bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMarián Leško: „Keď Putin niečo hovorí, netreba mu veriť.“

Putinovi ľudia je najkomplexnejšia kniha, aká bola za posledné roky o tomto mužovi napísaná. Približuje nám vnútorné procesy v Kremli a rast vplyvu oligarchov. „Putin od samého začiatku vedel, že moc, ktorú dostal, už z rúk nepustí, pretože inak by nebol vytvoril ten desivý systém, ktorý sa zrodil v jeho prvom funkčnom období. A vlastne pretrváva dodnes,“ upozorňuje Marián Leško v súvislosti s touto knihou. 

Zasahovanie do amerických volieb. Podporovanie extrémistickej politiky v Európe. Vojna na Ukrajine. Putinovo Rusko v uplynulých rokoch vynakladá veľké úsilie, aby rozšírilo svoj vplyv a podkopalo západné inštitúcie. Ako k tomu však došlo a kto to zosnoval?

Aby sme pochopili súčasnosť, musíme študovať históriu. Investigatívna novinárka a bývalá moskovská spravodajkyňa Catherine Beltonová v Putinových ľuďoch odhaľuje dosiaľ nevypovedaný príbeh, ako sa Vladimir Putin a skupina bývalých príslušníkov KGB v jeho bezprostrednom okolí dostali k moci a vyrabovali vlastnú krajinu.

Vypočujte si podcast s Mariánom Leškom o knihe Putinovi ľudia. Reč je o zákulisných hrách, ovládnutí Ruska – ekonomicky, mediálne, spoločensky. O manipulatívnych technikách Putina, o čiernych peniazoch, oligarchoch, ale tiež o súčasnej vojne na Ukrajine.

Catherine Beltonová sa ponára hlboko do vnútorných procesov v Kremli a vďaka výpovediam kľúčových aktérov odhaľuje, ako Putin nahradil svojvoľných oligarchov z jeľcinovských čias novou generáciou lojálnych oligarchov, ktorí ovládli ruské hospodárstvo, justíciu a rozšírili vplyv Kremľa do Spojených štátov a do Európy.

Výsledkom je mrazivý pohľad na pomstu KGB – príbeh, ktorý sa začína kolapsom Sovietskeho zväzu, keď celé siete agentov dokázali vyviezť zo štátnych podnikov na Západ miliardy dolárov a s nimi aj svoj vplyv. Putin so spojencami svoje dielo dovŕšili, keď obnovili moc Ruska, zmocnili sa hospodárstva, potlačili nezávislé hlasy a v zahraničí rozpútali tajné operácie.

Bolo to divadlo, aké Putin neskôr predviedol ešte veľakrát: predstieral, ako mu záleží na dodržiavaní oficiálneho, zákonného postavenia inštitúcií, a zakrýval, aké mocenské hry sa v skutočnosti odohrávajú. Najlepšie mu to išlo, keď stačilo prebrať cudzie názory a obavy. Túto taktiku si natrénoval v Drážďanoch. „Bol ako zrkadlo,“ komentuje Pugačov. „Každému hovoril presne to, čo chcel počuť.“

Catherine Beltonová

Spravodajkyňa tlačovej agentúry Reuters. V rokoch 2007 – 2013 pracovala ako korešpondentka britských novín Financial Times a v roku 2016 aj ako právna korešpondentka. Predtým informovala o Rusku v The Moscow Times a Business Week. V roku 2009 ju porotcovia súťaže British Press Awards zaradili do užšej nominácie na ocenenie novinárky roka v oblasti biznisovej žurnalistiky.
Putinovi ľudia vyšli vo vydavateľstve Ikar.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(2. mája 2022 v 12:34)
mne sa zdá, že je všetko úplne ináč