bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Nezomrú miliardy ľudí. Apokalypsa nehrozí

Súčasným tempom rastu emisií sa planéta oteplí možno až o štyri stupne. Takýto nárast teploty je nezlučiteľný s prežitím civilizácie...vymrú miliardy ľudí. Bude to katastrofa nebývalých rozmerov. Šieste vymieranie ľudstva...

Nuž, aj toto si môžete prečítať v novej knihe Apokalypsa nehrozí. Klimatické zmeny sa dejú, no neznamenajú koniec sveta. Nepatria dokonca ani k najvážnejším ekologickým problémom dneška.

Environmentálna panika nám všetkým ubližuje.
Autor Michael Shellenberger je celoživotný ekologický aktivista a popredný odborník na energetiku. V knihe Apokalypsa nehrozí rozoberá v jednotlivých kapitolách problémy ochrany životného prostredia, dobre známe z médií. Usiluje sa o vecný prístup k problematike a vyhýba sa diskreditácii iných názorov.

Alarmizmus podľa neho bráni vecnej analýze a v dôsledku toho aj efektívnemu riešeniu problémov. Ako zasvätený environmentalista má jasný názor na mierové využívanie jadrovej energie: bez CO2, s vysokou hustotou energie a mierou bezpečnosti. Práve preto sa zmenil z predchádzajúceho oponenta na jej obhajcu. Sám seba charakterizuje ako racionálneho environmentalistu, ktorého apokalyptický fanatizmus ekologických aktivistov inšpiroval, aby skúmal konkrétne dôsledky a motiváciu ich kampaní a hľadal vhodné alternatívy.

Kniha ponúka množstvo konkrétnych informácií a zaujímavých príkladov z celého sveta. Iba málo ľudí totiž vie, že:

  • ľudstvo nespôsobuje svoje „šieste masové vyhynutie“
  • Amazonský prales v skutočnosti nie sú „pľúca sveta“
  • za nebezpečné požiare v Austrálii a Kalifornii nemôže zmena klímy
  • emisie uhlíka v najbohatších krajinách sveta od polovice 70-tych rokov klesajú

Zaujímavým zistením jednej štúdie je, že viac než samotné klimatické zmeny môžu ohroziť produkciu potravín a prehĺbiť chudobu vidieka opatrenia na boj s nimi. Pod pojmom „opatrenia na boj s klimatickými zmenami“ majú autori na mysli regulácie spôsobujúce rast cien energií, lebo podporujú zvýšené využívanie bioenergie (spaľovaním biopalív a biomasy), v dôsledku čoho by sa pre energetiku muselo vyčleniť viac poľnohospodárskej pôdy a menej na výrobu potravín.  To by v konečnom dôsledku zvýšilo ceny potravín. K podobným záverom dospel aj Medzivládny panel o zmene klímy.

Podobné prognózy o produkcii potravín vyslovila aj Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Napríklad odhadujú, že svetová produkcia potravín do roku 2050 vzrastie o 30 percent. Keby sa výroba potravín vyvíjala za podmienok, ktoré označujú ako scenár udržateľnosti, zvýšila by sa o dvadsať percent. Aj odborníci z FAO konštatujú, že pokrok v poľnohospodárskych technológiách dokáže za všetkých okolností zmierniť dopad klimatických zmien.

„Náboženské predstavy o apokalypse nás kedysi nútili správať sa dobre a slušne. Keď však kontaminovali environmentalistiku, spochybnili fakticky správne diagnózy a praktické riešenia vytlačili na okraj záujmu. Kniha Apokalypsa nehrozí núti čitateľa zamyslieť sa, či tragické titulky súčasných správ o ekologickom kolapse naozaj prispievajú k tomu, aby sa príroda a ľudia v nej mali v budúcnosti lepšie,“ napísal PETER KAREIVA, riaditeľ Ústavu pre životné prostredie a trvalo udržateľný rozvoj Kalifornskej univerzity v Los Angeles a niekdajší vedúci vedecký pracovník The Nature Conservancy.

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Tatran, Unsplash.com

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.