bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skMalá morská víla sa zrodila z krvavého kúpeľa

Spoznajte geniálneho a tak trochu čudáckeho Hansa Christiana Andersena z úplne iného, fiktívneho a hrôzostrašného pohľadu. Vražda morskej panny je severský historický triler, v ktorom vás svetoznámy autor vezme do kodaňského podsvetia v rokoch 1830 až 1840. Vydarený mix histórie, zločinu a dobrodružstva.

Píše sa rok 1834, Kodaň.
V prístave našli zohavené telo mladej krásnej prostitútky. Žena má bledú pokožku a dlhé vlasy, ktoré jej splývajú na plecia, sú plné mušlí. Jej sestra identifikuje vraha. Je ním Hans Christian Andersen, mladý neúspešný básnik a spisovateľ, ktorého v deň vraždy videla odchádzať z izby obete vo verejnom dome. Polícia je spokojná, že má vinníka, ktorý čaká v cele na popravu. I keď sa bráni, že je nevinný, nikto tomuto podivnému čudákovi neverí.

Vďaka bohatému mecenášovi však Hans Christian dostane priepustku na tri dni, počas ktorých musí získať dôkazy o svojej nevine a nájsť skutočného vraha.
Hľadanie pravdy ho prevedie podsvetím mesta zmietaného chudobou, otrasnou hygienou, chorobami, sociálnym napätím a špinavými zločinmi, ktoré nikdy nikto nevyrieši. Andersen začne vlastné vyšetrovanie a snaží sa získať na svoju stranu hlavnú svedkyňu, pretože inak bude jeho budúcnosť spečatená...

Vražda morskej panny je pútavá a napínavá severská historická detektívka. Mesto Kodaň v tom čase sužuje chudoba a rôzne choroby, ale tiež napätie medzi jednotlivými vrstvami spoločnosti. Brutálne a drsné zločiny zostávajú nevyriešené a polícia v tom období nemá vlastne žiadne efektívne nástroje. Ani schopnosti.
Aj preto musí všetko vziať do vlastných rúk sám Andersen a vyriešiť záhadu tajomnej vraždy.

Začítajte sa do knihy Vražda morskej panny:

On nie je normálny. Normálny muž z nej ihneď strhne šaty. Normálny muž ju ťahá sem a tam. Normálny muž si rozopne nohavice a nechá ju nazrieť do tmy v očakávaní, že ju ten pohľad nadchne. Normálny muž je unavený, opitý a taký úbohý, že ju ani nevidí, nevie, že sa volá Anna, nevie, že má šesťročnú dcérku Marienku, ktorú vo vedľajšej izbe stráži jej teta. Normálny muž v nej nevidí nič viac než vlhkú štrbinu.
Lenže tento zákazník nie je normálny.
Vôbec sa nevyzliekol, ani ju len nepostrčil, nič jej neukázal v nohaviciach. Nie je bohatý, ale ani chudobný, možno je študent, básnik, hoci toho veľa nenahovorí. Prezradil jej len svoje priezvisko, Andersen. Aj dnes večer je veľmi galantný a pekne vonia. Od posledného stretnutia si zapustil strnisko, robí ho mužnejším, ale Anna sa neodváži upozorniť ho na to. Vyzerá na tridsať, možno trošku starší, ťažko povedať. Sadol si na lavicu pri stene, vytiahol nožnice a farebný papier. Chce len toto, dívať sa na ňu a vystrihovať z papiera jej obrysy. Občas sa na ňu pozrie veľkými očami, úkosom, zahanbene, potom rýchlo sklopí zrak k nožniciam a papieru. Práca ho celkom pohltila, drobné ústrižky padajú na zem, keď strihá. Nožnice sa vrtia, zahryzávajú sa do papiera spôsobom, aký Anna nezažila ani u strýka, ktorý bol krajčír. Obdivuje ho, ako nachádza krásu a všetko ostatné necháva zmiznúť. Zostáva len papierová verzia Anny s rozpustenými vlasmi a krivkami krajšími než skutočnosť. Všetko škaredé zmizlo, všetci zákazníci, ktorí zanechali stopy v jej očiach, vo vyrazenom zube a drobných vráskach trápenia na čele, starosti o Marienku, ako sa jej bude vodiť, či jej bude schopná dať lepší život, než je ten jej.
Niekedy ju Andersen predsa o čosi požiada. Môžete vystrieť chrbát a načiahnuť sa rukami k stropu? Zdvihli by ste mi nohu ako balerína? A ona poslúchne. Alebo sa o to pokúsi. Za peniaze od neho by urobila čokoľvek. A on nechce, aby si vyzliekla spodničku, netúži vidieť jej lono, len prsia, krivky. Ponúkla sa mu, že si vyzlečie aj posledný, rozhodujúci kus odevu. Ale nie, rozhodne nie. Annina mladšia sestra Molly tvrdí, že nie je normálny. Nemôžeš predsa veriť chlapovi, ktorý nepije a nespáva so ženami, presviedčala ju. Na oplátku môžeš veriť, že muž, ktorý pije a spáva so ženami, ti jedného dňa ublíži. Takí sú všetci muži.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.