bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMladí? Majú veľké egá, chcú byť slobodní a užívať si...

Dobrodružná jazda na zadných nárazníkoch mala nečakanú dohru: Verča mi už na druhý deň poslala link na príspevok Polície SR, ktorá na facebooku prosila verejnosť o pomoc s identifikáciou nerozvážnych hrdinov, za frajerinu imhrozí pokuta vo výške sto až tisíc eur. Súčasťou príspevku je fotka, ktosi zachytil akurát mňa a Dama. Zalapala som po dychu...

Zuzka Šulajová nás opäť zavedie do sveta mladých v novinke Budem iná.
„Počas písania knihy Magický advent sa mi ozvala čitateľka Slávka a rozpovedala mi svoj príbeh - skúsenosti s drogami a neviazaným sexuálnym životom už v trinástich rokoch. Svojim postavám som dala o dva roky viac - 15 rokov. A vnikol príbeh Budem iná,“ približuje inšpiráciu autorka.

Hlavná hrdinka Ela chce byť iná ako jej rodičia, ktorí žijú slušným, nudným a usadeným manželským životom. Mama je priveľmi pokorná a tatko zas násilný a nenávistný mudrlant bez výraznejších záľub a ambícií, vyžadujúci slepú poslušnosť. Typ, aký automaticky vyvoláva odpor.

Ela absolvuje s nevôľou, ale bez väčšieho reptania všetky rodinné akcie, no kompenzuje si to v spoločnosti kamarátov z partie, kde si užíva tínedžerskú slobodu, ktorá so sebou nesie vzrušujúce nové zážitky, ale aj nebezpečné balansovanie na hrane.
Majú pätnásť a chcú všetko, najmä zábavu a slobodu. Postupne prejdú až do dospelosti a riešia problémy, s akými by sa veru nechceli stretnúť ani dospelí...

Budem iná je miestami mrazivý, dramatický, občas drsný a silno emocionálny príbeh.
„V príbehu je aj skúsenosť s popáleninami tretieho stupňa,“ hovorí Zuzka. „Aké je horieť zaživa, ako prebieha liečba, transplantácia kože a aká nekonečná, vlastne doživotná je rekonvalescencia. Je to doslova a do písmena skutočný zážitok môjho dlhoročného čitateľa Vladiho.“

Zuzka Šulajová píše knihy viac než polovicu svojho života. Písať začala tesne pred štrnástymi narodeninami. Prvá útla knižka vznikala na papierových bločkoch a písala ju ceruzkou. Bola určená pre najlepšiu kamarátku pod vianočný stromček. Vtedy Zuzka zistila, že tvorba ju napĺňa. Nikdy však nemala ambície presadiť sa ako spisovateľka. Dokonca ani vtedy, keď ju inšpiroval Denník princeznej od Meg Cabotovej a napísala prvý diel Džínsového denníka. K rukopisu sa vrátila až po štyroch rokoch a rozhodla sa požiadať o názor vydavateľstvo. Tak sa zrodila kultová séria Džínsového denníka.

Čitatelia dlho vnímali Zuzku Šulajovú len ako autorku kníh pre mládež, čo potvrdila aj úspešnou vianočnou knihou Magický advent. V poslednom čase sa však začína profilovať aj ako autorka pre dospelých, o čom svedčí jej krimiromán Tajomstvá jedného domu a najnovšie historický román Oheň v srdciach, ktorý je už jej dvanástou knižkou. K napísaniu ju inšpirovala chorvátska spisovateľka Marija Jurić Zagorka. V tomto románe ponúka autorka slovenskému čitateľovi zaujímavé a dobrodružné čítanie z pohnutých slovenských dejín.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.