bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOko noci. Severská detektívka od dvojice Cilla a Rolf Börjlindovci

Môj starý otec – rovnako ako jeho matka Alexandra – bol dokonca presvedčený, že rodinu ochránilo vajce. Oko noci sa stalo posvätným reliktom zašlých čias. Hovorilo sa, že je vševidiace a pomáha tým, ktorí ho strážia...

Na začiatku bol klenot nevyčísliteľnej hodnoty s názvom Oko noci, stratené Fabergého vajce. Prvé vajce si objednal cár Alexander na konci 19.storočia. Celkovo ich bolo vyrobených 50, no zachovalo sa len 43. A jedno mal práve Grigorij...

Skvelé severské krimi, už ôsmy diel série Tom Stilton a Olivia Rönningová – Oko noci.

Olivia Rönningová a Lisa Hedqvistová sa pri kontakte s ukrajinskými utečencami dozvedajú o zločinoch, ktorým čelia počas svojej strastiplnej cesty. Kriminalistky sa snažia zistiť, kto stojí za medzinárodnou sieťou napojenou na obchodovanie s ľuďmi.

Luna podozrieva svojho partnera Toma Stiltona. Zdá sa, že má podiel na istom pozoruhodnom úmrtí, hoci ho očividne netrápi svedomie. Keď ho príde vypočúvať polícia, vzťah medzi Tomom a Lunou sa vyhrotí. Môže vôbec ľúbiť takéhoto muža?

V centre Štokholmu padne zo strechy domu mladík, prenasledovaný dvoma mužmi. Mŕtveho sa nedarí identifikovať. Kto to je a kto zapríčinil jeho smrť?

Abbasa, priateľa Toma a Olivie, nečakane navštívi matka, ktorú nevidel od detstva. Prečo ho vyhľadala?

Nitky jednotlivých udalostí súvisia s luxusnou jachtou na francúzskej riviére a s klenotom nevyčísliteľnej hodnoty – so strateným Fabergého vajcom známym ako Oko noci.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Judita Hansman:

Oko noci je severská detektívka, aké sa snažil písať Stieg Larsson – zaujímavý a pútavý príbeh, silné postavy, ale najmä angažovanosť, upozornenie na spoločenské problémy. V tomto prípade napríklad na nelegálne obchodovanie s ľuďmi, ktorí utekajú z vojnovej Ukrajiny do Švédska. Presnejšie utečenkýň, ktoré neraz končia v rukách obchodníkov s bielym mäsom a tí ich nútia k prostitúcii.

„V Nynäshamne sa pohybovali osoby, ktoré ponúkali všetko od dopravy, cez nocľah či prechodné ubytovanie, čo sa však v horšom prípade končilo násilným zadržiavaním osôb a nútením k poskytovaniu sexuálnych služieb.“

Cilla a Rolf  výborne vystihli jednotlivé postavy, ich osobné životy. Upozorňujú nielen na obchodovanie s ľuďmi, ale aj na hrozbu krajnej pravice, ktorá získava vo viacerých krajinách silný hlas. Tiež poukazujú na nenávisť voči imigrantom, či moc a zvrátenosť megaboháčov, ktorí si myslia, že môžu všetko.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.