bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMilovali ste Storočného starčeka? Obľúbite si aj Analfabetku!

„Je to úžasný a veselý hit. Opäť.“ napísal švédsky denník Metro. Ak ste čítali Storočného starčeka, rozhodne si nenechajte ujsť ani Analfabetku, ktorá vedela počítať. Je to príbeh o ceste z plechových chatrčí a latrín kdesi v Južnej Afrike až do Švédska medzi čudné postavičky.

 Už úvodný citát v knihe hovorí za všetko – „Rozdiel medzi hlúposťou a geniálnosťou spočíva v tom, že geniálnosť má svoje hranice,“ povedal Albert Einstein.

Zoznámte sa s mladou černoškou Nombeko, ktorá sa narodila v chudobnom juhoafrickom predmestí Soweto, najväčšom meste chatrčí a latrín. Ako päťročná začala pracovať a štrnásťročná sa stala šéfkou latrínovej pobočky v sowetskom sektore B. Životaschopné dievča zatiaľ nevie čítať, zato neuveriteľne dobre rozumie matematike. Práve jej zázračné schopnosti ju predurčili na život plný dobrodružstiev, podivuhodných stretnutí a nečakaných zvratov.

ZenaZačína sa Analfabetka, ktorá vedela počítať. Jonas Jonasson, autor svetového hitu Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol prichádza s novinkou, ktorá opäť nesklame, pretože je plná humoru, irónie a nadhľadu. Storočný starček Alan Karlsson, ktorý očaril milióny čitateľov na celom svete, sa síce na scénu nevráti, no aj nová hrdinka udalosťami nabitého príbehu si vás získa.
„Okrem hlavnej postavy je všetko rovnaké,“ povedal s úsmevom Jonas Jonasson pre švédsky denník Expressen. „Stretnutia, ktoré sú nepravdepodobné, ale celkom dobre možné. Spoločenská satira a prekvapené klipkanie očami.“

– O čom je táto kravina? – spýtal sa jedného dňa inžinier Westhuizen a vrazil svojej slúžke do rúk štós papierov. 
Nombeko si ich prečítala a podala správu. 
– Ide o analýzu dôsledkov statického a dynamického pretlaku pri rozličnom počte kiloton na jednu bombu. 
– Hovor tak, aby ti človek rozumel, – zašomral inžinier. 
– Čím je bomba silnejšia, tým viac budov vyletí do vzduchu, – vysvetlila Nombeko. 
– To by predsa pochopil každý idiot! S kým sa to tu musím baviť?! – odvrkol inžinier, nalial si koňak a požiadal slúžku, aby sa pratala kadeľahšie.

Objednajte si Analfabetku, ktorá vedela počítať.
Kupit bux.sk

JonasOsud zavial Nombeko ďaleko od domova, najprv k neznesiteľnému, večne opitému inžinierovi, potom k dvom navlas rovnakým, a predsa úplne rozdielnym švédskym bratom, k trom Číňankám s pochybným úsudkom aj k stretnutiu s tajnými agentmi, významnými politikmi a prezidentmi. A ešte k jednému ťažkému trojmegatonovému výbušnému problému...
Južná Afrika totiž koketuje s jadrovou výzbrojou a svetové veľmoci sú v pozore. Na predaj je bomba, ktorá vlastne neexistuje. A práve vtedy sa – našťastie - do veci zaangažuje Nombeko.

„Humor a fascinujúci štýl vyniesli príbeh do úplne inej ligy.“
Aftonbladet, Švédsko

V knihe Analfabetka, ktorá vedela počítať si Jonas Jonasson posvietil na rasizmus, diktátorstvo, fundamentalizmus, nekompromisnosť aj úplne obyčajnú všadeprítomnú ľudskú hlúposť. V príbehu sa objaví napríklad švédsky premiér Reinfeldt či kráľ Carl Gustav. Analfabetku nazval sám Jonasson románom typu „feel good“, čiže ide o knihu, pri ktorej máte jednoducho príjemný, dobrý pocit.

Milan Buno
6.5.2014

Analfabetka

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(6. mája 2014 v 16:06)
Veľmi sa už na knižku teším. Už som odpočítala dni kým vyjde. Fakt sa tešíííím :)
(6. mája 2014 v 16:35)
O mesiac mam narodeniny, uz som vydala instrukcie a tato skvela kniha ma neminie ! :) Uz , aby to bolo ! :)
(12. mája 2014 v 9:21)
Najprv si chcem dočítať Starčeka a až potom Analfabetku. Starčeka som začala čítať v španielčine a hneď ma chytila, už po prečítaní prvej strany som vedela, že kniha bude skvelá. A Analfabetka, dúfam, že tiež :)