bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skLži v plameňoch. V hre sú ľudské životy!

Nie som vhodne oblečená ani pripravená nájsť mŕtvolu Violet Sandovalovej. Som presvedčená, že ju niekto zavraždil, ale radšej by som do toho nevŕtala. Prečo? Prečo by som mala chcieť, aby mŕtve dievča zostalo nezvestné? Lebo ju nemám rada? Možno (ale v tomto prípade to tak nie je). Lebo jej chcem prebrať frajera? Možno. Alebo preto, že som ju pomohla zabiť? To by bol dosť dobrý dôvod...

Všetko sa začalo ako skvelé leto. Posledné pred odchodom na univerzitu. S priateľmi. Zídu sa, aby si užili spoločné chvíle, vo vzduchu cítiť nielen slnko, pohodu a mladosť...ale čoskoro aj neuveriteľnú drámu. Náhodou totiž založia požiar, ktorý prerastie do katastrofy. A oni sa to všetko snažia utajiť...
Začína sa YA triler Lži v plameňoch.

Obyvatelia kalifornského mesta Gap Mountain vedia, kedy hrozí obdobie požiarov. Vtedy je každá manipulácia s ohňom prísne zakázaná. Stačí iskrička a následky môžu byť katastrofálne.

18-ročná Hannah Warnerová je dcéra miestneho šerifa a jej snom je stať sa agentkou FBI. Pred odchodom na vysokú školu si užíva posledné leto s priateľmi, jedného dňa vyrazia k jazeru neďaleko ich rodného mesta, ale nechtiac tam založia požiar. Z miesta činu ujdú a dohodnú si alibi.

Oheň sa však nekontrolovateľne šíri a plamene zachvátia aj blízky Yosemitský národný park. Priatelia sú pod veľkým psychickým tlakom a strácajú nervy. Aj neúmyselné založenie požiaru je trestným činom...
Hannah robí všetko, čo je v jej silách, aby spoločné tajomstvo ochránila. Veď aj dobrí ľudia občas urobia chybu. Lenže tu ide o veľa. V hre sú ľudské životy.

Lži v plameňoch je výborné čítanie, napínavé a plné zvratov i prekvapení. Príbeh o priateľstve, ale tiež desivom tajomstve a snahe uchrániť ho. O žiarlivosti i láske, o oddanosti a súdržnosti, o svedomí, ktoré dym z požiaru pokryl vrstvičkou popola.

Je to príbeh o snahe prežiť a nejako sa dostať z katastrofu, ktorú ste spôsobili, hoci aj náhodne a neúmyselne. Mexická autorka Jennifer Lynn Alvarez sa inšpirovala skutočnou udalosťou s lesnými požiarmi. „Malá iskra na súkromnom pozemku prerástla do požiaru Tubbs, ktorý sa prehnal cez úpätia hôr smerom k nášmu mestečku a pohltil všetko, čo mu stálo v ceste. Zničil viac ako 5500 stavieb, z ktorých mnohé boli obytné domy, a spálil viac ako 14 000 hektárov plochy. Náklady na jeho uhasenie sa vyšplhali do výšky 100 miliónov dolárov,“ vysvetľuje autorka. Ten požiar sa jej dotýkal priamo – viacero jej blízkych priateľov prišlo o svoj domov. Napokon si vyžiadal 22 obetí.

Jennifer Lynn Alvarez získala bakalársky titul z anglickej literatúry na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Je autorkou dvoch fantasy sérií a koordinátorkou Spoločnosti autorov a ilustrátorov detských kníh v okrese Sonoma. Jennifer dobrovoľníckou prácou v poradnom výbore knižníc vo svojom okrese podporuje aj verejné knižnice.
Lži v plameňoch z vydavateľstva Ikar je jej debutový román pre Young Adult a zároveň aj prvý triler.

 „Naše príbehy sa musia zhodovať – tvoj, môj aj ostatných. Musíme sa stretnúť a vyriešiť to.“ Vytiahnem telefón a napíšem do skupiny: Ste u mňa doma?
O niekoľko sekúnd sa ozve Luke: Oheň sa hrozne rozhorel! Áno, sme u teba.
Ja: Zostaňte tam. Musíme sa stretnúť. Všetci. Vymaž toto vlákno.
Mo: A čo evakuácia?
Ja: UŽ SI NEPÍŠME

Milan Buno, knižný publicista
Foto: jenniferlynnalvarez.com, Ikar

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.