bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skNová Danielle Steelová a Country

Každý jej román je bestsellerom a vždy sa venuje pálčivej spoločenskej téme. Danielle Steelová je stále najpopulárnejšou autorkou romantických príbehov na svete. „Aj keď je príbeh celkom ľahko predvídateľný, naozaj som si ho užila do poslednej vety,“ napísala Patricia na Amazon.com.

http://data.bux.sk/book/020/264/0202641/medium-country.jpgV novinke Country rozoberá problematiku strát a nálezov na pozadí partnerských vzťahov. Detailne opisuje život hlavnej hrdinky Stephanie, ktorá zažíva osobnú drámu. Jej život sa zmenil v zlomku sekundy a Stephanie sa naučí, že najdôležitejší je vždy iba prítomný moment. Nie to, čo bolo a ani to, čo bude. Iba to, čo je – práve teraz.   

New York Times bestseller.

Domácnosť, manžel, deti, každodenný stereotyp.
Takto vyzerá  život Stephanie Adamsovej. V podstate jej nič nechýba, ale ona aj tak nie je spokojná. V nefungujúcom zväzku s úspešným právnikom Billom zotrváva už viac-menej iba z povinnosti a kvôli deťom.

Jej päťdesiatdvaročný manžel však nečakane umiera na lyžovačke v Squaw Valley a zrazu sa všetko zmení. Istoty sa zrútili, nič nie je také, aké bolo doteraz. Ani ona sama. Osud ju však prekvapí a náhoda ju privedie do Las Vegas, kde sa zoznámi s populárnym a charizmatickým country spevákom Chasom Taylorom, s ktorým sa pred ňou otvorí iný svet.
Ponúka jej život novú šancu?

Všetko ukáže budúcnosť, jedným si je však Stephanie istá – prítomnosť si treba užívať naplno...

Objednajte si novinku Country.
Kupit bux.sk

Steelová opäť ukázala, prečo patrí medzi načítanejšie autorky na svete. Vynikajúco dokáže písať o vzťahoch medzi milencami, partnermi, rodičmi a deťmi, medzi priateľmi. V románe Country brilantne zachytáva šok z náhlej straty partnera a pocit slobody, ktorý môže takáto udalosť priniesť. Stephanie už nie je viac starou Stephanie...a ani ňou nemôže byť. Je to nový človek. A čaká ju nový život...

danielle steel

Danielle Steelováoslávi budúci rok okrúhlych 70 rokov. Narodila sa v New Yorku a časť detstva strávila v Paríži, kde jej rodičia patrili k spoločenskej elite. Už ako dieťa pozorovala správanie a zvyklosti príslušníkov bohatej vrstvy, čo neskôr zužitkovala  vo svojich románoch.

Na konte má takmer 80 bestsellerov, vyše tucta kníh pre deti, vychovala sedem vlastných detí a dve „vyženené“, má za sebou päť stroskotaných manželstiev, dve nominácie na Zlatý Glóbus, zápis v Guinnessovej knihe rekordov, vlastný parfum, každý rok dve nové knihy na trhu a k tomu päť ďalších rozrobených súčasne...

Jej romány sa neustále umiestňujú v zozname najlepšie predávaných kníh. Čítajú ich muži, ženy, starí i mladí v 47 krajinách a 28 jazykoch. Žije v San Franciscu, niekoľko mesiacov v roku trávi s rodinou vo Francúzsku.

Začítajte sa do prvých strán novinky Country:

Prvá kapitola

Squaw Valley sa zobúdzalo do nového rána. Slnečné lúče sa odrážali na čerstvo napadnutom snehu. Lyžiarske podmienky boli výborné. Bill, Stephanie a ich priatelia Freemanovci a Dawsonovci tam každý rok trávievali Deň prezidentov. Túto tradíciu udržiavajú už desať rokov, je to nepísaná dohoda, ktorú nikdy nik neporušil.

Alyson Freemanová spoločný víkend nikdy nepremeškala, dokonca ani pred dvomi rokmi krátko pred pôrodom tretieho dieťaťa. Boli to len štyri hodiny autom a navyše jej manžel Brad je lekár. Nie je pôrodník, ale ortopéd, ale aj tak sa pri ňom cítila bezpečne. Vedela, že sa postará o to, aby aj v Tahoe mala tú najlepšiu starostlivosť. Ani za nič na svete by neporušila tradíciu a víkend bez detí a povinností si vždy naplno užila.

