bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skNáš malý raj...nádherné čítanie na prázdniny

Doprajte deťom pekné a dojímavé čítanie počas prázdnin. Náš malý raj je vrúcny a presvedčivý príbeh o priateľstve, prvej láske a sociálnych sieťach.

„Niečo sa musí stať. Pretože toto je najhoršia dovolenka pri Stredozemnom mori, akú som kedy zažila. A to som tam ani nikdy nebola,“ premýšľa Ina, hlavná hrdinka tohto príbehu.

Posledný deň školského roka, vytúžené prázdniny za dverami. Učiteľka sa lúči s deťmi, všetci sa predháňajú, aby sa pochválili, kam sa s rodinou vyberú na letnú dovolenku. Ina nečakala, že sa leto pre ňu začne tak katastrofálne. Mama totiž nemá peniaze, aby mohli niekam odcestovať. Vymyslí si cestu k Stredozemnému moru, z internetu sťahuje fotografie z južných dovolenkových rajov a vešia ich na sociálne siete, aby nezaostala za spolužiakmi.

V skutočnosti sa však skrýva doma, v komplexe lacných sociálnych bytov, kým ju neobjaví jej nový spolužiak Vilmer a leto nenaberie nečakaný spád.

Náš malý raj je dobrodružným príbehom dvoch detí zo sociálne slabšieho prostredia. Aby unikli zo smutného a nie vždy fungujúceho sveta dospelých, vďaka fantázii si vybudujú malé prázdninové letovisko, kde spolu trávia čas. Je však jasné, že nepotrvá dlho a kamarátky Inino klamstvo odhalia. Ako na to Ina zareaguje? Autorka citlivo rozpráva viacvrstvový príbeh o chudobe a vylúčení, ale aj o sile a význame priateľstva.

Krásny príbeh o spolupatričnosti a kamarátstve vo svete materiálnych rozdielov. Možno vynikajúce čítanie pre mnohé deti, ktoré si myslia, že všetko sa odohráva len na Instagrame a TikToku, že iba tam to žije a že len tam nájdu naozajstných priateľov...

Marianne Kaurinová

Vyštudovala kreatívne písanie a literárnu vedu na Nórskom inštitúte pre detskú knihu (Norsk barnebokinstitutt). Po ukončení štúdia pracovala ako lektorka detskej a mládežníckej literatúry. Dnes je redaktorkou detských kníh.

Za svoje knihy pre deti a mládež získala viacero literárnych ocenení. Autorkin debut, román pre dospievajúcu mládež Naermere høst získal v roku 2012 cenu nórskeho ministerstva kultúry za debut a v roku 2018 americkú literárnu cenu The Sydney Taylor Book Award. Jej román Náš malý raj (Syden) odmenili jednou z najprestížnejších literárnych cien na svete, Der Deutsche Jugendliteraturpreis 2021.

Knihu Náš malý raj (Syden) vyhlásila Nemecká akadémia pre detskú a mládežnícku literatúru v máji 2020 za detskú knihu mesiaca, v júli 2020 získala cenu mesiaca Luchs, ktorú udeľuje Radio Bremen a vydavateľská skupina Die Zeit. V roku 2020 jej berlínske centrum pre detskú a mládežnícku literatúru LesArt udelilo cenu Der Rote Elefant.

Foto: Studio Vest, Tatran

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.