bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Jediným zmyslom života je mať rád... (6.9.2010)

Raymond Mood Na život po živote verí aj Michal David

Neuveriteľné, ako ma Slovensko a Bratislava prijali. Priateľsky a vrúcne,“ povedal na úvod Raymond Moody, americký filozof a psychiater známy skúmaním života po smrti. Do Bratislavy prišiel predstaviť svoju novinku Záblesky večnosti, v ktorej tvrdí, že pocity umierajúcich niekedy zdieľajú aj ich príbuzní. Dokonca v knihe uvádza aj svoj vlastný nadprirodzený zážitok zo dňa, keď zomrela jeho mama. „V Bratislave som bol už v roku 1991 a už vtedy ste ma prijali veľmi príjemne. Váš prístup sa za tie roky nezmenil, iba žijete akosi rýchlejšie, napredujete míľovými krokmi,“ zauvažoval si známy psychiater.
Raymond Mood


Raymond Mood Raymond Moody dostal od vydavateľstva Ikar encyklopédiu 1000 zaujímavostí Slovenska v angličtine, ktorej sa mimoriadne potešil, keďže u nás nemôže zostať tak dlho, aby dobre spoznal našu krajinu. A na ceste domov mu bude robiť spoločnosť rezbárske dielko - postava muža v typickom slovenskom ľudovom oblečení
Popoludní bude Raymond Moody podpisovať knihy v bratislavskej Panta Rhei na Poštovej ulici a podvečer absolvuje prednášku na tému: Existuje za hranicou života ďalší svet? Moody sa zastavil pred návštevou Slovenska v Prahe, kde sa stretol okrem iného so spevákom Michalom Davidom. Ten sa priznal, že verí na život po živote a že je veľkým obdivovateľom tohto amerického spisovateľa, ktorý je jedným z najdiskutovanejších a najkontroverznejších autorov na svete. Práve Moodyho knihy o posmrtnom živote mu podľa jeho slov v minulosti pomohli prekonať smútok zo straty jeho dcéry. „Viem, že tu, na tomto hmotnom svete sme len na návšteve v akejsi duchovnej škole,” uviedol muzikant Michal David.

Moody vzbudil celosvetovú pozornosť v roku 1975, keď vydal knihu Život po živote. Preložili ju do 30 jazykov a predalo sa z nej 13 miliónov výtlačkov. Američan, ktorého novinári pasovali za experta na posmrtný život, v bádaní pokračoval. V slovenčine ešte vyšiel Život po strate a nové zistenia zhrnul v novinke Záblesky večnosti, ktorá práve vyšla na Slovensku, a to skôr ako v USA. ”Okolostojaci, ktorí odprevádzajú osobu na smrteľnej posteli, s ním spolu zažívajú túto cestu,” povedal Moody.

Vo svojej prvej knihe Život po živote zhrnul spomienky ľudí na takzvanú klinickú smrť, keď ich duša opustila telo, no neskôr sa vrátila. Pacienti okrem iného hovorili, že videli svojich mŕtvych blízkych a pred očami sa im premietal celý život. To vraj môžu zažiť aj ich príbuzní. V novej knižke píše, že keď zomierala jeho mama, videli ducha jeho otca, ktorý si po ňu prišiel a spoločne zažili aj odpútanie duše od tela. Iní ľudia zase podľa neho videli aj rekapituláciu života zomierajúceho.

Psychiater sa stal celosvetovo známou celebritou a inšpiroval mnohých vedcov, viacerí ho však aj kritizovali. Niektorí psychológovia sa snažili dokázať, že nadprirodzené zážitky ľudí počas klinickej smrti majú čisto materiálne vysvetlenie, napríklad stačí užiť oxid uhličitý. Kritizovali ho aj predstavitelia kresťanských cirkví, podľa ktorých duša po smrti ide do neba, pekla alebo očistca. Psychiater ale namietal, že spísané zážitky pacientov nepovažuje za vedecké dôkazy o živote po živote.

Rovnako ako cirkev však Moody hlása lásku k blížnym. „Ľudia, ktorí sa vrátili, nemali strach zo smrti a hovorili, že jediným zmyslom života je mať rád,” podotkol dnes predpoludním. Ľudia totiž dostávajú nádej, že život po živote existuje a že je krajší ako ten skutočný. Ani on sám sa smrti nebojí. Či však o svojich zisteniach presvedčil aj svoju rodinu, manželku novinárku a dve adoptované deti, údajne nevie. Doma sa vraj o tom nerozprávajú. „Určite si však užívajú život,” usmial sa Raymond Moody.

Foto: Ľubomír Drahoš