bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Muž – otec v súčasnom 21.storočí. Aký by mal naozaj byť?

Túto knihu možno vnímať ako balíček prvej pomoci pre otcov, ktorí majú pocit, že si ublížili, keď sa snažili byť otcami. Skutočnými otcami, ktorí vychovávajú, neraz aj samo svoje deti. Nie v zmysle patriarchálnych tendencií, ktoré sú u nás stále veľmi silné – že žena má vychovávať, muž pracovať a zarábať.
Mnohí dnešní muži sa cítia paralyzovaní, keďže čelia konfliktným odkazom...

Otcovstvo

Moderné otcovstvo ponúka veľmi potrebné aktualizované chápanie otcovstva a úlohy otca v živote svojich detí, a mužskosti vo všeobecnosti. Jordan Shapiro, vo svete veľmi uznávaný až oslavovaný myšlienkový vodca postupne odkrýva obraz muža pre svet 21. storočia.

Vo svojej knihe o úlohe otca v 21.storočí skúma otcovstvo z rôznych pohľadov. Spochybňuje tradičné predpoklady o pôvode a rozdelení rodičovských úloh a rolí. Poukazuje na to, ako sú otcovia cez médiá neustále bombardovaní predpokladmi, ktoré vychádzajú ešte z čias viktoriánskeho či industriálneho chápania postavenia a úlohy otca v rodine.

Táto kniha je o novom chápaní otcovstva, o úlohe otca pri výchove detí, o mužnosti ako takej.
Shapiro zvykne veľmi šikovne až nečakane kombinovať psychológiu s filozofiou, sociológiou a ekonómiu. Predkladá aspekty, ktoré by vám ani nenapadli alebo upozorní na fakty, ktoré ste si doteraz neuvedomovali.

Ženy-matky si pri čítaní potvrdia niektoré postrehy, ktoré samy nadobudli. A povedia si – áno, presne takto som to cítila, len o tom nikto nehovorí.
A muži zasa dostanú nový pohľad, informácie aj tipy, ktoré potrebujú, aby sa stali ešte lepšími otcami.
To je Moderné otcovstvo od Jordana Shapira.

 

Tehotní oteckovia?

Vedeli ste, že mnohí psychológovia už v minulosti písali o prípadoch, v ktorých budúci oteckovia naberali hmotnosť, trpeli rannou nevoľnosťou alebo nechutenstvom a ďalšími príznakmi, zvyčajne spájanými so ženami a graviditou. Odborníci to nazývajú syndróm Couvade. Je odvodený od francúzskeho slovesa couver, ktoré môže znamenať „zbabelú pasivitu“ aj „sedieť na“ – ako keď vták sedí na vajíčkach.

Termín vytvorili v polovici devätnásteho storočia antropológovia, ktorí študovali takzvané primitívne kultúry. Mnohí z týchto vedcov identifikovali príklady ritualizovaných zvykov, pri ktorých otec cíti (alebo aspoň predstiera, že cíti) matkine pôrodné bolesti.

Môže to znieť bláznivo, ale slávny sir James Frazer, etnológ preslávený svojou významnou knihou The Golden Bough (Zlatá ratolesť), priraďoval Couvade syndróm k viere v „sympatickú mágiu“ a vysvetľoval, že nedostatok rukolapnej, merateľnej a jednoznačnej kauzality je irelevantný, pretože „predstava, že osoby a veci na seba pôsobia na diaľku,“ je medzi pôvodnými kultúrami celkom bežná.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.