bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Literárne skvosty. Sex, nadávky, rasizmus... (3.5.2011)

Sex, nadávky, rasizmus... Tŕnisté cesty knižných bestsellerov

Ak pána Twaina nenapadne písať o niečom lepšom pre našu mládež, nemal by pre ňu písať vôbec,“ obula sa do slávneho Marka Twaina úspešná americká spisovateľka Louisa May Alcottová kvôli príbehu no Huckleberry Finnovi. Nejedna dnes slávna a uznávaná kniha mala ťažkosti dostať sa k čitateľom a cenzori sa snažili znepríjemniť život aj samotným autorom. Kto chytá v žite, Candide, román 1984 či Harry Potter.
Sex, nadávky, rasizmus... Mark Twain ponúkol Dobrodružstvá Huckleberryho Finna niekoľkým vydavateľom v USA, no editori boli zdesení. „Obsahuje to príliš veľa sprostých slov a slangu černochov! Je to urážlivé a nevkusné!“ Argumentujú tým, že výraz neger sa v knihe objavilo 212x a tak kniha vychádza najskôr v liberálnejšej Kanade a v Anglicku. Až o rok neskôr vydávajú knihu v USA a krátko po vydaní ju okamžite zakáže verejná knižnica Concord v Massachusetts. „Je to nevkusná téma so sprostým primitívnym jazykom,“ tvrdí vedenie knižnice.

Román o zbližovaní dospievajúceho Huckleberryho Finna a utekajúceho južanského otroka Jima počas plavby po Mississippi znervózňuje viacerých. „Je to brak, ktorý sa skôr hodí do slumov, nie pre inteligentných a vážených občanov,“ píše dobový recenzent. Objavujú sa pokusy uhladiť jazyk príbehu a dokonca v roku 1955 nakrúti CBS verziu románu, v ktorej nie sú žiadni černosi, žiadna zmienka o otroctve, dokonca ani kľúčová postava Jima. Na niektorých stredných školách vyradili knihu z odporúčanej literatúry pre zjavný rasizmus a ponižujúce slovo neger.
Podľa znalcov však ide o najostrejšiu satiru predvojnového hodnotenia otroka. „Americký román vychádza z Dobrodružstiev Huckleberryho Finna. Pred ním nebolo nič a dodnes nikto nič lepšie nenapísal,“ vyhlasuje nositeľ Nobelovej ceny Ernest Hemingway.

Sex, nadávky, rasizmus... Nepochybne najčastejšie cenzurovanou knihou na svete je podľa americkej cenzúry román Davida Salingera Kto chytá v žite. Príbeh problémového 17-ročného Holdena Caulfielda, ktorého vyhodia z elitnej školy, vyraďujú školy z odporúčanej literatúry a v roku 1960 dokonca školská rada v Tulse vyhodila učiteľa angličtiny za to, že knihu odporučil žiakom. „Kniha má prehnane vulgárny jazyk a sexuálne scény,“ nechajú sa počuť kritici. Istý rodič napočítal, že v americkom vydaní je 332 nadávok a sprostých slov.

Sex, nadávky, rasizmus... Ťažkú cestu k čitateľom mal aj román 1984 od Georga Orwella, ktorý ho napísal s vypätím posledných síl, keď ho ničila tuberkulóza. Priama reakcia na totalitné režimy, najmä na stalinizmus v Sovietskom zväze, nie je po chuti každému. V komunistických krajinách je prirodzene tŕňom v oku až do pádu železnej opony, po vydaní sa kniha dostala na čierny zoznam Asociácie amerických knižníc a iróniou je, že ju dokonca označovali za prokomunistickú. Aj preto ju ešte v roku 1981 na popud rodičov zakázali ako odporúčanú literatúru na školách v okrese Jackson County na Floride. Populárny výrok „Veľký brat ťa sleduje“ sa však udomácnil v mnohých krajinách sveta a stal sa symbolom porušovania súkromia inštitúciami i jednotlivcami.

Sex, nadávky, rasizmus... Ľahké to rozhodne nemal ani Voltaire so svojím Candidom, v ktorom zosmiešnil armádu, cirkev, filozofov a dokonca optimizmus ako taký. Candidovi sa totiž udejú tie najhoršie tragédie, aké môže život pripraviť a Voltaire ich popísal takým štýlom, ako rozprávanie pôsobilo až radostne, oslavne. Úrady v Paríži i v Ženeve jeho knihu okamžite zakázali a ešte v roku 1930 zabavila v USA colná správa kópie Candida, ktoré posielali z Francúzska na prestížny Harvard! A o štrnásť rokov neskôr žiadali úradníci pošty, aby bol Candide stiahnutý z objednávkového zoznamu vydavateľstva Concord Books v USA.

Sex, nadávky, rasizmus... No a do smiechu isto nebolo ani slávnej J.K.Rowlingovej, keď v roku 2001 skupina rodičov v americkom štáte Maine zorganizovala verejné pálenie kníh o populárnom Harry Potterovi. Rodičom pobúrilo, že knihy propagujú násilie, čarodejníctvo a uctievanie diabla. Podobné protesty sa následne odohrali na niekoľkých ďalších miestach v USA.

Pripravil: Milan Buno
Zdroj a foto: Epocha, France jeune, Cyberpresse, Wikipedia, My Space