bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Mať tak o koliesko viac!

Vedeli ste, že prvý elektronický počítač na svete sa volal ENIAC. Narodil sa v roku 1946. Mal 17 468 elektrónok, 1 500 relé a celkovú hmotnosť 30-tisíc kilogramov. Musíte uznať, že to nebola maličkosť!
Za posledných sto rokov vzniklo toľko vynálezov ako nikdy predtým za celých tisíc rokov dozadu! Dívame sa na ne a používame ich s takou samozrejmosťou, ako keby tu boli odjakživa. Ale ony  ̶  neboli!
 

Aj preto je tu 52 naozajstných príbehov, ktoré vymyslelo 20. storočie. V edícii Stonožka vyšla skvelá kniha pre zvedavé deti, ktorú ilustrovali Ivan a Dávid Popovičovci.

Knižka Mať tak o koliesko viac! mapuje vynálezy 20. storočia. Autor sa drží faktov, ale podáva ich s iskriacou hravosťou a humorným nadhľadom.
Dozviete sa o vynáleze počítača, televízie, žiarovky aj chladničky.
Zaujímavé informácie si môžete prečítať o mrakodrapoch, metre, guľôčkovom pere, či cédečku.
A nechýbajú hravé fakty o padáku, zipse, očkovaní, kalkulačke, či vrtuľníku.

„O niektorých ľuďoch sa hovorí, že majú v hlave o koliesko viac,“ vysvetľuje Ivan Popovič. „Patria k nim klauni, umelci a vynálezcovia. Nebyť ich, svet by bol smutný-neveselý a žilo by sa nám náramne ťažko. Dnešné deti si len tak hocikedy zasurfujú po internete, no keď som ja bol malým chlapcom, neboli ešte na svete nijaké počítače. Viete si to vôbec predstaviť? Práve sa len rodili v tých hlavách, čo mali o koliesko viac. Nebolo video, nebola televízia, a na iné planéty sa lietalo iba vo fantastických a dobrodružných románoch.“

Mať tak o koliesko viac! je čítanie pre mladších aj starších čitateľov, ktoré nevychádza z módy ani v 21. storočí.  

Prečítajte si kapitolu z knihy Mať tak o koliesko viac!:

Mrakodrap

Ľudia si od nepamäti stavali vlastnú strechu nad hlavou, aby sa chránili pred nečasom. Zatiaľ čo tí, ktorí mali v hlave o koliesko viac, si vymýšľali prvé príbytky pod skalnými prevismi – ostatní im závideli a mokli v daždi. Čo chytrejší sa nasťahovali do jaskýň... Podľa vzoru krtkov a myší si ľudia vytvorili ďalšie úkryty, alebo sa na noc aspoň zakutrali do opadaného lístia či suchej trávy. O čosi neskôr – len o niekoľko miliónov rokov po prvých experimentoch, ako prežiť lepšie a pohodlnejšie – si naši vynálezcovia postavili prvé naozajstné príbytky z hliny, kamenia, prútia, dreva, dokonca i z ľadu, čo odkukali z prírody, od divých zvierat a vtákov. Niektoré stavby z tých dávnych čias fungujú až dodnes. Časom sa ľudia naučili páliť tehly z hliny a ešte neskôr prišlo na rad sklo, betón a oceľové konštrukcie. Domy rástli hlavne do šírky a dĺžky, do hĺbky – a až napokon prišla na rad výška. Prvý výškový obytný dom postavili v New Yorku v roku 1870. Mrakodrap mal celých päť poschodí a do výšky meral závratných štyridsať metrov. Po tomto prvom „mrakodrape“ začali rasť ďalšie, rýchlo, ako huby po daždi... V New Yorku,  Chicagu, Los Angeles... Mrakodrap sa stal symbolom „Nového sveta“. Chicagské a newyorské mrakodrapy stavali predovšetkým americkí Indiáni a smelí slovenskí prisťahovalci, murári a tesári z Liptova a Spiša, z ďalekej Európy. Niečo o tom viem. Aj môj starý otec bol pri tom!

V roku 1931 pokrstili v New Yorku mrakodrap Empire State Building. Tento mal 102 poschodí a so svojou výškou 381 metrov zostal až do roku 1970 najvyššou budovou na svete. Od tých čias bol výškový rekord niekoľkokrát prekonaný. Ako tvrdia staré múdre knihy, podobných, hoci menej vydarených pokusov bolo v dejinách habadej.

Už v starom Babylone chceli ľudia postaviť vežu, ktorá by siahala rovno až do neba. Ako sa to skončilo, všetci vieme. Boh sa nahneval a pomiatol stavbárom jazyky tak, že sa nemohli dohovoriť a stavbu nikdy nedokončili. Práve mi došlo, prečo tí, ktorí majú v hlave o koliesko viac, sa učia už odmalička aspoň jeden svetový jazyk navyše!

Milan Buno, 20.5.2017

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.