bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMýtický príbeh, ktorý pobaví a inšpiruje. Medúzin príbeh

Natalie Haynesová obracia chápanie legendárneho mýtu o Medúze a vnáša empatiu do jedného z prvých prípadov, kedy bola žena obvinená, potrestaná a znetvorená za to, že sa stala obeťou mocného muža. Medúzin príbeh rozpráva o mladej žene, z ktorej sa stala príšera – až na to, že ňou v skutočnosti nikdy nebola.

Medúza – obeť alebo skazonosná príšera?
Medúza odmalička vyrastá v jaskyni na brehu mora so svojimi hrôzostrašnými sestrami Gorgonami, ktoré sa o ňu dojemne starajú. Na rozdiel od nich je totiž Medúza smrteľná, zraniteľná a krásna.

Svojím pôvabom očarí vládcu mora Poseidóna, ktorý ju vystriehne v chráme bohyne Atény a tam sa jej zmocní. Pobúrená Aténa túži po pomste, ale Poseidón je príliš mocný súper, a tak si vyleje zlosť na nevinnej Medúze. Premení ju na obludu podobnú sestrám – zrazu má rozškľabenú tvár, ploský nos, tesáky, zvieracie uši, kovové krídla a namiesto vlasov veniec jedovatých zmijí. Jej najväčším prekliatím však je, že pri pohľade na ňu každý živý tvor skamenie.

Z ohľaduplnosti k sestrám a k všetkému živému si Medúza zahalí tvár a utiahne sa do sveta tmy, samoty a utrpenia. Jej príbeh sa však ešte zďaleka nekončí – jedného dňa sa pri jaskyni objaví hrdina Perseus, poverený úlohou priniesť hlavu Gorgony...

Vidím vás. Všetky tie tvory, ktoré ľudia považujú za príšery.
A vidím aj mužov, ktorí vás tak volajú. Pravdaže, sami sa pokladajú za hrdinov.
Vidím ich len na okamih, potom sa mi stratia z očí.
Ale stačí to. Vďaka tomu viem, že hrdinovia nie sú láskaví, statoční ani oddaní. Niekedy – nie vždy, len občas – sú príšerní.
A čo príšera? Čo o nej vlastne vieme? Je iba obeť, ktorej nebolo pomoci.
Napadli ju, zneužili a zhanobili, a napriek tomu sa jej máte báť. Podľa príbehu je práve ona tá zlá. Je predsa príšera, no nie?
Nuž, to sa ešte uvidí.

V románe Medúzin príbeh Haynesová mení tradičné chápanie Medúzy ako príšery, ktorá pohľadom mení smrteľníkov na kameň, a Persea ako hrdinu, ktorý zbavil svet nebezpečnej obludy. Vnáša empatiu a súcit do jedného z mnohých príbehov v histórii, kde mocný a vplyvný muž ublíži žene, ale za jeho útok obvinia, pranierujú a potrestajú jeho obeť. Haynesová oživuje a rekonštruuje mýtický príbeh a inšpiruje k zamysleniu nad hodnotami spoločnosti a postavením žien v nej.

„Knihy  Natalie Haynesovej sa vyznačujú nezameniteľnou vášňou, bystrým umom a nezlomným feminizmom... jej premyslené obrazy vás budú sprevádzať ešte dlho potom, ako knihu dočítate,“ napísala Madeleine Millerová, autorka svetoznámych hitov Kirké a Spev o Achillovi.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.