Stephanie a Bill boli na tom inak, ich deti už vyleteli z hniezda. Syn pracoval v Atlante a staršia dcéra v New Yorku, obaja rozbiehali vlastnú kariéru. Mladšia dcéra bola na ročnom študijnom pobyte v Ríme. Dcéry Freda a Jean Dawsonovcov už boli vydaté a žili v Chicagu. Dokonca aj Brad a Alyson, ktorých deti boli ešte malé, strávili víkend bez detí a nechali ich doma s opatrovateľkou.

Najdlhšie spolu bol Fred s Jean. Boli trochu starší než ostatní. Okrem úzkeho okruhu priateľov všetkým ich manželstvo pripadalo bezproblémové. Fred vymyslel softvér, z ktorého rozprávkovo zbohatol a hneď na začiatku ho dostal na vrchol vo svete internetu a zabezpečil im honosné bývanie v Hillsborough, súkromné lietadlo, ferrari. Jeaninou vášňou boli kone, v stajniach erdžalo niekoľko plnokrvníkov. Šlo o neklamné znaky úspechu. Topili sa v blahobyte a Fredov jednoduchý pôvod bol už len spomienkou.

Fred spoznal Jean v Modeste, kde pracovala ako čašníčka. Pochádzala z chudobnej rodiny, po otcovej tragickej smrti prišli o farmu. Zostalo po ňom päť hladných krkov a vdova, ktorá vyzerala o dvadsať rokov staršie. Jean sa so súrodencami takmer nevídala a nič ju s nimi nespájalo. Pred tridsiatimi rokmi sa vydala za Freda a teraz mala päťdesiatjeden rokov. Plastický chirurg v New Yorku jej urobil lifting očí a tváre. Udržiavala si kondíciu a až prehnane sa starala o svoj zovňajšok. Tri razy do roka si dala pichnúť botoxové injekcie. Bola to nádherná žena, hoci bez prejavu emócií na tvári, čo jej vyhovovalo. Nikdy viac nechcela žiť v chudobe a kým bude s Fredom, nič také jej nehrozí.

Vedela, že ju celý život podvádzal. Bolo jej to jedno. Dávno ho nemilovala. Pri rozvode by ho ošklbala ako hus. Postavenie pani Dawsonovej a výhody ich životného štýlu sa jej páčili. Pred priateľmi žartovala, že uzavrela dohodu s diablom, teda s Fredom. Stratila o ňom všetky ilúzie, no na svojom živote nechcela nič zmeniť. Mala kone a priateľov, navštevovala dcéry v Chicagu, keď sa jej po nich zacnelo. Spolu s manželom mali nepísaná dohodu. Mala veľa výhod, ktoré si vydobyla po vyriešení manželských problémov. Jean nemala o svojom manželovi ani mužoch všeobecne vysokú mienku. Bola presvedčená, že všetci už pri najmenšej príležitosti podvádzajú ako jej manžel. Spával so sekretárkami, asistentkami, ženami z večierkov, z práce, z výťahu či z lietadla. Nezviedol vari len jej najlepšie priateľky. Aspoň to mu slúžili ku cti. Väčšinou boli preňho vraj staré. Tak hlboko by neklesol. Nebol to zlý človek, len sukničkár so slabosťou na mladé pipky.

Ich vzťah bol založený na vzájomnej dohode, ktorú obaja dodržiavali, napriek tomu, že v ňom absentovala vrúcnosť. Jean zabudla, aké to je byť milovaná. Už o tom nepremýšľala. Po materiálnej stránke mala všetko, na čo si len pomyslela, a to bolo pre ňu oveľa dôležitejšie. Za nič na svete by sa toho nevzdala. Nedávno Fred kúpil do jedálne Picassa, zaplatil zaň takmer desať miliónov dolárov. Mali jednu z najkrajších umeleckých zbierok na západnom pobreží.

