bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skĽuboš Zeman má Malú tichú radosť

Boris Filan, Kamil Peteraj a Ľuboš Zeman.

To je najsilnejšia trojka slovenských textárov. Ich texty poznáme všetci – vezmime si napríklad Ľuboša Zemana, ktorý v nedeľu 2.júna oslavuje okrúhlych 70 rokov a k tomu mu vychádza aj nová kniha.

Poznáte pesničku Kaskadér od Elánu? A čo Tuláci v podchodoch, Ulica a zlodej slnečníc? Alebo Robo Grigorov a jeho Žuvačka za uchom, či Taliansky muzikál súrodencov Júlie a Petra Hečkovcov?
Ľuboš Zeman napísal text aj pre mega hit V slovenských dolinách v podaní Karola Duchoňa.

Ľubošovi Zemanovi teraz vychádza kniha Malá tichá radosť, v ktorej nájdete výber jeho poézie a piesňových textov. Všetky spomínané texty piesní tam nájdete, k tomu aj Umenie žiť, Nepriznaná, Miss padlých anjelov, Voňavky dievčat, Mám tristo mesiacov, či Trištvrte na jeseň.
Keby som nemiloval, nič by som nenapísal,“ tvrdí Ľ.Zeman a to presne vystihuje jeho tvorbu. Možno ho ovplyvnili aj legendy nášho herectva. Rád počúval Karola Machatu, Viliama Záborského, Ladislava Chudíka a vnímal, ako báseň dostáva ich recitáciou iný rozmer. On sám dokázal neskôr sprístupniť verše a rýmy bežným ľuďom, ktorí dovtedy chodili okolo poézie len veľmi opatrne a nedôverčivo.

„Zemanove verše sú duševným striptízom a odrážajú jeho pozitívny vzťah k ľuďom i zodpovednosť za osud tohto sveta... Autor dozrel ako víno a je čas na neskorý zber najkrajších odrôd z jeho vinice. Tá je plná magickej kreativity, objavných slovných spojení, krásnych štepných rýmov a Marqézovskej obraznosti,“ tvrdí o ňom spisovateľ Ľuboš Jurík, ktorý napísal v knihe Malá tichá radosť doslov.

MALÁ TICHÁ RADOSŤ

Si moja malá tichá radosť
S horúcou ihlou v prstoch noci
Nahá jak mesiac vo vinici
Pri tebe hrozná tvrdnú na kosť
A mäknú starí noční lovci
Taký som čistý že snívam iba o hriešnici

Si moja malá tichá radosť
Hrkálka túžby na jazyku
Hrdá jak svieca v spovednici
Čertíka lásky ťaháš za chvost
S ním píšeš rajskú gramatiku
Patrím len tebe Zas vo mne dupú mladí býci

Si moja malá tichá radosť
S retiazkou vzdoru na svitaní
Zrelá jak leto v slnečnici
Trestáš ma láskou Zvykáš na pôst
Strácaš sa v nebi mojich dlaní
Budem ťa ľúbiť kým nezazvonia anjelici

Celkovo napísal Ľ.Zeman takmer 500 textov piesní a mnohé sa dodnes hrávajú v rádiách. Písal aj pre Vaša Patejdla, Mekyho Žbirku, Janu Kocianovú, po česky aj pre Věru Špinarovú či Karla Gotta
Získal 9 Bratislavských lýr a za Čardáš dvoch sŕdc dostal cenu na svetovom festivale Yamaha v Japonsku. No najvyšším ocenením pre tohto v duši veľmi skromného človeka je azda to, že jeho text V slovenských dolinách v podaní skvelého Karola Duchoňa už zľudovel.

 „Zemanova druhá tvár intelektuála hľadajúceho skutočné hodnoty života, často polemizujúceho s konformizmom, je však aj plná krehkej lyriky a úprimnosti. A to sa v dnešných časoch cení,“ dodáva vynikajúca autorka detských kníh a redaktorka Nataša Ďurinová.

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.