bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skObete pribúdajú a vraždári majú nôž na krku!

Dobehla k výťahu. Ako prvé jej napadlo, že žena len zamdlela. Ležala na chrbte s rozhodenými rukami a pohľadom upretým do stropu. Skontrolovala pulz, no nenahmatala nič. Až teraz zbadala, ako jej spod tela vytiekol na dlážku tenký pramienok krvi... Zrazu mala pocit, že za sebou počuje kroky. Od strachu ju zamrazilo v zátylku. Prudko sa otočila.

Patrí medzi najúspešnejších slovenských autorov detektívok. Vyšlo mu už päť kníh a teraz pribudla šiesta s názvom Uplakaná jeseň. Václav Neuer je bývalý vraždár a dnes o vraždách píše. A podľa predajov a ohlasov čitateľov mu to ide výborne. „Pri písaní vychádzam zo skutočných prípadov, najmä z tých, ktoré som sám aj vyšetroval alebo sa na nich zúčastňoval. No prioritou je samotný príbeh, ktorý musí byť pútavý, takže tam vstupuje aj nejaké fikcia,“ povedal Václav Neuer pre podcast Knižný kompas.

V novinke Uplakaná jeseň skočíme priamo do akcie. Dve vraždy nahlásené v priebehu niekoľkých hodín šokujú a prekvapia. V starom vojenskom bunkri pri rieke Morave objavia mŕtvolu dobitého mladíka. V parku takmer v strede mesta mŕtvu školáčku. Jedna vražda surová a brutálne sfušovaná, druhá chladnokrvná a na prvý pohľad až profesionálne dotiahnutá do konca.

Prvýkrát, od tej doby čo vstúpil dnu, sa pozorne zapozeral do tváre dievčatka. Na prvý pohľad pôsobila až prekvapivo pokojne. Nebyť pohúžvaného kusu látky, ktorý jej trčal z úst, akoby tu naozaj iba zaspala. Jej vrah si podľa všetkého dokonca dal tú prácu a jej drobunké telíčko naaranžoval tak, aby ostalo v sede opreté o operadlo lavice. Školská, pestrofarebná plátenná taška, bola starostlivo položená vedľa nej...

Korejs „vyfasuje“ svoj prvý samostatný prípad – zabitého mladíka.
Ledecký sa so zvyškom tímu rozbehne po horúcej stope násilnej smrti školáčky. Bola to priam profesionálna vražda, stiletom, čo je bodná zbraň, ktorá sa rozšírila najmä v Taliansku niekedy začiatkom 16.storočia. Vďaka úzkej čepeli spôsobuje navonok na tele minimálne zranenia, no o to väčšie svinstvo napácha na zasiahnutých orgánoch.
Najmä jej vražda pobúri celé mesto a ponorí ho do strachu. Vraždári chcú jediné - nájsť vrahov. Minimálne jeden z nich však svoje dielo ešte zďaleka nedokončil.

Dni plynú a v nemocničnom výťahu na Kramároch nájdu ďalšie telo. Smrteľne nebezpečné sa ukáže aj cestovanie autobusom. Okrem spôsobu zabitia obete nič nespája. Akoby to nestačilo, unavení kriminalisti dostanú aj neželanú posilu. V priebehu pátrania po ľudskej beštii tak musia riešiť i napätie vnútri partie.
Napriek všetkým slepým uličkám sa nakoniec predsa len dostanú k vrahovi. Ale vedieť ešte neznamená dokázať. Neostane nič iné, len spoľahnúť sa na dôvtip. Vrah ukázal, že zabíjať vie. Kto podstúpi riziko, aby získal potrebné dôkazy?

Vypočujte si rozhovor s autorom Václavom Neuerom v knižnom podcaste. Píše podľa skutočných prípadov? Čo je to teória šedého muža-zabijaka? Ako vyzerá vyšetrovanie v realite a čo všetko je v jeho knihách autentické? Aj o tom hovorí v podcaste Knižný kompas:

V knihe Uplakaná jeseň z vydavateľstva Ikar autor voľne nadväzuje na predchádzajúce detektívne romány: Krkavčí súd, Vražda s pridanou hodnotou, Nenapravený omyl, Tiene minulosti, Prekliate dedičstvo. Hlavnými hrdinami sú členovia bratislavskej „mordparty“. Neuer vychádza pritom zo svojich skúseností elitného policajta, ktorý spoznal nielen príjemné, ale aj tienisté stránky slávy. Nič nie je čisto čierne ani biele. Podstatné však ostáva. Na konci dňa sa chlap musí vedieť pozrieť do zrkadla.

Uplakaná jeseň je špičková slovenská detektívka, ktorá hneď na prvých stranách šokuje dvomi zločinmi. No autor nepotrebuje litre krvi, výbuchy, či brutalitu. Ponúka pohľad na realistické vyšetrovanie, ktoré je autentické, keďže sám pracoval dvadsať rokov pri polícii.
Výborná zápletka. Postavy, ktoré si obľúbite. A svižné dialógy, ktoré posúvajú príbeh dopredu.
Václav Neuer opäť dokazuje, že je silným hráčom na poli slovenských autorov detektívok. Píše pútavo, hodnoverne a vie zaujať premysleným príbehom.

Vražedná zbraň musela mať podľa Kovačovského tenkú, úzku a ostrú čepeľ s trojuholníkovým profilom. Dĺžka minimálne dvadsať centimetrov. Ak by sme uvažovali o dýke, tak potom ide o zbraň, ktorej sa v odborných kruhoch hovorí stilet.“
„Stilet?“ opýtal sa Peteraj.
Ledecký prikývol. „Z toho mála, čo viem, ide o bodnú zbraň, ktorá sa rozšírila najmä v Taliansku niekedy začiatkom šestnásteho storočia. Vďaka úzkej čepeli spôsobuje navonok na tele minimálne zranenia, no o to väčšie svinstvo napácha na zasiahnutých orgánoch. V časoch jej najväčšej slávy sa jej hovorilo aj zbraň milosrdenstva.“

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.