Jej slabinou boli priateľky Alyson a Stephanie. Milovala spoločné víkendy a každý deň si telefonovali alebo sa stretli. Mala neobmedzené možnosti a žila v prepychu, aký ony nepoznali, ale nikdy jej nezávideli a ona to vedela. Trápil ich jej nenaplnený vzťah s Fredom, ale zvolila si to sama. Jean bola však veľmi milá a dobrá, preto ju všetci mali radi. Nič nepredstierala, užívala si postavenie bohatej panej Dawsonovej a obetovala by čokoľvek, aby to tak zostalo. Manželka multimilionára, ktorý bol na najlepšej ceste stať sa miliardárom v špičkovom technickom svete. Fred Dawson mal Midasov dotyk, čo muži obdivovali a závideli mu, a moc, ktorá bola pre ženy afrodiziakom. Jean mala viac koní, impresionistických malieb či značkových kabeliek Hermès and Louis Vuitton a Graff šperkov než iná žena na svete. Víkend v Squaw údolí so štyrmi priateľkami si vedela dokonale užiť.

Z Hillsboroughu vyrazili všetci na Fredovom novom ferrari. Jean ich volala Veľká šestka. Keď sa s Fredom zoznámila, bol už úspešný, hoci nie taký ako teraz. Podľa Jean za posledné roky zarobil smiešnu sumu peňazí, ale jej potreby to uspokojilo. Pripadala si ako kráľovná a v tom svete ňou aj bola. Mala jasný úsudok, bola múdra, bystrá a čestná voči sebe. Občas vybuchla, čo súviselo so sklamaním v manželstve. I napriek tomu ju priateľky mali rady, hoci jej manžel ju odmietal. Priťahovali ho mladšie ženy. Jean napriek skvelému vzhľadu bola preňho pristará. Päťdesiatpäťročný Fred uprednostňoval ženy pod tridsať. Boli preňho symbolom spoločenského postavenia a hladili jeho ego, čo Jean dobre vedela. Bez ohľadu na množstvo plastických operácií, botoxových injekcií, alebo drinu v posilňovni s trénerom, Freda roky ako žena nezaujímala. Jean si už nerobila žiadne ilúzie. Po čase jej to prestalo ubližovať a jeho kreditné karty využívala na liečenie starých rán. Pomáhalo jej to.

Brad a Alyson Freemanovci boli opakom Jean a Freda. Po dvanástich rokoch manželstva sa stále ľúbili a Alyson považovala manžela za dokonalého. Pracovala ako obchodná zástupkyňa vo farmaceutickej spoločnosti. Do tridsiatich piatich rokov si myslela, že sa nikdy nevydá. Brad si ju všimol hneď, keď do jeho ordinácie priviezla prvé vzorky liečiv. Štyridsaťjedenročný starý mládenec si užíval slobodu. Snívali o ňom všetky sestričky aj Alyson. Bol úspešným ortopédom a do Alyson sa bezhlavo zaľúbil. Po ôsmich mesiacoch chodenia sa vzali a Alysonin život sa navždy zmenil. Po niekoľkých mesiacoch otehotnela a postupne mu porodila tri deti. Po dvanástich rokoch manželstva o Bradovi stále hovorila ako o novodobom svätcovi, vďačila mu za všetko, čo pre ňu spravil a tešila sa zo spoločného života. Bol oddaný a milujúci manžel, skvelý otec. Keď sa Jean uštipačne vyjadrovala o všetkých mužoch ako o záletníkoch, Alyson Brada vášnivo bránila a tvrdila, že sa na inú ženu od svadby sotva pozrel, čím si vyslúžila od Jean sarkastický úškľabok.

„Viem, že Brad je dokonalý a najvernejší muž na svete, stále je to však chlap,“ komentovala. Alyson sa tiež starala o svoju figúru, hoci pri troch deťoch nemala veľa času nazvyš. Niekoľko dní týždenne však trávila v posilňovni, hrala tenis a milovala lyžiarske víkendy s priateľkami. Stephanie si ju občas doberala, ako si Brada idealizuje a že je doňho stále zbláznená. Na túto rodinku bol pekný pohľad. Zjavne boli spolu šťastní, Bradovi sa vodilo dobre, deti jedenásť-, šesť- a dvojročné boli rozkošné. Žili v štvrti Ross v nádhernom dome na luxusnom predmestí Marine. Ich život vyzeral idylicky. Brad bol starostlivý a svoju manželku miloval rovnako ako ona jeho. Bol skvelým otcom. Viedol skautský klub staršieho syna, dcéru cez víkend brával na futbalové zápasy a balet a každú sobotu večer pozýval manželku do najlepších reštaurácií San Francisca. Vo svojej brandži patril medzi najváženejších chirurgov. V päťdesiatich troch bol stále príťažlivý a vyzeral mladistvo. Šlo o dva úplne iné druhy manželského šťastia. Alyson s Bradom sa bláznivo ľúbili, Fred s Jean uzavreli obojstranne výhodnú dohodu, hoci ich známi vnímali ich vzťah ako formálny.

