bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMestečko Wayward Pines – Posledné mesto

Crouchova trilógia Mestečko Wayward Pines je svetovým bestsellerom. Americká televízna stanica Fox na jej základe nakrútila dve sezóny televízneho seriálu, v ktorej hviezdil napríklad Matt Dillon, Terrence Howard, Toby Jones či Juliette Lewis.
Crouch je považovaný za jedného z najvýraznejších talentov thrilleru 21. Storočia. Veľmi zručne opisuje dramatické scény a obrazne nedovolí čitateľovi ani sa nadýchnuť medzi jednotlivými kapitolami.

Dokazuje to aj v novinke Posledné mesto, ktoré je písané v prítomnosti a nechýbajú retrospektívne pohľady do minulosti. Dynamický a svieži štýl vás nútia obracať jednu stranu za druhou. Zamilujete si postavy Ethana, Theresy aj Belindy, či Adama Hasslera.

Nie je to ani mesiac, čo agent tajnej služby Ethan Burke pricestoval do zdanlivo idylického mestečka Wayward Pines v štáte Idaho. Obyvateľom naprogramujú život. Vyberú im, s kým a kde žiť. Určia, kde pracovať. V škole deťom vtĺkajú do hlavy, že zakladateľ mesta David Pilcher je boh. Nikto nesmie odísť. Dokonca i myšlienka na odchod znamená smrť.

Šerif Ethan Burke objavil ohromujúce tajomstvo o tom, čo sa nachádza za elektrickým plotom obklopujúcim mestečko Wayward Pines, a chráni ho pred desivým svetom za ním. Je to tajomstvo, ktoré drží všetkých obyvateľov pod kontrolou jedného blázna a armády jeho prívržencov. Je to tajomstvo, ktoré sa chystá spoza plota vtrhnúť a vyhladiť i posledný, krehký pozostatok ľudstva.

Nezostala tu žiadna budova.
Ani len ruiny.
Leven prehovorí: „Vyzerá to, akoby tu mesto ani nikdy nestálo.“
„Čo má toto znamenať?“ rozhorčí sa Pam.
„Čo má čo znamenať?“ spytuje sa Pilcher.
„Že príroda si tento priestor, túto krajinu vzala naspäť. Že mesto nadobro zmizlo.“

Takže vitajte opäť vo  Wayward Pines. Napohľad idylické mestečko obkolesujú hory, no dejú sa v ňom strašné veci...
Záver trilógie Mestečko Wayward Pines s názvom Posledné mesto vás doslova prilepí k románu od prvej až po poslednú stranu.

Mestečko Wayward Pines

Ak si spomínate, v prvej knihe Borovice Ethan zisťuje, že s ľuďmi v mestečku niečo nie je v poriadku. So zúfalou bezmocnosťou sa snaží opustiť mesto, dovolať rodine a stretnúť aspoň niekoho "normálneho". V napínavej naháňačke uniká pred rozvášnenými obyvateľmi mesta, aby nakoniec spoznal desivú pravdu číhajúcu za elektrickým plotom.

V pokračovaní s názvom Nevyspytateľný sa hlavný hrdina stáva súčasťou hrozivého scenára, podľa ktorého hrajú svoje naprogramované životy všetci ľudia v meste. Nikto nesmie odísť, dokonca aj myšlienka na odchod znamená smrť.

Vo finálnej časti trilógie Posledné mesto budú všetci obyvatelia čeliť hrozbe, ktorá sa spoza plota chystá vtrhnúť do izolovaného mesta a vyhladiť i posledný, krehký pozostatok ľudstva. Aké východisko z tejto beznádeje nájde Ethan a dostane sa nakoniec z mesta?

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.