bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOhrdnuté srdce dokáže vyliečiť len čistá, úprimná láska

Takže ona je preňho… ako to povedal? Usoplené čudo? Nedochôdča? Isteže, nie je nevesta, o akej snívajú všetci, ale aj ona má city. Aj ona je ľudská bytosť, hoci osud ju od útleho detstva nemilosrdne bičuje. A teraz sa ukázalo, že stále nemá dosť! Že mu nestačí, čo jej už vykonal, vzal jej rodičov, súrodencov i majetok, no chce ešte viac, chce, aby svojimi slzami naplnila vyschnutú studňu až po okraj, a chce jej vziať aj to posledné, čo jej zostalo: hrdosť a dôstojnosť.

 Ďalší nádherný romantický príbeh, ktorý sa odohráva na stredovekom Slovensku. Ohrdnuté srdce je plné lásky, vášne, ale aj nenávisti a bolesti. Presne také príbehy máme rady od Janky Pronskej.

Pannu Johanku z Liptova, poslednú dedičku pevnosti Hrádok, v útlej mladosti zasnúbili s Radovanom Balašom, zhýralým vnukom mocného uhorského magnáta Donča. Mládenec si to však tesne pred sobášom rozmyslel a mladučkou nevestou pohrdol. Starý otec ho za to vydedil a vyhnal z rodinného sídla na Pustom hrade. Johanka sa odvtedy musela životom pretĺkať sama. Robila, čo mohla, aby dedičstvo udržala, no okrem chudoby musela na svojich útlych pleciach niesť i ďalší, nemenej ťažký kríž v podobe biľagu ohrdnutej nevesty.

Dievčina v sebe celých sedem rokov živila hnev, nenávisť a pocit krivdy, a tak nečudo, že keď jej Radovan v najvyššej núdzi zaklope na bránu, odmieta prijať pravdu, že rytier sa zmenil a svoju mladícku nerozvážnosť hlboko ľutuje. Dramatické udalosti, ktoré sa odohrajú po Radovanovom príchode na Hrádok, však pomôžu obom mladým ľuďom pochopiť, že čas mnohé mení a že ľadový pancier okolo Johankinho srdca môže roztopiť iba vzájomný rešpekt, úcta a čistá, úprimná láska.

Pozrite si, čo o svojej knihe hovorí Jana Pronská:

Ohrdnuté srdce je miestami smutný a boľavý príbeh, potom zasa plný nádeje a lásky. Autorka vás zavedie na slovenské stredoveké hrady, priblíži vtedajší život i atmosféru.

Radovan Balaša je rozmaznaný mladík, ktorému vnútili nevestu, a keď ju odmietne, netuší, čo svojim konaním spôsobí a aké to bude mať následky pre Johanku, pannu z Hrádku, no aj preňho samého. „Hovorí sa, že nenávisť od lásky delí len vlas, no Johanka prežije príliš veľa príkoria, aby ľahko odpustila a navyše, tí, ktorým bolo ukrivdené, sa nechcú vzdať svojej pomsty,“ hovorí autorka.

Hoci nájdeme v príbehu aj smútok, bolesť, ohrdnutie, žiaľ...nemusíte sa báť: žáner "nepustí" J, takže všetko sa napokon šťastne skončí. Hoci cesta k tomu šťastnému koncu bude tentoraz poriadne tŕnistá.

Jana Pronská

Keď sa Jana Pronská rozhodla napísať Zlatníkovu chovanicu, mala už v šuplíku niekoľko dokončených príbehov, ktoré sa za tie roky, odkedy začala tvoriť, poriadne navŕšili, avšak žiaden sa, paradoxne, neodohrával na území Slovenska. Zlom prišiel až po návšteve Ľubovnianskeho hradu, keď si uvedomila, že nielen francúzska, anglická a španielska história je očarujúca, ale aj tá naša. Napadlo jej, že by mohla skúsiť napísať ľúbostný príbeh odohrávajúci sa práve na Ľubovnianskom hrade. Nápad bol zlomový. Rukopis poslala do vydavateľstva a ihneď zaujal ako vydavateľstvo, tak aj čitateľov.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(19. apríla 2022 v 20:16)
Janka Pronska si titul kralovnej urcite zasluzi aj za tento roman. Zhltla som ho za dva dni, velmi rychlo ma vtiahla do deja a knihu by som nepustila z ruk, nebyt inych povinnosti :) cakanie na Vase knihy sa vzdy vyplati, pretoze pribehy z Vasho pera su naozaj uzasne. Postavy, dej, prostredie, to vsetko ma tu spravnu kniznu chemiu. Kniha sa mi velmi pacila aj dejovo aj vyzorom. Tesim sa na dalsie pribehy. Dakujem :) Katka
(27. apríla 2022 v 7:36)
Krásne. Ako vždy od Janky Pronskej. Milujem jej knihy. A na túto som sa obzvlášť tešila, keďže sa odohráva na Liptovskom hrádku. Nabudúce poprosím už aj Oravský hrad :). Aj pri tejto knihe vidno ako sa vyvíja Jankine písanie. Už to nie je len zamilovaný román. Má to akciu, prostredie, krásne postavy, ktoré nie sú len dobré alebo zlé ale majú aj svoje muchy. A oproti jej prvým knihám sú tu tie happyendy také iné. Nie prvoplánové. Len sa čudujem, že jej knižky ešte nie sú preložené do 20tich jazykov a predávané aj na zahraničnom trhu, lebo tam ona patrí. Kedy vychádza ďalšia kniha?