bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOvládnu nás roboty a umelá inteligencia?

 „Tá kniha je literárne skvele napísaná, pútavá a zaujímavá,“ tvrdí technologický influencer a odborník na umelú inteligenciu Martin Spano. „Autorka v nej odhaľuje prostredia, ktoré sú človeku nie veľmi známe a zaoberá sa okrajovými myšlienkami spoločnosti.“

Sex bez ľudí, mäso bez zvierat je veľmi zaujímavý výskum inovácií v štyroch oblastiach: sex, mäso, smrť a narodenie/život.
Autorka cestuje, hľadá najnovšie vynálezy a inovácie, ktoré ukazujú, ako (možno) budeme jesť v budúcnosti, ako budeme umierať, aký budeme mať sex...

Čo všetko už čoskoro prenecháme technike? A ako nás to zmení?
Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky precestujeme štyri kontinenty a navštívime najtemnejšie zákutia internetu. „Vezmem vás do kuchýň, kde sa pripravujú nesmierne drahé kuracie nugetky, na zhromaždenia výlučne pre členov, kde sa ľudia učia spáchať samovraždu, do laboratórií, kde vo vakoch rastú plody, a na diskusné fóra, kde muži plánujú totálnu vojnu proti ženám,“ popisuje britská novinárka a dokumentaristka Jenny Kleeman, autorka skvelej knihy z vydavateľstva Ikar Sex bez ľudí, mäso bez zvierat.

Napríklad v kapitole o sexe bez ľudí navštívi kalifornskú firmu, kde tím odborníkov na AI vyvíja novú ženu, ktorá sa dokáže usmievať, trepotať viečkami, rozprávať (pýtať sa, aj odpovedať), vie vzdychať rôznymi spôsobmi pri rôznych dotykoch. Jej vagína má vlastný vyhrievací a mazací systém...a slúži mužom na sex.
Harmony je nadpriemerná sexuálna bábika, panna, ktorá je viac ako len pomôcka pri masturbácii. Čaká nás SEX bez ĽUDÍ?

„Mnohí jednoducho trpia osamelosťou,“ prezradí mi. „Niektorí sú starší a prišli o partnera alebo dosiahli bod, v ktorom už randenie neprichádza do úvahy. Keď sa večer vrátia domov, chcú cítiť, že majú čosi, čo je pekné na pohľad, môžu si to ceniť a starať sa o to.“

Vypočujte si podcast s Martinom Spanom, v ktorom rozoberá túto knihu:

Kniha Sex bez ľudí, mäso bez zvierat veľakrát šokuje, prekvapí, vystraší, niekedy vám zostáva rozum stáť, inokedy neveriacky krútite hlavou. Zdá sa vám to také neskutočné a vzdialené...no pritom vo svete tieto technologické revolúcie už prebiehajú a napredujú. Máte pocit, akoby ste čítali sci-fi, a pritom to je realita.

Sú to všetko veci, ktoré sa už vyvíjajú, zdokonaľujú a jedného dňa pravdepodobne prídu na trh. Hoci nie je záruka, že budú naozaj žiadané alebo cenovo pre všetkých prístupné. Napríklad aktuálny model s robotickou hlavou s umelou inteligenciou na tele RealDoll stojí 15-tisíc dolárov, cca 12-tisíc eur.

Druhou rovinou je však aj pohľad na ľudí a firmy, ktoré robia všetky tieto technologické vymoženosti. Sú to často muži s mega-egom, ktorí medzi sebou súperia, chcú kontrolovať daný segment - či už ide o čisté mäso, zrod života, sex alebo samotnú smrť.

Presvedčivé, dôkladne spracované, alarmujúce aj fascinujúce zároveň.

Milan Buno, knižný publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.