bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMichael Connelly a jeho desivá Výstraha

Existujú laboratóriá a spoločnosti, ktoré na základe vašej vzorky DNA môžu vypátrať vašich príbuzných, o ktorých ani netušíte. Teraz si predstavte, že takúto vzorku poskytnete, aby ste sa dozvedeli viac o svojej minulosti, rodine, predkoch...a tá vzorka sa dostane do rúk sériového vraha, ktorý si obete vyberá práve na základe takejto vzorky.

Desivé a mrazivé.
Hoci je to len námet nového krimirománu Michaela Connellyho, pokojne sa také čosi môže stať...

Výstraha je 3.diel série Jack McEvoy.
Novinára Jacka McEvoya sme spoznali v detektívkach Básnik smrti a Strašiak. Po odchode z denníka L. A. Times začal pracovať pre internetový projekt Výstraha, ktorý sa zameriava na ochranu spotrebiteľa. Práve dopísal článok s lákavým názvom Kráľ podvodníkov o temnom podsvetí vymáhania dlhov. „Vo Výstrahe sme mali jasné pravidlo, že každý podvod musí mať ľudskú tvár, či už podvodníka alebo jeho obete,“ tvrdí Jack.

A práve vtedy ho navštívia dvaja policajti, ktorý vyšetrujú brutálny zločin. Jack je dokonca podozrivý, pretože s tou ženou sa pred časom stretol a strávil s ňou noc plnú vášne...
Ženu niekto zabil spôsobom, ktorý sa odborne nazýva atlanto-okcipitálna dislokácia...zjednodušene jej niekto holými rukami oddelil hlavu od chrbtice, pričom hlava držala na tele len vďaka koži, svalom a ostatným mäkkým tkanivám.

Jack McEvoy sa popri práci púšťa do prípadu zákerného páchateľa: výskum DNA súvisí s novou formou obchodu, v ktorom sa obracajú miliardy dolárov. Úspešné vyriešenie série vrážd by mohlo slúžiť ako výstraha tým, ktorí nepremyslene posielajú firmám vzorky svojej DNA v nádeji, že za ne dostanú informácie o svojich príbuzných.

S takýmto vrahom sa Jack ešte nestretol. Veď kto by si už vyberal obete na základe DNA a zneužíval tým nové vedecko-podnikateľské odvetvie?
Výstraha je vynikajúce krimi, ktoré je inšpirované skutočnými udalosťami a prácou reálnej neziskovej organizácie na ochranu spotrebiteľov FairWarning.com. Connelly majstrovsky spája fikciu s reálnou hrozbou a neopatrnosťou, či naivnosťou súčasnosti.

Prečítajte si úryvok z knihy Výstraha:

„Máš nejakú prezývku?“ vyzvedala.
„Ako to myslíš?“ spýtal sa jej.
„Ako ti hovoria ľudia? Veď vieš, zo srandy.“
Iba pokrútil hlavou.
„Asi len menom,“ vyhlásil.
Tak nič. Kašlať na to. Meno z neho vytiahne neskôr, aj keď je pravda taká, že ho asi nebude potrebovať. Viac ho už nebude chcieť – ako takmer každého, s ktorým to doteraz skúšala.
Na druhom poschodí sa výťah otvoril a vystúpili na chodbu. Jej dvere boli tretie skraja.
Sex s ním nebol zlý, no ani nijako výnimočný. Od ostatných sa líšil azda len tým, že sa nebránil, keď trvala na kondóme. Dokonca si priniesol vlastný, čo ho povyšovalo nad zvyšok jej známostí, no aj tak sa jej zdalo, že s ním nestrávi viac ako jednu noc. Potom sa musí znova pustiť do pátrania po tom čomsi, čo sa nedá opísať, no mohlo by vyplniť prázdnotu v jej vnútri.
Keď spláchol prezervatív, tajne dúfala, že si nájde nejakú výhovorku – ráno nastupuje do práce alebo ho doma čaká žena –, on sa však vrátil do postele a začal sa k nej túliť. Pritlačil sa k nej a obrátil ju k sebe chrbtom. Mal oholenú hruď, teraz však cítila, ako mu na nej vyráža pichľavé strnisko.
„Vieš...“
Ďalej sa nedostala. Prudko sa zvrtol aj s ňou, takže sa ocitla hore na jeho tele. Hruď mal ako šmirgeľ. Položil jej zozadu ruku na hruď a zohol ju v lakti. Hneď nato jej druhou zatlačil na krk, aby ho dostal do lakťovej jamky. Na-pol svaly a dokonale jej prerušil prívod kyslíka.
Nemohla kričať o pomoc. Nemala ako. Chcela sa brániť, nohy však mala zamotané v perine a on bol prisilný. Zvieral jej krk ako vo zveráku. Začala ju zaplavovať temnota.
Muž zdvihol hlavu z postele, aby jej mohol šepkať do ucha.
„Hovoria mi Strakoš,“ zasipel.

Michael Connelly je svetoznámym autorom kriminálnych románov a tvorcom detektíva Harryho Boscha. Námety na svoje romány vraj čerpá z bývalej praxe investigatívneho reportéra, zaoberajúceho sa kriminálnymi činmi. Dynamika a nečakané rozuzlenia v príbehoch priniesli tomuto autorovi nebývalú popularitu a uznanie čitateľov kriminálnych románov na celom svete.
Michael Connelly je držiteľom viacerých prestížnych literárnych ocenení (Edgar, Anthony, Macavity, Nero, .38 Caliber /Francúzsko/ a Grand Prix /Francúzsko/. Žije na Floride s manželkou a dcérou.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.