Stephanie s Billom boli niekde medzi nimi, ich dvadsaťšesťročné manželstvo párkrát prešlo skúškou ohňom. Prvých osem či deväť rokov bolo nádherných a všetko, v čo Stephanie dúfala, sa naplnilo. Narodili sa im deti, kúpili si svoj prvý dom v meste, Bill sa stal partnerom v právnickej firme a darilo sa mu. Zoznámili sa na Berkeleyskej univerzite, Stephanie bola študentkou a Bill práve promoval na právnickej fakulte. Po promóciách sa zobrali. Stephanie dostala skvelú prácu v úspešnej reklamnej agentúre, kde uplatnila svoj spisovateľský talent a marketingové schopnosti. Potom ju rizikové tehotenstvo pripútalo na päť mesiacov na lôžko. Ich prvorodený syn Michael sa narodil predčasne. Bill navrhol Stephanie, aby sa už do práce nevrátila. Stala sa matkou na plný úväzok. Užívala si život, no keď deti podrástli, občas ľutovala, že sa vzdala práce, ktorá ju napĺňala. Keď ich mladšia dcéra Charlotte nastúpila do školy, zmienila sa o tom pred Billom, no ten bol neoblomný. Trval na tom, aby zostala doma s deťmi. Na niekoľko rokov sa vzdala sna o návrate do práce.

Obaja mali plné ruky práce. Stephanie bola niekoľko rokov predsedníčkou asociácie rodičov a učiteľov. Bola matkou na plný úväzok a zúčastňovala sa na všetkých aktivitách detí. Bill nemal čas aktívne sa zapájať do života svojich detí. Počas spoločných rokov si obaja priznali, že rodičovstvo nie je jeho silnou stránkou. Oveľa lepšie sa mu darilo zarábať peniaze a tým poskytnúť rodine pekný domov a zaplatiť deťom súkromné školy. Bol skvelý chlebodarca a dobrý človek, ale netúžil tráviť víkendy prevážaním detí z jedného futbalového zápasu na druhý, či sa zúčastňovať na baletných recitáloch či školských vystúpeniach. Stephanie si vedela obratne vymýšľať výhovorky na všetko, čo nerobil. Miloval svoje deti, ale netrávil s nimi veľa času. Zriedka stihol doma večeru, často prichádzal až v noci, keď už spali. Stephanie ho vždy obhajovala, aby v očiach detí vyzeral dobre. Dokonca aj keď hral cez víkend golf s klientmi, našla rozumné vysvetlenie, prečo nie je doma. Deti v tínedžerskom veku mali toľko aktivít, že si sotva uvedomili jeho neprítomnosť, dokonca ani keď ho niekoľko dní nevideli. Veď mama vždy hovorievala, že povinnosťou otcov je zarábať peniaze. Stephanie zaňho všetko vyžehlila. Nikdy nevynechala športové podujatie, rodičovské združenie či návštevu lekára. Keď boli mladší, všade ich vozila, počúvala detské starosti, vyrábala halloweenske kostýmy a riešila ich detské starosti.

Michael hral štyri roky lakros a raz pri večeri podotkol, že otec neprišiel ani na jediný jeho zápas. Stephanie tomu sprvu neverila, ale keď sa nad tým neskôr zamyslela, uvedomila si, že má pravdu. Michael potom odišiel na univerzitu. Po promóciách chcel nastúpiť na postgraduálne štúdium športového manažmentu a presťahovať sa do Atlanty, kde by pracoval pre bejzbalový tím Braves. Už tri roky plánoval postgraduálne štúdium, ale chcel chvíľu počkať. Matke veľmi chýbal, ale miloval svoju prácu, bol to skvelý tím a ona bola šťastná, že sa mu darí. Dcéry sa na rozdiel od Michaela na otcovo správanie nesťažovali. Stephanie bola deťom matkou i otcom, ale manželovi nič nevyčítala. Ten tvrdo pracoval a živil ich.

