bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skĽúbim ťa, ale už to nie je ono!

Možno ste si už aj vy neraz pomysleli – ľúbim svojho partnera, samozrejme, ale už to nie je ono. Čo v takom prípade? Čo robiť, keď sa z partnerstva začne vytrácať vášeň a láska akoby už vyhasínala? Znamená to, že vzťah neodvratne speje k zániku? Alebo je možné, že sa človek do toho istého partnera zaľúbi znova? Inšpiráciu a možno konkrétnu radu nájdete v novinke Ľúbim svojho partnera, ale...

kniha Ľúbim svojho partnera, ale...Na spomínané otázky odpovedá Andrew G. Marshall v rámci partnerského poradenstva už 25 rokov a svoje skúsenosti sa rozhodol ponúknuť aj v knihe Ľúbim svojho partnera, ale... Chce totiž, aby si ľudia uvedomili, že partnerská kríza ešte nemusí znamenať definitívny koniec.

Marshall vysvetľuje, akými etapami vývoja prechádza láska medzi partnermi, prečo z nej časom vyprchá vzrušenie, zmyselnosť, túžba a vášeň a ako a prečo vzniká pocit odcudzenia.

Andrew G.MarshallDôležitá je podľa neho aj cielená komunikácia, čiže hovoríte obaja rovnakou rečou lásky? Viete ako si budovať dôvernú blízkosť? A nebude chýbať ani 6 osobitných schopností na vytvorenie harmonického partnerstva.

Z knihy cítiť autorovu hlbokú znalosť problematiky vzťahov a ľudskej psychiky. Návrhy jeho riešení sú konkrétne, svieže a inšpirujúce, jeho terapeutický optimizmus je nákazlivý. Šance, že si ho osvojíte a svojmu vzťahu vrátite jeho pôvodné kvality, sú vysoké.

Anglický terapeut Marshall prichádza so 7-bodovým plánom, ktorý vám hlbšie vysvetlí jednotlivé fázy vzťahov, i to ako sa dá ich láska zachrániť.

Objednajte si novinku Ľúbim svojho partnera, ale...
Kupit bux.sk

Ako sa znovu zaľúbiť? 
S touto otázkou sa Andrew G. Marshall, uznávaný terapeut a odborník na vzťahy, stretával takmer pri všetkých svojich klientoch. Páry, ktoré hľadali pomoc, opisovali svoj problém slovami Ľúbim svojho partnera, ale už nie som zaľúbený. Keď si všimol, aký je tento problém rozšírený, začal sa ním hlbšie zaoberať. Prečo sa vzťahy menia na akési partnerstvá bez vášne? A prečo potom krachujú aj tie partnerstvá? 

Z výsledkov svojho skúmania Marshall zostavil jedinečný program. Tým, že sledoval, ako páry komunikujú, ako sa hádajú, ako si prejavujú lásku a ako si delia zodpovednosť, dospel k siedmym krokom, ktoré zachránia váš vzťah. S pomocou knihy Ľúbim svojho partnera, ale... sa naučíte, ako lepšie porozumieť svojmu partnerovi, ako si upraviť hranice vo vzťahu a ako znovuobjaviť stratené čaro. 

kniha Ľúbim svojho partnera, ale...Čo je to láska?
V minulosti sa partneri rozchádzali, pretože sa už neznášali, dnes je dôvodom na rozchod aj to,  že sa už dostatočne nemajú radi. Láska sa zmenila – už nie je iba jedným z predpokladov harmonického vzťahu, ale je tmelom, ktorý spája dvoch ľudí.
Generácie našich prarodičov možno zostávali spolu z hospodárskych dôvodov alebo z obáv, čo by si pomysleli susedia, či kvôli deťom, my však od vzťahu neočakávame nič iné iba vášnivý vzťah, ktorý naplní náš život. V istom zmysle je to úžasné. V spoločnosti zameranej na pracovný výkon, produktivitu a kariéru láska zostáva ostrovom šťastia. Druhou stranou mince však je, že tieto nové požiadavky do našich vzťahov vnášajú veľké napätie.

Ak sú naše vzťahy postavené na láske a rúcajú sa, keď jej už niet, musíme si ujasniť, čo vlastne láska je a ako sa udržiava. Ak je v našom vzťahu všetko v poriadku, zvyčajne sa uspokojíme. S láskou prekonávame každodenné problémy a nekladieme si otázky, akoby priveľa denného svetla zničilo jej čarovnú moc. Funguje to dovtedy, kým sa láska začne vytrácať a partneri sú zaskočení novou situáciou.
Niekto nedokáže vysvetliť, prečo mu ešte na tom druhom záleží, keď už do neho nie je zaľúbený, iný zasa chce vedieť, v čom urobili obaja chybu.

