bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOkolo Slovenska na bicykli – tipy na cyklotúry

Spoznávať Slovensko sa dá rôznymi spôsobmi. Niekto najradšej na aute, iní skôr pešou turistikou a sú takí, ktorí najradšej vysadnú na bicykel a vyrazia. Práve pre nich máme dva skvelé tipy. Dve knižky, ktoré ponúkajú množstvo cyklovýletov. Výborne spracovaní sprievodcovia, v ktorých nájdete presne popísané trasy, dĺžku, prevýšenie, náročnosť. K tomu užitočné informácie, praktické tipy, takže môžete okamžite nasadnúť a šliapnuť do pedálov.

Okolo Slovenska na bicykli

Táto novinka je pre všetkých, ktorí obľubujú dlhšie cyklovýlety. Prejdete totiž postupne okolo celého Slovenska - viac ako 1 800 km za 22 dní. A to po cestách, ktoré sa nachádzajú čo najbližšie pri hranici a sú zjazdné bicyklom.
Každý deň ponúka dve trasy.
Prvá, ktorú nazýva autor Turistická trasa, je určená pre tých menej zdatných, pohodových cyklistov, ktorí chcú okolitú krajinu viac obdivovať, alebo pre rodiny s deťmi na cestných a trekingových bicykloch.
Druhá, Trasa pre náročných, je určená pre zdatnejších cyklistov, najmä na horských bicykloch a zavedie nás na ťažšie dostupné miesta, prípadne nám vyberie dlhšie úseky.

Začína sa trasou Bratislava – Gabčíkovo, nasledujú Patince, juhom Slovenka aj cez Tornaľu až po Čiernu nad Tisou. Potom vrchom Slovenska cez Sninu, Štrbské Pleso, Zuberec, Oščadnicu, aby sme to opäť stočili na juh cez Pruské, Starú Myjavu, Sekule až do Bratislavy.

V knihe Okolo Slovenska na bicykli nájdete:

 • 22 cyklistických trás po hranici Slovenska
 • tipy a zaujímavosti na trasách
 • farebné fotografie
 • panoramatické fotografie
 • profily trás
 • itineráre a prevýšenia trás
 • mapové výrezy so zakreslenými trasami

„Ak to bolo možné, viedli sme ju po značených cyklotrasách. Nemožno ju však úplne nazvať cyklotrasou, keďže v teréne nie je kompletne vyznačená. Mali by sme pre ňu výstižnejšie pomenovanie – cyklotrek. Túlame sa pritom na bicykli po cestách‑necestách, samozrejme zjazdných a legálne prístupných, často však neoznačených,“ dodáva autor Peter Jankovič.

Dolu Váhom a dolu Nitrou na bicykli

Milovníkom cykloturistiky a riek je určený tento sprievodca - Dolu Váhom a dolu Nitrou na bicykli. Malebnú cestu dolu Váhom opísal už v 19. storočí Alojz Mednyanský, avšak nie zo sedla bicykla.
Autorka Eva Dučaiová na ceste dolu Váhom ponúka 500 km dlhú trasu od prameňa Čierneho alebo Bieleho Váhu až po jeho ústie do Dunaja rozdelenú do siedmich dní. K cyklistickému putovaniu dolu Váhom pridala ešte aj cestu dolu riekou Nitra, a tak nadšenci cykloturistiky majú možnosť počas ďalších štyroch dní absolvovať takmer 260 km a spoznať našu štvrtú najdlhšiu rieku.

„Samozrejme, rozdelenie trás na jednotlivé etapy je len naším návrhom, ako poňať bicyklovanie pozdĺž riek. Každý podľa svojich schopností či kondície si môže skombinovať dlhšie alebo kratšie úseky pozdĺž rieky a prispôsobiť si jednotlivé vzdialenosti. Naším cieľom bolo, aby jednotlivé etapy boli stredne náročnými pre tých, ktorí už dlhšie bicyklujú a majú čosi za sebou, a aby jazda pozdĺž Váhu a Nitry nebola len o športovom výkone, ale aj o vnímaní prírody a krajiny a ich spoznávaní, tvrdí editor knihy Daniel Kollár.

Kniha Dolu Váhom a dolu Nitrou na bicykli obsahuje:

 • 14 cyklistických trás popri rieke Váh a rieke Nitra
 • tipy a zaujímavosti na trasách
 • farebné fotografie
 • panoramatické fotografie
 • profily trás
 • itineráre a prevýšenia trás
 • mapové výrezy so zakreslenými trasami

Okrem základného opisu každej trasy v knihe teda nechýbajú ani zaujímavosti súvisiace s jednotlivými miestami, cez ktoré prechádzame. Samozrejmosťou sú výrezy máp s priebehom trasy a podrobné praktické informácie časových rozvrhov, stúpaní či náročnosti.
Pri spracovaní týchto údajov autori spolupracovali aj s portálom cykloserver.cz, v ktorom sú jednotlivé úseky trás zakreslené aj pre vaše ďalšie používanie či priblíženie.

Vo vydavateľstve Dajama už vyšlo viacero cyklistických knižiek, toto sú dva nové prírastky, ktoré sa rozhodne oplatia.

Milan Buno, knižný publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.