bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOtestujte sa, koľko viete o zvieratách v jedinečnej encyklopédii

Práve vyšla Encyklopédia kvízov: Zviera. Dozviete sa v nej všeličo nové, preskúšate svoje vedomosti a vyberiete sa do fascinujúceho sveta živočíchov.

Hoci je encyklopédia určená pre deti od 9 rokov, množstvo fanúšikov si našla aj medzi dospelými.

Spozorujete rozdiel medzi leopardom a gepardom? Viete, čím sa odlišuje aligátor čínsky od krokodíla morského? Rozoznáte vtáka podľa jeho zobáčika, cicavca podľa chvosta či rybu na základe jej pohybov?

Ak nie, potom je táto encyklopédia práve pre vás. Prečítajte si pútavé fakty, preštudujte viac ako 50 zaujímavých obrázkových kvízov a otestujte sa na úrovniach začiatočník, pokročilý a génius.

Ako funguje táto encyklopédia?

Najprv fakty

Najprv sa oboznámite s faktmi o hlavných skupinách živočíšnej ríše: bezstavovcoch, rybách, obojživelníkoch, plazoch, vtákoch a cicavcoch. Tieto dvojstrany plné základných informácií vás pripravia na jednotlivé kvízy.

Nasleduje výzva

Overte si vedomosti. K obrázkom priraďte odpovede z tabuľky. Postupujte podľa nasledujúcich štyroch bodov a určite všetko zvládnete.

01. Kniha je rozdelená do siedmich kapitol o živočíchoch, kde nájdete fakty o ich podobnostiach, odlišnostiach, živote na Zemi a, samozrejme, veľa kvízov. Skúste začať skupinou, o ktorej viete najviac, a potom vyskúšajte niečo nové.

02. Po zvolení kvízu si pozorne preštudujte obrázky. Poznáte všetky živočíchy? Texty vám poskytnú informácie, pomocou ktorých nájdete správne odpovede.

03. Pozrite si odpovede v tabuľke s názvom OTESTUJ SA a priraďte ich k obrázku. Ak si chcete vedomosti utvrdiť, po nejakom čase sa ku kvízu vráťte alebo ho dajte kamarátovi či kamarátke.

04. Postupujte od najmenej náročnej úrovne až po tú najťažšiu. Nebude to ľahké. Keď budete mať všetko hotové, skontrolujte odpovede. Nájdete ich naspodku strany pod čiarou.

Kapitoly kvízov a faktov:

Svet živočíchov
Bezstavovce
Ryby
Obojživelníky
Plazy
Vtáky
Cicavce

Niekoľko zaujímavých faktov z Encyklopédie kvízov: Zviera:

DNA človeka sa zhoduje s DNA šimpanza na 98,8 percenta. Aj napriek tomu je medzi týmito dvoma druhmi 35 miliónov odlišností.

Ako pláva medúza

Živočíchy sa pohybujú, prijímajú potravu a bránia sa pred predátormi. Medúza pri plávaní uvoľňuje svaly zvona, čím do tela nasáva vodu. Stiahnutím svalov medúza vypudí vodu, čo ju vystrelí dopredu. Pri kŕmení sa planktónom medúza každý deň precestuje vzdialenosť do jedného kilometra.

Larvy komárov žijú vo vode, dýchajú však vzdušný kyslík trubicou pripojenou k dýchaciemu otvoru na zadnej časti tela.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.