bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skNikdy nie je neskoro napraviť chyby, tvrdí Adriana Macháčová v novej knihe

Človek by mal veriť svojim snom. Vysnívať si cieľ, aj keď zdanlivo neuskutočniteľný, a urobiť všetko preto, aby sa mu raz splnil.
V najnovšom príbehu Adriany Macháčovej S tvárou do neba však Kristína, jedna z hlavných postáv, tvrdí, že nikdy nikomu nezaželá, aby sa mu splnil jeho sen. Prečo? Čo je na snívaní zlé?

Nápad na tento nezvyčajný román prišiel vo chvíli, keď Adriana nasadla do lietadla. „Viem, je to smiešne, ale mám pocit, akoby som sa vzdala svojho osudu. V rukách ho má pilot. Neraz mi napadlo, či som sa so svojimi blízkymi rozlúčila, či som upratala, nakúpila, zhasla svetlo, ak šťastlivo nedoletím do cieľa. Práve hodiny strávené v lietadle ma inšpirovali k napísaniu románu S tvárou do neba,“ približuje autorka.

Na spletitých príbehoch piatich žien pripomína autorka známe pravdy: “nesúď a nebudeš súdený“ a “všetko môže byť inak“. Tieto hrdinky uviazli vo zvláštnom prostredí pod čiernou zemou s pocitmi hnevu, smútku, bolesti a pomsty. Pri čakaní na večné svetlo sa pokúšajú pravdivo rozpovedať svoje osudy.

Kristínu hlboko zasiahol rozchod s milovaným mužom.
Aneta ťažko prežívala rozhodujúce roky dospievania.
Dana sa nevie zmieriť s následkami búrlivej ľúbostnej aféry.
Marta túži zabudnúť na svoju osamelosť.
A Júlia vlastne nikdy nežila vlastný život.

Osudy týchto dievčat a žien môžu navonok pôsobiť pochmúrne, ale známa pravda zafungovala: všetko je inak.

S tvárou do neba je nezvyčajný ženský román, ktorý rozhodne bude baviť – je svižný, moderný, svieži. Adriana píše väčšinou o ženách a ich životoch, nesnaží sa byť autorkou len pre isté publikum. Čím viac ľudí jej príbehy osloví, tým je spokojnejšia, tvrdí a dodáva: „Myslím si, že každý človek má v živote niečo, čo neurobil práve najlepšie. Ak sa to ešte dá zmeniť, mohol by ho S tvárou do neba motivovať na nápravu chýb.“

Treba uznať, že v príbehu sú neraz veľmi vtipné, zábavné dialógy, ktorých písanie si Adriana aj tentoraz užívala. „Humor je však pri písaní zakaždým najťažší. Podarí sa len vtedy, keď sa nesnažíte byť vtipný. Raz som natrafila na vetu, neber život príliš vážne, aj tak sa z neho živý nedostaneš. Nuž, ak už boli moje postavy po smrti, nebol priestor na nejaké ponuré myšlienky,“ usmieva sa autorka.

Publicista Robert Dyda spolupracoval v minulosti s Adrianou Macháčovou na troch románoch a vždy sa teší na každú jej novú knihu. Aj tentoraz to bol preňho veľmi intenzívny a nečakane príjemný zážitok. „Nadchýnam sa stavbou príbehu, nad plnokrvnými postavami, ich vzájomnými vzťahmi  a jazykom, ktorým rozprávajú. Páči sa mi, že sa venuje témam, ktoré sú osobné pre veľký okruh ľudí,“ tvrdí Robert.

V románe S tvárou do neba prichádza s doslovne šokujúcou a neraz veľmi vtipnou víziou možného očistca. Už Shakespeare vo svojom slávnom monológu hovorí, že nevieme, čo sa v tých neznámych končinách odohráva. „Prečo by sme nemohli ostať nejako pri vedomí vo svojich hroboch, kým sa nevysporiadame s nedopovedanými vzťahmi? V Nemecku vysielajú každú nedeľu tzv. Herzkino čiže televízne filmy, ktoré chytia za srdce. Adrianine výborne vypointované romány by medzi ne skvele zapadli,“ myslí si publicista Robert Dyda, ktorý dlhé roky manažuje portál Sieťovka.sk.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.