Malala, bojovníčka s Talibanom, získala Nobelovu cenu!
Malala Júsafzajová má len sedemnásť rokov. V roku 2009 písala blog o živote pod vládou pakistanského Talibanu, ktorý jej zakázal študovať. V roku 2012 ju islamisti v škole takmer zabili.
Bojovník Talibanu vypálil tri guľky na neozbrojenú školáčku a z toho dvakrát trafil jej priateľky. Útok prežila a stala sa symbolom celosvetovej kampane za vzdelávanie detí, osobitne dievčat. Dnes získala Malala Nobelovu cenu za mier!
Spolu s ňou získal nobelovku aj Kajlaš Satjarthí. Komisia nórskeho parlamentu ocenila ich "boj proti potláčaniu práv detí a za ich právo na vzdelanie". Zaujímavé a pikantné je to, že ide o hinduistu a moslimku, a zároveň o Inda a Pakistanku, ktorých spája spoločný zápas za vzdelanie a proti extrémizmu.
Svoj neuveriteľný príbeh vyrozprávala v knihe Volám sa Malala, ktorý vám pri tejto príležitosti ponúkame v špeciálnej akcii EXTRA kniha dňa s 50% zľavou.
Objednajte si teraz Volám sa Malala a ušetrite takmer 6 EUR!
Fenomén Malala sa začal koncom roka 2008, keď líder Talibanu v údolí Svát zakázal dievčatám chodiť do školy. Malala neposlúchla, jej otec (riaditeľ školy) dostal od vlády záruky bezpečnosti.
Keď údolie v roku 2009 ovládol Taliban, Malala písala anonymný blog pre BBC.
Svoje meno odhalila v roku 2010 v dokumente pre štátnu televíziu. Taliban sa jej zato vyhrážal smrťou, zaútočil na ňu v októbri 2012.
Malala prežila a stala sa symbolom boja za vzdelanie pre všetky deti aj tvárou kampane OSN.
Európsky parlament už Malalu ocenil Sacharovou cenou, teraz dostala aj Nobelovu cenu mieru. „Deti musia chodiť do školy a nesmú byť finančne využívané,“ píše vo svojom vyhlásení Nobelov výbor nórskeho parlamentu.
„Jedno dieťa, jeden učiteľ, jedna kniha a jedno pero môžu zmeniť svet,“ povedala Malala vo svojej knihe, ktorá dokazuje, že aj hlas jednotlivca môže inšpirovať zmenu vo svete.
„Rozmýšľala som, čo by som urobila, keby prišiel člen Talibanu a chcel by ma zabiť. Najprv som ho chcela zbiť topánkou, ale potom som si uvedomila, že by som bola ako on. Musíte bojovať pomocou mieru a vzdelania. Vysvetlila by som mu, aké dôležité je vzdelanie a že chcem, aby ho mali aj jeho deti. A potom nech už urobí, čo chce,“ povedala pred rokom vtedy 16ročná Malala v americkej sledovanej šou Jona Stewarta.
Druhým laureátom Nobelovej ceny je Kajlaš Satharthí, indický aktivista za práva detí, ktorý od 90. rokov bojuje proti detskej práci v krajine, kde je napriek protizákonnosti stále veľmi rozšírená. Viac ako 80-tisíc detí vďačí Kajlašovi za to, že ich oslobodil z rôznych foriem otroctva alebo nútenej práce. Tým sa to pre neho neskončilo, pomáhal im vyliečiť sa z traumy, začleniť sa späť do spoločnosti a získať vzdelanie.
Objednajte si teraz Volám sa Malala a ušetrite takmer 6 EUR!
Milan Buno, 10.10.2014
Pridať komentár
Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.
Súvisiace knihy
Kniha dňa
Súťaže
- S knihou okolo sveta – Hraj každý deň o knihu !!!SÚŤAŽ!!!
- HRAJTE o knihy s podcastom Knižný kompas, ktorý oslavuje!
- Blesková súťaž o 2x Škola noci - Vykúpená
- HRAJTE o poukazy do Školy varenia a kulinárske balíčky
- Preplnený mechúr. Nové dobrodružstvo smoliara Grega z obľúbenej série
- KNIHA za KOMENT počas apríla 2022 bola opäť úspešná
- Knižné hádanky na BUX.SK, nájdite si svoju zľavu a vyhrajte
- Veľká súťaž s novou sériou Cestovná agentúra Tajné svety
- PSIA DUŠA 2 pre všetkých milovníkov psov + SÚŤAŽ
- HRAJTE s filmom podľa knihy Nebezpečná láskavosť