bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skOcenili najkrajšie knihy Slovenska za rok 2012

Dobšinský, Peteraj, Heribanová, či Šikulová. V Bratislave včera odovzdali ocenenia Najkrajšie knihy Slovenska 2012. Cenu Zväzu polygrafie na Slovensku za mimoriadne polygrafické spracovanie udelili banskobystrickej spoločnosti TBB za knihu Ivana Jančára Robert Bielik.

plaketaNajkrajšie knihy SlovenskaV kategórii krásna literatúra uspeli knihy Bosá v priesvitných šatách Kamila Peteraja a Diera do svetra Veroniky Šikulovej. Najmä Peterajova kniha žne jeden úspech za druhým. Bosá v priesvitných šatách už získala aj cenu kritiky Zlaté pero za rok 2012. „Sú knihy, ktoré hoja bolesti. Sú knihy, ktoré rozvášňujú. Knihy múdre, i nahlúple. Knihy pre verných, i neverných čitateľov. Knihy na počúvanie. Na vzlietnutie,“ píše básnik a textár Kamil Peteraj. Jeho Bosá si získala srdcia nielen kritikov, odborníkov, ale aj tisícok čitateľov.
K. Peteraj: Bosá v priesvitných šatách (II. Martin Augustín, graf. úprava Viera Fabianová, vyd. Ikar, a.s., Bratislava, tlač TBB, a.s., Banská Bystrica)

Medzi ôsmimi knihami ocenenými v kategórii literatúra pre deti a mládež sa ocitli aj Misia Eva, prísne tajné Tamary Heribanovej, Slovenské rozprávky Pavla Dobšinského (s nádhernými ilustráciami Dušana Kállaya), či titul O stratenej rukavičke od Juraja Kuniaka.
P. Dobšinský: Slovenské rozprávky (Il. Dušan Kállay, graf. úprava Viera Fabianová, vyd. Ikar, a.s., Bratislava, tlač TBB, a.s., Banská Bystrica)

Misia Eva, prísne tajné vyšla dokonca ako aplikácia pre deti s hrami, pexesom, počítaním a samozrejme celým textom. Zábavný a milý príbeh o školáčke Evičke, ktorá sa rozhodne zachrániť manželstvo svojich rodičov zabodoval aj v ankete Knižnej revue, kde sa umiestnil na 3.mieste.
T. Heribanová: Misia Eva, prísne tajné (Il. a graf. úprava Petra Hilbert, vyd. Ikar, a.s., Bratislava, tlač TBB, a.s., Banská Bystrica)

http://data.bux.sk/book/020/173/0201739/medium.jpg  http://data.bux.sk/book/020/153/0201539/medium.jpg  http://data.bux.sk/book/020/169/0201690/medium.jpg  http://www.artforum.sk/userdata/catalog/images/big_108978.jpg

Cenu Ministerstva kultúry SR, určenú vydavateľstvu za celkovú výtvarnú a technickú kvalitu knihy, získal Slovart za monografiu František Horniak. "Je zvláštna tým, že poskytuje obrovské množstvo informácií a určite aj pre grafika, aj pre celý vydavateľský, redakčný tím muselo byť veľmi zložité tú knihu urobiť," zhodnotil pre TASR ilustrátor Juraj Martiška, ktorý v 21. ročníku súťaže predsedal porote zloženej z polygrafov, grafických upravovateľov, ilustrátorov, výtvarných teoretikov a zástupcov ministerstiev.

 Za pôsobivé ilustrácie knihy Vianočné mystérium Josteina Gaardera si Cenu ministerstva kultúry prevzal z rúk ministra Mareka Maďariča aj Vladimír Král. "Bol to náročný text v tom, že ten príbeh obsahuje dve dejové línie, z ktorých som sa ja rozhodol v ilustráciách zobraziť iba jednu. Ťažká bola trošku preto, že som to musel robiť v lete, keď sú horúčavy, vtedy sa mne robí zle," prezradil Vladimír Král.

http://data.bux.sk/book/033/041/0330416/medium.jpgZa vynikajúcu grafickú úpravu si cenu ministra kultúry odniesli grafickí dizajnéri Štefan Seko a Anna Oravcová za knihu Marián Komáček. Grafika a maľba, cena za bibliografické vydanie patrí vydavateľstvu M'ART PRINT z Veľkého Zálužia za knihu IM_PULZ - Čakanie hmoty (Dušan Dušek - Erik Ondrejička).

Cenu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR za učebnicu získalo Slovenské pedagogické nakladateľstvo - Mladé letá za Biológiu pre 2. ročník gymnázia a 6. ročník gymnázia s osemročným štúdiom. Cenu Zväzu polygrafie na Slovensku za mimoriadne polygrafické spracovanie udelili banskobystrickej spoločnosti TBB za knihu Ivana Jančára Robert Bielik.

CenyCenu Bibiany za najkrajšiu detskú knihu získalo zohorské vydavateľstvo Virvar za knihu Viery Brunovskej Medzi nami zvieratami. Cenou Slovenskej národnej knižnice za študentskú prácu boli ocenení Marek Cina za prácu Petr Janeček: Fámy a Peter Gála za prácu Maria Treben: Herbárium.

V kategórii vedecká a odborná literatúra ocenili dve publikácie Dejiny Bratislavy 1 a Muuza 2012. V kategórii knihy o výtvarnom umení a obrazové publikácie uspelo šesť titulov, medzi nimi aj monografia Erna Masarovičová či publikácie Igor Piačka a Koloman Sokol - 100 nepublikovaných diel. V kategórii študijné práce poslucháčov výtvarných a polygrafických škôl porota ocenila aj práce Tomáš Kopaník: Aha a Michaela Majdová: Cŕŕn.

Súťaž vyhlasuje medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana v spolupráci s Ministerstvom kultúry, Ministerstvom školstva, Slovenskou národnou knižnicou a Zväzom polygrafie na Slovensku. Cieľom súťaže je podporiť a oceniť zvyšovanie výtvarnej úrovne a kvality polygrafického spracovania periodických publikácií knižného charakteru.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(26. apríla 2013 v 19:42)
Čo má tamara heribanová spoločné s kamilom peterajom?
(26. apríla 2013 v 20:54)
od Pavla Dobšinského máme Slovenské rozprávky.Tie sú fajn...
(26. apríla 2013 v 21:36)
Žiaľ, nemám.
(29. apríla 2013 v 8:28)
Dá sa niekde pozrieť kompletný zoznam všetkých ocenených kníh, alebo si aj pozriet dané kniny ny výstave ?