bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skObjavte cestu za zdravším a spokojnejším životom

Novinárka Katja Pantzar spravila pred rokmi veľké rozhodnutie, keď sa presťahovala z Ameriky do severskej krajiny, Fínska. To, čo tam objavila, jej zmenilo telo, myseľ a ducha

Napokon z toho vznikla kniha Fínske šťastie, ktorá vyšla v 24 krajinách vrátane Nemecka, Číny, Ruska, Japonska, či Francúzska. Písali o nej známe svetové médiá ako Le Figaro, El País, Vogue a CNN Travel.

V tejto pútavej a praktickej príručke sa snaží pomocou ľahkých rád vysvetliť, ako prijať myšlienku „hlavne jednoducho a rozumne“, a to s každodennými cvikmi a silou sisu.
Prečo sú Fíni obdarovaní jedinečnou odvahou, silou a odhodlanosťou? Zistite aj vy, ako môže každý z nás nájsť silu prežiť a uspieť aj v týchto ťažkých časoch. Poďte sa vydať na cestu, ktorá nepozná žiadne vekové obmedzenie, a zistíte, že aj VY môžete žiť naplnený život a čeliť akýmkoľvek výzvam, ktoré vám skrížia cestu.

Vyslovuje sa „sísu“ a je to fínsky koncept, ktorý vznikol na začiatku 16. storočia. Jedinečný druh vnútornej sily, húževnatosti a odhodlania. Návod na to, ako sa nevzdávať, nech čelíme akokoľvek veľkej výzve, môže si ho osvojiť každý.

„Moje rozhodnutie preskúmať koncept sisu a moja cesta za jeho objavovaním je osobná a profesionálna zároveň. Ako spisovateľku a novinárku ma nesmierne zaujíma, čo ľudí motivuje, ako sa starajú o svoje zdravie a duševnú pohodu. Prečo sa niektorým ľuďom darí bez ohľadu na to, aké prekážky im život kladie do cesty, zatiaľ čo iní sú ťažko skúšaní?“ tvrdí Katja.

Slovo sisu počula už predtým, no nikdy mu nevenovala príliš veľa pozornosti. Tieto sisukas komentáre však znamenali viac než to, že je drsná. Neskôr sa rozhodla zistiť si niečo viac o tomto výraze, ktorý sa vo Fínsku vyskytuje takmer všade. Volajú sa tak mimoriadne obľúbené cukríky zo sladkého drievka, ktoré sa vyrábajú už od roku 1928. Sisu je tiež súčasťou neoficiálneho motta alebo sloganu celej krajiny „Sisu, sauna a Sibelius,“ ktorý má zrejme vystihovať podstatu Fínska a jeho identity.

Ako povedal jeden múdry britský redaktor: „Sisu je o tom, ako sa vyrovnať s nepohodlím.“
Je to schopnosť rozpoznať a uznať, že je možno čas na zmenu, napríklad vo vzťahu, bez ohľadu na to, aké ťažké to môže byť. Mať odvahu nechať veci plynúť.

„Keď chcem byť férová, musím tiež zdôrazniť, že mi nič nebránilo osvojiť si tieto prvky severského životného štýlu aj v iných mestách, kde som žila. Londýn, Vancouver aj Toronto ponúkajú celý rad úžasných možností na wellness a pobyt v prírode. No až po tom, keď som sa presťahovala na sever, som sa skutočne naučila, ako zjednodušiť svoj životný štýl a nájsť svoj vlastný zmysel pre sisu. Zmenilo to pre mňa úplne všetko,“ dodáva Katja Pantzar, autorka knihy Fínske šťastie.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.