Bill ich finančne zabezpečil, nič im nechýbalo, deti mali najlepšie školy. V lete chodievali na luxusné dovolenky a Stephanie nemusela pracovať. V podstate bol Bill dokonalým manželom a otcom, hoci si nepamätal dátumy narodenia vlastných detí ani manželkin, nechodil na školské vystúpenia. Keď Charlotte nastúpila na strednú školu, Louise bola v maturitnom ročníku a Michael na univerzite. Stephanie opäť rozmýšľala o zamestnaní, ale si nevedela predstaviť, kto a v akom odbore by ju po dvadsiatich rokoch doma zamestnal. Keď už mala predstavu, čo by chcela robiť, do jej života zasiahla nečakaná katastrofa. Zistila, že Bill ju podvádza. Dovtedy si myslela, že ich manželstvo je dobré, napriek občasným problémom. Zhodou nešťastných náhod zistila, že Bill má vo firme pomer s kolegyňou, s ktorou riešil spoločný prípad. Bill sa napokon priznal, ale prisahal, že to bolo jediný raz. Stalo sa to v čase, keď Stephanie rozmýšľala, na akú strednú školu pôjde Charlotte, keď pomáhala Louise dostať sa na univerzitu, a s Billom spolu takmer neboli. Do polnoci pracoval v práci na ťažkom prípade. S mladou kolegyňou strávil týždeň v L. A., kde prebiehalo súdne pojednávanie, a neskôr priznal, že vtedy sa to začalo. Bola tiež vydatá a keď ich náhodou zahliadla spolu v reštaurácii, hoci jej tvrdil, že je v kancelárii, tak sa zložila. Ospravedlňoval sa jej a priznal, že sa do mladej kolegyne zamiloval, ale nechce sa rozviesť. Zranená Stephanie ho požiadala, aby sa na čas, kým v tom nebude mať jasno, odsťahoval. Stephanie prežívala kruté dva mesiace. Bill sa napokon chcel s Marellou oženiť, no tá sa rozhodla zostať s manželom. Bill Stephanie povedal, že chce manželstvo udržať a poprosil ju, aby sa pokúsila na jeho románik zabudnúť. Bude to tak lepšie pre deti. Nepredstieral, že ju miluje. Stephanie ho nechcela naspäť bez lásky, ale rozviesť sa tiež nechcela. Keď sa zdôverila priateľkám, čo ju trápi, Alyson ju ľutovala a Jean to neprekvapilo. Nebolo to o nič horšie než tisíc prehreškov, ktoré spáchal Fred počas ich manželstva. Potvrdilo to Jeaninu teóriu, že všetci muži, ak majú príležitosť, podvádzajú, a Bill nebol výnimkou.

„Ak s ním zostaneš, nech platí za to, čo ti urobil,“ doberala si Stephanie, ale pri spomienke ju zabolelo pri srdci. Otriaslo to Stephaninými ilúziami o ich manželstve a jej city k manželovi už nikdy neboli ako predtým. Navštívili manželskú poradňu a Stephanie napokon súhlasila, že zostanú spolu. Deti postrehli, že medzi rodičmi sa niečo stalo, ale matka im nepovedala pravdu. Nechcela, aby otca nenávideli, nebolo by to voči nemu fér. Jean to pobúrilo, podľa nej by mali vedieť pravdu, ale Stephanie vytvárala ilúziu o ich otcovi dvadsať rokov, pre ne bol oddaný, starostlivý a zaslúžil si ich úctu a uznanie. Nechcela, aby ho vnímali ako sukničkára, ani nechcela zničiť vzťah medzi ním a deťmi, hoci keď sa vrátil domov, deti si to akoby ani nevšimli.

Po dvoch mesiacoch odlúčenia už nič nebolo ako predtým. Žili ako spolubývajúci pod jednou strechou. Verila, že sa aspoň kedysi ľúbili, keď už pre nič iné, mali spolu deti, ale lásku si už neprejavovali a ona sa viac nesťažovala, že ho málo vída. Predtým mal veľa práce, ale teraz bola medzi nimi priepasť, ktorú nedokázali preklenúť, viac mu nedôverovala. Občas spolu mali sex, ale bol nemastný-neslaný. Stala sa z toho manželská rutina a Bill sa s ňou miloval len z povinnosti. Ich vzťah nebol vášnivý ani predtým, ale bol priateľský a vrúcny. Teraz všetka túžba zmizla.

Milan Buno, 10.5.2016

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.