Andrew G.Marshall rozpráva:
Občas príde ku mne partner s problémom ĽSPA a prinesie si zoznam ponôs: „Neváži si ma, kričí na deti, k mojim rodičom sa správa hrubo...“ a podobne. Aj keď je tento zoznam komplexný, nikdy nevysvetlí, čo sa stalo so všetkými sľubmi, ktoré si partneri dali: „Vždy ťa budem ľúbiť, v dobrom aj v zlom, až do konca života.“
Kde sú tie časy, keď sa im iba pri vyslovení mena najdrahšej bytosti zrýchľoval pulz, kde je ten pocit, akoby sa človek plný lásky vznášal?
Kam sa podelo presvedčenie, že s partnerom dokážu čeliť celému svetu?
Tieto dvojice sa chcú dozvedieť najmä to, ako sa ich vášeň zmenila z niečoho veľmi výnimočného na niečo bežné – no a nakoniec vyústila do sklamania. Je to pochopiteľné: veď bez pochopenia týchto príčin by sa im nič nepodarilo napraviť!

kniha partnerské vzťahyTo najdôležitejšie v kocke

Ľúbim svojho partnera, ale... je dnes najzávažnejším partnerským problémom. Už sa nedokážeme uspokojiť iba s pohodlným vzťahom, ale túžime po partnerstve, ktoré by nás naplno uspokojovalo.

Láska sa na jednej strane stala pevným spojivom vzťahu, no na druhej strane ju v našej kultúre považujeme za fenomén, ktorý je príliš významný a mystický na to, aby sme ho definovali, merali a chápali.

V našej spoločnosti nie je nijaký silnejší mýtus ako Láska nad všetkým zvíťazí. No to je len jedna časť príbehu a rovnaký význam majú rozhodnutie, odvaha a ochota investovať čas. A keďže skúmaniu skutočnej podstaty partnerského puta sa vyhýbame, jeho rôznorodé podoby sú nám neznáme.

Nie je možné žiť v úplne harmonickom vzťahu bez konfliktov. Vyhýbanie sa konfliktom pôsobí v láske kontraproduktívne. Alternatívou je beznádejné a slabošské Prepáč, zlatko, už nie som do teba zaľúbený/zaľúbená.

Problému ĽSPA sa možno vyhnúť, ak budeme o láske vedieť viac a chápať, ako sa časom mení. Potom budeme schopní znovu vo vzťahu precítiť vášeň a naše partnerstvo bude šťastné.

Objednajte si novinku Ľúbim svojho partnera, ale...
Kupit bux.sk

kniha o vzťahoch a láskeAko sa udržiava partnerské puto?

Väčšine čitateľov tento zoznam otvorí oči, tvrdí Andrew G.Marshall v knihe Ľúbim svojho partnera, ale... Dvojice v strese však zoznam preskočia alebo ho nebudú brať do úvahy.

Počúvajte. Partnerovi venujte maximálnu pozornosť, potvrdzujte jeho myšlienky, pýtajte sa ho na podrobnosti, aby vedel, že ho skutočne počúvate a vnímate.

Podeľte sa. Rozprávajte mu o svojich pocitoch, o tom, čo ste zažili, kým ste sa nevideli, o povinnostiach v domácnosti.

Dajte priestor veľkorysosti. Využite príležitosť a urobte za partnera niečo, čo nerobí rád, alebo ho prekvapte drobnou pozornosťou.

Dotýkajte sa. Pritúľte sa k nemu na pohovke, pohlaďte ho po ruke alebo sa s ním milujte.

Preukážte mu podporu. Choďte sa na neho pozrieť, keď športuje, vezmite si na starosť dieťa, keď partner ide na vzdelávací kurz pre dospelých, kúpte mu to, o čom sníva.

Pestujte spoločný humor. Žartovanie, drobné hlúposti a jašenie sa sú výborný spôsob budovania partnerského puta.

Urobte niečo navyše. Najviac si ceníme skutky, ktoré sa nášmu partnerovi nerobia ľahko, napríklad žartovanie o našej mame, ktorá má zložitú povahu, alebo súhlas so spoločným bankovým účtom.

Milan Buno, 19.3.2015
Foto: NOXI, elvire.deviantart.com, andrefgmarshall.com, marcofinearts.com.

kniha Ľúbim svojho partnera, ale...

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.