bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMarek Hamšík a jeho Neapolská odysea

Marek Hamšík je rodákom z Banskej Bystrice, ale dobyl taliansky Neapol. Jedenásť a pol roka pôsobil v belasom drese tamojšieho prvoligového klubu SSC, kde sa vypracoval na kľúčového hráča.

Za čias trénerov Beníteza a Sarriho bol kapitánom mužstva.
Teraz si o jeho ceste k futbalovej lopte a medzi legendy môžete prečítať v knihe Neapolská odysea. Vyznal sa v nej z nadštandardnej vernosti klubu. A hoci od februára 2019 je už hráčom čínskeho klubu Ta-lien I-fang, Neapol navždy zostane jeho láskou...

„Hamšík je kompletný futbalista a dosiahol toho už veľa. Má charizmu na rozdávanie, pohyb a techniku na vysokej úrovni, ale predovšetkým vidí bránu ako málokto.“
Pavel Nedvěd (športový riaditeľ Juventusu Turín, bývalý futbalista)

Futbal je Hamšíkov osud. Obetavosť rodičov a bezpodmienečná láska k lopte od útleho veku ho vystrelili na dráhu, ktorá vyvrcholila práve pôsobením v Neapole. Dlhoročný slovenský reprezentant opisuje, ako vychádzal s bežnými obyvateľmi mesta, so spoluhráčmi, s kamarátmi a rodinou a spomína aj na nezabudnuteľné zápasy, góly, radosti aj sklamania veľkolepej etapy prežitej v meste, ktoré označuje za svoj druhý domov.

„Jeho otec Rišo chodil na každý náš zápas a jeho typický pokrik bol: ,Majko, rob s loptou!ʻ To znamenalo, aby neprihral inému, ale prekľučkoval sa na trávniku dopredu,“ hovoril tréner Ivan Štulajter. „Aj sme sa občas s Rišom pre to pochytili, lebo futbal je kolektívny šport.

Kniha Marek Hamšík – Neapolská odysea je farebná, plná fotografií a jeho príhod. Od Podlavíc až do Neapola. Od útleho veku, keď bol do lopty doslova zamilovaný, až po roky v Neapole, ktoré ho vyniesli na vrchol.
Tréningy, vzťahy s hráčmi i trénermi, Liga majstrov aj taliansky pohár. Je to kniha o jeho vzoroch, najdôležitejších góloch a zápasoch, o jeho milovanej manželke i deťoch.

 „Volá sa Martina a je mojím svetlom.
Je matkou mojich detí Christiana, Lucasa a Melissy. Oporný bod môjho života, žena s nežnými očami, ktorú som spoznal zvláštnym riadením osudu. Kamarátila sa s mojou sestrou Michaelou, chodievala k nám domov, ale predtým som si ju nikdy nevšímal. Vždy rozžiarená, usmievavá, rezervovaná, ale rozhodná. Hrávala hádzanú za náš mestský klub.
Ja som mal v hlave len futbal a neskôr som odišiel zo Slovenska. Odsťahoval som sa do Brescie a mal som vtedy aj dievča. Tiež sa volala Martina a prišla za mnou i do Talianska. (Vďačím jej len za jedno – za prvú verziu hrebienka na hlave, to ona mi vymyslela účes „na dinosaura“.)
Martinu, moju dnešnú Martinu, som znova stretol až cez letné prázdniny v roku 2007. V tom čase som práve prestupoval do Neapola a bol som doma na Slovensku. Prvý raz som si všimol, aká je pekná, milá, otvorená, s veľkým zmyslom pre humor.“

Kniha oslovila aj športového moderátora Števa Eiseleho. „Skvelé, že sa rozhodol prerozprávať svoj úspešný (nielen futbalový) príbeh a inšpirovať tak svojich nástupcov. Povinné a pritom pohodové čítanie pre každého (bez)nádejného futbalistu. Grande Marekiaro!“ povedal pre Knižný kompas Števo Eisele.

