bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skNová odeonka. Oceňovaný škótsky román Shuggie Bain

Odeonka, ktorá získala mnohé ocenenia – Bookerova cena, finalista Kirkus Prize, National Book Award, či Goodreads Award 2020.

Volá sa Shuggie Bain a je od škótsko-amerického autora Douglasa Stuarta.

Nezabudnuteľný príbeh Hugha „Shuggieho“ Baina, milého a osamelého chlapca, ktorý vyrastá v osemdesiatych rokoch minulého storočia na spustnutom glasgowskom sídlisku. Politika premiérky Margaret Thatcherovej oberá mužov aj ich synov o prácu a škótsku metropolu pomaly zachvacuje epidémia drogovej závislosti.

Shuggieho matka Agnes by chcela byť svojim deťom vzorom, no namiesto toho je im na príťaž. Sníva o dome s vlastným vchodom a popritom listuje v katalógu zásielkovej služby, z ktorého nakupuje veci na splátky, aby vniesla aspoň trochu farby do ponurého života. Sebavedomie pošliapané záletným manželom si dodáva mejkapom a vyzývavým oblečením. Čoraz častejšie siaha po poháriku a veľkú časť sociálnych dávok, jediného zdroja rodinných príjmov, utráca za silné pivo, ktoré ukrýva v kabelke a popíja z čajových šálok.

Agnesine staršie deti sa dokážu matke vyhýbať, a tak je hlavne Shuggie vydaný napospas jej alkoholovým excesom, ktoré striedajú obdobia triezvosti a úprimnej materinskej lásky. Sám pritom zápasí s túžbou stať sa normálnym chlapcom, hoci neustále počúva, že „neni v poriadku“. Agnes syna chráni a podporuje, ale závislosť je silnejšia ako láska k blízkym, dokonca aj k zbožňovanému Shuggiemu.

Kniha Shuggie Bain neuveriteľne realisticky, drsne až odstrašujúco vykresľuje, ako môže alkoholizmus jedného z rodičov ničiť celú rodinu. Najmä ako trpia tí najzraniteľnejší, čiže deti.
Autor ho zasadil do škótskeho Glasgowa a perfektne prepojil samotný príbeh a kulisy. „Čím bol človek bližšie k rieke, najnižšie položenej časti mesta, tým väčšmi sa mu otváral skutočný Glasgow. Pod železničnými nadjazdmi sa tu skrývali tajné nočné kluby, v krčmách bez okien sedeli za slnečných dní starí muži a ženy ako v zapotených, čpejúcich očistcoch. Tam dole pri rieke sa vycivené ženy s nervóznym výrazom na tvári predávali mužom v nablýskaných limuzínach...“

Románov ako Shuggie Bain nevychádza veľa. Strhujúci debut Douglasa Stuarta pripomenie diela Édouarda Louisa, Alana Hollinghursta, Franka McCourta či Hanye Yanagiharovej. Predkladá čitateľovi veľkolepú fresku o živote pracujúcej vrstvy, dojímavý obraz sexuality, závislosti a lásky, ale predovšetkým silný príbeh, v ktorom sa autor vracia do spomienok na vlastné detstvo.

Kniha z vydavateľstva Ikar podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.