bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skObjavte najvýznamnejšie symboly sveta pomocou tohto lexikónu

So svetom komunikujeme prostredníctvom symbolov: keď chceme poznať čas, nepozeráme sa na oblohu, ale na číslice na digitálnom displeji, keď sa dorozumievame s ostatnými, zvyčajne uprednostňujeme text alebo čoraz častejšie emotikony.

Kniha Magické symboly objasňuje symboly z histórie, umenia a kultúry dešifrovaním symboliky a odhaľovaním historického pozadia i významu daného symbolu. Hlavné oblasti astrológie a kozmológie sú zoradené podľa tém: prírodný svet, starovek a mytológia, náboženstvá, kultúry a tajné spoločnosti, mágia a čarodejníctvo, satanizmus a démonológia, ale aj matematika, alchýmia a veda.

Kapitoly v knihe:

  • Astrológia
  • Prírodný svet
  • Posvätné spisy
  • Okultné vedy
  • Biela mágia a kartomancia
  • Čierna mágia a démonológia
  • Západná ezoterická tradícia

Kniha je napísaná vecne a zároveň pútavo. Jednotlivé témy korešpondujú so záujmami mladšej (runy vikingov, okultizmus) i staršej generácie (egyptské hieroglyfy, klinové písmo Mezopotámie, znamenia v horoskopoch). Publikácia je na Slovensku jedinečná, kniha na podobnú tému vyšla naposledy pred 30 rokmi.

Symboly sú najstaršou formou komunikácie medzi ľuďmi. Možno povedať, že všetky formy odovzdávania myšlienok a informácií sú nejakým spôsobom symbolické. Kniha Magické symboly vám pomôže odhaliť skryté významy niektorých najzáhadnejších a najzaujímavejších symbolov na svete. „Spoznávať použitie symbolov znamená vnoriť sa do hlbín nášho bytia a všímať si účelnú, dobre navrhnutú manipuláciu so silami ľudskej mysle: najmä s pamäťou a fantáziou či obrazotvornosťou,“ tvrdí Mark Stavish, zakladateľ a riaditeľ výskumu na Inštitúte hermetických štúdií.

Podľa niektorých kognitívnych vedcov z nás robí skutočných ľudí práve naša zručnosť narábať so znakmi, symbolmi, s písmenami a číslami, a nie schopnosť používať jazyk a nástroje, známe aj pri iných živočíchoch. Len my máme jedinečnú schopnosť vytvárať abstraktné symboly a pracovať s nimi, a tak nachádzať intuitívne a kontraintuitívne asociácie, ktoré nám umožňujú pochopiť a v konečnom dôsledku aj ovládať a transformovať svet.

Kniha Magické symboly vyšli v edícii Ajna, ktorá patrí pod vydavateľstvo Ikar.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.