bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skNepotrebujete sa meniť. Všetko je tak ako má byť!

Život je ľahký a nádherný.
Ťažký je len pre vaše ilúzie, vaše ambície, vašu chamtivosť a vaše túžby. To je to, čo sa nám všetci naši mystici pokúšajú povedať. Ale nikto ich nepočúva. Negatívny pocit spočíva vo vás, nie v realite. Pochádza z vášho naprogramovania.

Presne o tom píše vo svojej knihe Nemusíte sa zmeniť indický psychoterapeut a kňaz Anthony de Mello. Formou krátkych, trefných a neraz aj vtipných príbehov a meditácií ukazuje silu spirituality a skutočného zmyslu života.

Rozhliadnite sa okolo seba a skúste nájsť aspoň jedného úplne šťastného človeka. Niekoho, kto je v mieri sám so sebou, niekoho, kto nemá žiadne obavy či úzkosti. Bolo by skvelé, ak by sa našiel aspoň jeden zo stotisíc. Iróniou je, že sme sa narodili šťastní, no stratili sme so šťastím kontakt...

Spoločnosť nám vymyla mozog, aby sme svoj život postavili na nespochybniteľnom presvedčení, že bez peňazí, moci, úspechu, uznania, romantiky atď. nemôžeme byť šťastní. Tieto falošné presvedčenia nás nútia neustále sa usilovať, neustále sa sústreďovať na to, čo nemáme.
Stále sme vydaní na milosť a nemilosť veciam a ľuďom, keď sa zúfalo snažíme, aby náš život zodpovedal spoločenskému vzorcu na šťastie. Len aby sme zistili, že nám neponúka nič viac na ceste za šťastným životom, len dočasný oddych od strachu zo zlyhania.

Predpokladajme, že existuje spôsob, ako sa z toho všetkého prebudiť. Pri ktorom by to, čo je v nás falošné a neurotické, odpadlo bez väčšej námahy alebo s minimálnym úsilím a naše oči by sa otvorili realite radosti, ktorá nás obklopuje.

Nemusíte sa zmeniť je kniha Anthonyho De Mella, ktorá vám pomôže znovu objaviť život, aký by ste mali žiť. Možno sa neraz pýtate sami seba - prečo nezažívam šťastie?
De Mello vraví, že musíte od niečoho upustiť. Musíte sa vzdať lipnutí. Narodili sme sa plní šťastia, ale stratili sme ho. Narodili sme sa s darom života. Prišli sme oň. Musíme ho znovu objaviť. Svet je plný smútku. Koreňom smútku je pripútanosť, túžba. Smútok vykoreníme tým, že sa vzdáme lipnutí.

Veľký Majster Eckhart povedal: „Boha nezískame procesom pridávania čohosi k duši, ale procesom odoberania.“ Nerobíte nič preto, aby ste sa oslobodili. Upustite od ilúzií. Potom budete slobodní. Nemusíte nič pridávať len preto, aby ste boli šťastní. Musíte upustiť od pripútaností. Potom budete šťastní. Ako sa zbaviť lipnutí? Prostredníctvom uvedomelosti. Stačí sa pozrieť a uvidíte, že pripútanosť je založená na falošnom presvedčení, že bez tejto veci nemôžete byť šťastní. Nie je to pravda, je to ilúzia. V okamihu, keď uvidíte, že toto presvedčenie je falošné, odpadne a vy budete slobodní. A presne to znamená pozorovať samého seba.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.