bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Nový beletrizovaný životopis, ktorý nás povzbudzuje a motivuje. Nevzdám to! Aurel Stodola

Aurel Stodola bol najvýznamnejšou osobnosťou slovenskej vedy a techniky v jej histórii. Nikto zo slovenských vedcov neovplyvnil porovnateľne vývoj technológií v celosvetovom meradle ako vo svojom čase práve on. Ak chcete poznať jeho životný príbeh, ako sa z obyčajného chlapca stal takou významnou osobnosťou, siahnite po beletrizovanom životopise Nevzdám to! Aurel Stodola.

 „Cestovať môže len tovariš vtedy, keď vandruje?“ opatrne sa spýtal Relko. „Kdeže, cestovať môžeš kedykoľvek, ba priam musíš. Cestovanie je najlepšia škola života. Nič a nikto mi toľko nedal do života ako spoznávanie iných krajín, ľudí a mravov.“

Jozef Banáš už napísal beletrizované životopisy a predali sa z nich desaťtisíce výtlačkov. Dokonca patria medzi najpočúvanejšie audioknihy v Audiolibrix.sk - ak nemáte čas čítať, ale chcete si knihy vypočuť pri ceste do práce, pri behaní, doma pri upratovaní, ako audioknihu nájdete Prebijem sa! Štefánik, aj megahit Som Baťa. Dokážem to!
No a po týchto úspešných motivačných biografiách prináša Jozef Banáš tretí energizujúci román o jednom z najvýznamnejších svetových vedcov prvej polovice 20. storočia, Slovákovi a švajčiarskom občanovi Aurelovi Stodolovi.

Tak ako sa Štefánikovi splnil jeho neuveriteľný sen – rozbiť rakúsko-uhorskú monarchiu –, Baťovi detský sen o tom, že raz bude obúvať celý svet, splnil sa sen aj Stodolovi. Nielenže sa stal vysnívaným profesorom na jednej z najvyspelejších technologických vysokých škôl na svete – ETH Zürich –, ale stal sa jej najmladším profesorom v dovtedajšej histórii.

Stodolu postihli tragické požiare, národnostný útlak, rodinné tragédie, prežil dve vojny a polovicu života strávil v cudzine. Boj s nepriazňou a najmä s vlastnými slabosťami bol jeho každodenným chlebom. Nikdy nič nevzdal. Nevzdával sa za žiadnych okolností, hoci sa zdalo, že riešenie nie je, kráčal vpred, aj keď už zdanlivo nebolo kam.

Vypočujte si rozhovor s autorom v knižnom podcaste:

 

 

Osobný priateľ Alberta Einsteina, Alberta Schweitzera a ďalších velikánov svetovej vedy a umenia bol výsledkom vôle a disciplíny. Prísna disciplína a tvorivosť boli základným ukotvením jeho života. V súkromí žil v tichom zúfalstve, navonok však nedal nič znať, naopak, rozdával energiu, pomáhal a povzbudzoval milovaných študentov, ktorí milovali jeho.

Albert Einstein sa o ňom vyjadril ako o vznešenom mužovi s nehasnúcou túžbou po poznaní a tvorbe. Profesorka Univerzity Zürich Josette Baer uviedla: „Aj my Švajčiari sme na Slováka Stodolu hrdí.“
V predslove knihy cituje Stodolov pokračovateľ súčasný slovenský profesor ETH Zürich Juraj Hromkovič majstrove slová: „Beda národu, ktorý sa nestará o rast svojej elity.“

„Viete, čo vravel váš veľký menovec Marcus Aurelius? Robte všetko s maximálnym nasadením, akoby to mala byť tá posledná vec vo vašom živote. Nemrhajte časom, smrť stojí v každej chvíli pri vás. Všetko na svete má svoj účel. Položte si otázku, aký účel máte vy, spoznajte samého seba.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.