bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránkaOcenili najúspešnejších slovenských spisovateľov za rok 2018

Slávnostný večer, vynikajúca hudba, vzácni hostia, ale predovšetkým veľa kníh a skvelých spisovateľov. Tak vyzerala Ikariáda 2018, oceňovanie najúspešnejších slovenských autorov za minulý rok. Udeľuje ich najväčší vydavateľský dom na Slovensku IKAR a tradične rozdáva Zlaté knihy, Platinové knihy a Zlaté pero literárnej kritiky.

Najúspešnejšími autormi boli v uplynulom roku Táňa Keleová-Vasilková a Jozef Karika. Ocenených bolo však oveľa viac.

Zlatá kniha

Ocenenie Zlatá kniha sa udeľuje za 15.000 predaných kníh.
Tento rok získali Zlaté knihy Jozef Karika za romány Tma a Na smrť. Táňa Keleová-Vasilková za knihu Mama, Jozef Banáš za román Prebijem sa! Štefánik.
"Teším sa z ocenenia, veľmi si to vážim, najmä s ohľadom na to, že tento rok bolo mnoho ocenených so skvelými knihami. Nazdávam sa, že tomu pomohla téma mojej knihy, Milan Rastislav Štefánik. Tento motivačný človek stál za to urobiť o ňom knihu, na ktorej som štyri roky pracoval. Priniesla ovocie a stále prináša," povedal pre TASR Jozef Banáš.

Zlaté knihy ďalej dostali Hana Lasicová a Katarína Mikulíková za knihu Oteckovia, Arpád Soltész za kultový román Mäso – Vtedy na východe a Ivona Ďuričová za detskú knižku Zvieratká z abecedy.

Platinová kniha

Platinovú knihu získavajú autori, ktorí predali z jednej knihy viac ako 25.000 výtlačkov a to sa vlani podarilo dvom autorom.
Tak ako každý rok je to najúspešnejšia autorka vydavateľstva Ikar Táňa Keleová-Vasilková za svoj román Tri sestry, ktorý vyšiel iba v novembri, no doteraz sa z neho predalo takmer 30-tisíc kusov.
"Ocenenie som prijala s radosťou, každá cena znamená, že moje knihy sa stále čítajú, čo je pre mňa to najväčšie ocenenie. Stále je o čom písať, svet totiž nestojí, svet stále ide, príbehy pokračujú, a mením sa aj ja, čiže mám na viaceré veci iný pohľad. Písanie neberiem ako prácu, beriem to ako niečo, čo milujem. O mesiac budem mať narodeniny, nechcem len darčeky dostávať, ale chcem aj dať. Vyjde nová kniha pre moje čitateľky, má názov Rodinné klbko," uviedla pre TASR Táňa Keleová-Vasilková.
Platinovú knihu si prevzal aj Jozef Karika za triler Priepasť, ktorý vyšiel o mesiac skôr a tiež dosiahol rovných 30-tisíc predaných kníh.

Karika už takmer dokončuje novú knihu, ktorá uzavrie mafiánsky príbeh Čierna hra: Vláda mafieČierny rok: Vojna mafie. Pracovný názov je zatiaľ Čierny kruh: Koniec mafie a podľa predbežného nakuknutia do rukopisu sa máme na čo tešiť. Bude to bomba a verme, že sa všetko stihne a kniha vyjde na jeseň tohto roka.  

Zlaté pero

Ocenenie Zlaté pero udeľuje literárna kritika v zložení Alexander Halvoník (predseda), publicista Dado Nagy a literárna redaktorka Zuzana Belková.
Do prvej päťky sa dostali napríklad Pendleri od Tamary Heribanovej-Šimončíkovej, Generál Marianny Čengel-Solčanskej, no cenu napokon získal Jozef Karika za triler Priepasť.
Porota sa rozhodla oceniť toto dielo najmä preto, že dramatickým a znamenite vystavaným dejom, ale aj varujúcim myšlienkovým posolstvom, aktuálne reaguje na zložité podnety súčasného postmoderného sveta a jeho výzvy.

"Minulý rok sa celkom zadaril. Snažím sa si to užiť, pretože som už natoľko realista, viem, že tieto fázy nikdy netrvajú večne a často netrvajú ani dlho. Takto k tomu pristupujem a o to viac sa z toho teším. Zlaté pero ma prekvapilo, som veľmi vďačný porote, že to takto vyhodnotili, lebo naozaj v Priepasti som sa snažil, aby okrem zimomriavkového príbehu tam bol aj hlbší význam a zmysel. Som nesmierne rád, že porota to tam videla a presne to aj pomenovali,“ povedal pre TASR štyrikrát ocenený Jozef Karika.

Oslava kníh a spisovateľov

Ikariáda je každoročne vrcholom a oslavou kníh i spisovateľov. Zišli sa tam mnohí, okrem spomínaných ocenených napríklad aj Tamara Heribanová-Šimončíková, Jana Pronská, Katarína Gillerová, Adriana Macháčová, Miro Jaroš a mnohí ďalší.
Podporiť ich prišla aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková a ocenené knihy glosovala trojica: Oľga Feldeková, Milan Kňažko a Boris Farkaš.

"Minulý rok sme vydali 434 noviniek, čo je o 50 viac ako rok predtým. Z toho bolo 70 od domácich autorov a celkovo sme predali 1,7 milióna kníh! To všetko museli spracovať naši pôvodní redaktori pri nezmenenom počte. S domácimi autormi je robota trochu ťažšia. Tu je potrebné od začiatku vypiplať a urobiť úžasnú, krásnu, reprezentatívnu a zároveň aj zaujímavú knižku," dodala generálna riaditeľka Gabriela Belopotocká.

Spracoval: Milan Buno a TASR
Foto: Dušan Kittler pre Ikar

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.