Ocenili najúspešnejších autorov za rok 2017
Jozef Karika, Veronika Homolová Tóthová, Arpád Soltész, Táňa Keleová-Vasilková, Mária Ďuríčková, Kamil Peteraj a Martin Augustín.
To sú mená, ktoré sa najviac skloňovali počas štvrtkovej Ikariády, na ktorej ocenili najúspešnejších slovenských autorov, ktorým vyšli knihy v najväčšom vydavateľstve Ikar. Dlhoroční etablovaní autori, ale aj autori knižných debutov, ktoré však prekvapili až pozitívne šokovali.
Známe osobnosti odovzdali celkovo 14 cien v podobe Zlatej knihy, Platinovej knihy, Zlatého pera, ceny ArtPrix a mimoriadnej ceny. Príjemnú atmosféru dopĺňala Adriena Bartošová a najmä jej dcéra Andrea Bučko, pri ktorej pesničkách Jeseň a Why publikum doslova nedýchalo.
Zlatá kniha
Ocenenie Zlatá kniha sa udeľuje za 15.000 predaných výtlačkov.
Tento rok si hneď štyri Zlaté knihy odniesol Jozef Karika za svoje romány Čierny rok, Čierna hra, Strach a Nepriateľ štátu.
Zlatou knihou in memoriam bola ocenená aj autorka detských kníh Mária Ďuríčková za detskú knihu Čo si hračky rozprávali. Cenu prevzala jej pravnučka Michaela Olugyayová.
Platinová kniha
Platinovou knihou, ktorá sa udeľuje za 25.000 predaných kníh, bola ocenená najúspešnejšia autorka vydavateľstva Ikar Táňa Keleová-Vasilková za svoj román Priateľky. Bola to jej jubilejná 30.kniha v Ikare a čo je pozoruhodné – Táňa získala za každú jednu Platinovú knihu, čiže dovedna 30 ocenení.
Platinovú knihu získali aj Veronika Homolová Tóthová a Viola Stern Fischerová (in memoriam) za knihu Mengeleho dievča. Táto kniha sa stala fenoménom na slovenskom trhu. Predalo sa z nej už takmer 70.000 výtlačkov, čo nedosahujú ani TOP mená slovenskej literárnej scény Táňa Keleová-Vasilková či Dominik Dán. Veronika vo veľmi emotívnom príhovore ukázala, prečo sa jej kniha číta doslova jedným dychom a prečo je taká oceňovaná a predávaná.
A do tretice Platinová kniha pre hviezdu večera - Jozef Karika ju získal za svoj mysteriózny triler Trhlina. Cenu mu odovzdal Peter Bebjak, režisér pripravovanej filmovej podoby tohto medzičasom už kultového trileru.
"Je fantastické odniesť si z jedného večera hneď päť cien. Stále sa z toho spamätávam, lebo som nečakal toľko cien. Určite je to úspech, ale aj záväzok v nastúpenej autorskej misii, ktorú vnímam dosť vážne a nesklamať čitateľov," povedal Jozef Karika pre agentúru TASR.
Zlaté pero
Zlaté pero je cena, ktorú každoročne udeľuje literárna kritika. Minuloročným víťazom bol Ľubomír Feldek, ktorý tento rok odovzdal cenu novinárovi a spisovateľovi Arpádovi Soltészovi za jeho knižný debut Mäso - Vtedy na východe.
Odborná porota v zložení Alexander Halvoník, Zuzana Belková a Dado Nagy sa rozhodla oceniť dielo Arpáda Soltésza práve za jeho brilantné využitie skúseností investigatívneho reportéra najmä v období 90. rokov na východnom Slovensku a pretavenie týchto skúseností do kvalitne a pútavo spracovaného knižného diela s jedinečným jazykom.
Art Prix
Cenu Art Prix za mimoriadny umelecký prínos získali textár Kamil Peteraj, výtvarník Martin Augustín a grafický dizajnér Tomáš Machek za jedinečné dielo Texty v obrazoch, Obrazy v textoch. Práve táto kniha z edície Luxusná knižnica môže byť považovaná za skutočné umelecké dielo, na ktorej autori pracovali jeden rok. Nápad skrsol v hlave riaditeľke vydavateľstva Ikar Gabriele Belopotockej, ktorá priviedla na knižný trh už množstvo pozoruhodných a výnimočných diel. „Vizionárke“ – ako ju nazvali na Ikariáde – ďakovali nielen všetci autori, ale aj spisovatelia.
Mimoriadna cena
Mimoriadnu cenu získala kniha Mengeleho dievča novinárky Veroniky Homolovej Tóthovej.
"Rok 2017 bol pre nás veľmi úspešný,“ priznáva riaditeľka Gabriela Belopotocká. „Darí sa nám prekonať predchádzajúce roky v počte predaných výtlačkov, v počte bestsellerov. Ďakujem všetkým, ktorí si knižky kupujú a samozrejme všetkým našim zamestnancom, ktorí na týchto výsledkoch majú veľký podiel."
Vydavateľstvo Ikar vzniklo v roku 1990 a od roku 2000 začalo oceňovať spisovateľov cenami Zlaté a Platinové knihy.
Cenu literárnej kritiky Zlaté pero udeľuje od roku 2004.
V roku 2017 vydal Ikar takmer 400 titulov, z ktorých sa predalo viac ako 1,5 milióna výtlačkov.
Milan Buno a TASR
Pridať komentár
Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.
Kniha dňa
Súťaže
- S knihou okolo sveta – Hraj každý deň o knihu !!!SÚŤAŽ!!!
- HRAJTE o knihy s podcastom Knižný kompas, ktorý oslavuje!
- Blesková súťaž o 2x Škola noci - Vykúpená
- HRAJTE o poukazy do Školy varenia a kulinárske balíčky
- Preplnený mechúr. Nové dobrodružstvo smoliara Grega z obľúbenej série
- KNIHA za KOMENT počas apríla 2022 bola opäť úspešná
- Knižné hádanky na BUX.SK, nájdite si svoju zľavu a vyhrajte
- Veľká súťaž s novou sériou Cestovná agentúra Tajné svety
- PSIA DUŠA 2 pre všetkých milovníkov psov + SÚŤAŽ
- HRAJTE s filmom podľa knihy Nebezpečná láskavosť
Pikošky zo sveta kníh
- Miesto, kde láska, rodina a klamstvá kráčajú ruka v ruke. List z Briarton Parku
- Láska, intrigy a prestížna škola plná tajomstiev. New adult hit Zachráň ma
- Prekvapivá meditácia o bolesti, strate a uzdravení. Vo vysokej tráve od Terevora Noaha
- Mapa druhých šancí. David Nichols a jeho Tu a teraz
- Len pre vyvolených! Nie každý pozvaný je však vítaní...