľovi Ichmad v učení nepoľaví, práve naopak. Aj popri otrockej práci študuje. Podarí sa mu získať štipendium na univerzitné štúdium. Kedysi otcovi prisahal, že naňho bude hrdý, a mieni to dodržať. Zasvätí svoj život vede a najmä láske k blížnym. Práve tú v detstve nahrádzala nenávisť a násilie. 

Objednajte si novinku Mandľovník
Kupit bux.sk

Michelle Cohen CorasantiPodľa slov autorky Michelle Cohenovej Corasantiovej to nebolo ľahké písanie. „Posledných 40 strán Mandľovníka, ktoré sa odohrávajú v Gaze, som písala dva roky. Bála som sa, že som nevniesla svetlo na všetky tie hrôzy. Že sa stalo moje písanie pre čitateľov príliš zdrvujúce.“
Postava Ichmada má tak trochu predobraz v jej manželovi, ktorého stretla na Harvarde. Aj jeho otca dali do väzenia, keď mal dvanásť rokov a musel sa starať o svojich osem mladších súrodencov i nevzdelanú matku. Napriek nepriazni osudu bol schopný získať štipendium na univerzite. „Videla som jednoizbovú chatrč, v ktorej vyrastal a žasla som, čo bol napokon schopný dosiahnuť,“ rozpráva Michelle.

Prečítajte si krátky úryvok z novinky Mandľovníka:
Z veľkého okna sme zazreli sestričku, ako v nočnej košieľke uteká po lúke k poľu.
Mama v zlomku sekundy vybehla na dvor. Cestu si skrátila rovno cez záhradku, lámala ruže a tŕne jej trhali šaty. S Abbásom sme bežali tesne za ňou.
„Amal!“ skríkla mama. „Stoj!“ Od behu ma pichalo v boku, ale utekal som ďalej. Pri značke mama zastala tak náhle, že sme s bratom do nej narazili. Amal vbehla do poľa. Sotva som lapal dych.
„Stoj!“ skríkla mama. „Nehýb sa!“
Sestrička naháňala veľkého červeného motýľa, na hlave jej nadskakovali čierne kučeravé vlásky. Otočila sa, pozrela na nás. „Chytím ho,“ zachichotala sa a ukázala na motýľa.
„Nie, Amal!“ Mama ju okríkla najprísnejším hlasom, na aký sa zmohla „Už sa ani nepohni!“
Amal nehybne stála a mama hlasno odfukovala.
Abbás od úľavy klesol na kolená. Ani za nič na svete sme nesmeli prejsť za izraelskú značku. Za ňou sa nachádzalo diablovo pole.
Krásny motýľ si sadol asi štyri metre pred Amal. „Nie!“ skríkla mama.
S bratom sme zdvihli hlavy.
Naša malá sestrička sa nezbedne zahľadela na mamu a vzápätí sa rozbehla za motýľom.
Čo nasledovalo, prebehlo ako v spomalenom filme.

Milan Buno, 10.9.2014
Citáty čerpané z rozhovoru pre Secret World of Deep Soul

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.