Prečítajte si úryvok z knihy Neapolská odysea:

Neviem, čo mal oblečené Maurizio Michelli, skaut Brescie Calcio, keď bol na jeseň 2003 na východnom Slovensku na kvalifikačnom turnaji I. fázy majstrovstiev Európy 2004 hráčov do 17 rokov. Dôležitejšie bolo, že si do svojho zápisníka poznačil meno Marek Hamšík.
„Bol som prekvapený, že tam neboli iní európski pozorovatelia,“ napísal mi Maurizio Michelli, objaviteľ Hamšíka pre Taliansko. „Pamätám si, že počas prvého zápasu som bol z neho ohromený. Zvyknem mať také pocity, často je v nich málo racionálneho, ale emócie a myšlienky sú v nich silné. Musím povedať, že v ten deň som mal veľa pozitívnych pocitov. Marekova individualita, prirodzenosť pri technických kúskoch a nebezpečenstvo v útoku ma ihneď presvedčili, že na ihrisku behá výnimočný mladý futbalista. Mojou prácou v Brescii bol skauting, ale aj sledovanie vybratých futbalistov, starostlivosť o všetky fázy ich angažovania a pomoc pri ich začlenení do tímu. V Marekovom prípade to bolo veľmi ľahké z rozličných dôvodov: prvým bol môj futbalový vzťah s jeho agentom Jurajom Venglošom, ktorého považujem za dobrého profesionála a seriózneho, spoľahlivého človeka. Všetko, čo sa v Marekovom prípade dosiahlo, sa nám podarilo vďaka odbornosti a profesionalite. A potom ešte zásluhou toho, že sme poznali Marekových rodičov. Otec a mama sú takmer vždy zrkadlom chlapca. Richard a Renáta sú dvaja inteligentní ľudia, ktorí do Brescie prišli, aby si pozreli podmienky, v akých bude žiť ich syn. Pristúpili k tomu všetkému s pokorou, chápavo a ochotne. Za veľkým šampiónom stojí zvyčajne úžasná rodina a Marek má to šťastie, že ju má. Myslím si, že bolo dobré, keď celá Operácia Brescia prebehla tak rýchlo. Totiž potom, ako taliansky klub Mareka angažoval, začali prichádzať žiadosti o informácie a kontroly transferu, pretože meno futbalistu Hamšíka sa naraz šírilo po celej Európe. Okrem toho bolo zaujímavé, že Mareka sa nám podarilo získať do Brescie len preto, že tri dni pred uzatvorením trhu Talianska futbalová federácia dovolila klubom angažovať dvoch futbalistov pochádzajúcich z nových krajín Európskej únie – a týkalo sa to aj Slovenska. Preto sa Marekov prestup uskutočnil v takom zhone. Ak by tento predpis nebol vstúpil do platnosti, Marek by pravdepodobne hral v inej krajine.“
To už do hry vstúpil aj ďalší dôležitý muž pre Hamšíkovu futbalovú kariéru – licenčný agent Juraj Vengloš. Zdalo sa mu až neuveriteľné, že pred niekoľkými týždňami sa s Hamšíkovými rodičmi dohodol na zastupovaní ich syna a teraz mal preňho na stole ponuku z Brescie.
„Všetko sa to zbehlo tak rýchlo! Nechceli sme váhať. V decembri 2003 sme cestovali do Brescie. Predbežnú zmluvu sme podpisovali v jedálni, pri okrúhlom stole. Bolo nás tam nezvyčajne veľa na takúto udalosť,“ spomínal Vengloš.
Maurizio Michelli na kvalifikačnom turnaji na Slovensku nekontaktoval ani Mareka Hamšíka, ani jeho otca Richarda.
„To viete, že keď mi zatelefonoval Juraj Vengloš, až mi srdce poskočilo od radosti nad záujmom Brescie,“ vravel Richard Hamšík. „Talianska Brescia mi z futbalovej stránky niečo hovorila a okamžite som si o nej všeličo pozisťoval.“

Milan Buno, knižný publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.