bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skLiptov – fantastický turistický sprievodca

Tento bohato ilustrovaný turisticky sprievodca predstavuje Liptov, tak ako ho nepoznáte. Najkrajšie štíty, doliny, jaskyne, mestá, ale aj najkrajšie kostoly, hrady a pamiatky ľudovej architektúry, čiže Vlkolínec a Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.

Príroda, história, pamiatky a turistika. Práve vyšiel nový turistický sprievodca Liptov, ktorý na 240 stranách ponúka všetko, čo potrebujete vedieť o tomto nádhernom regióne.

Liptov patrí bezpochyby k najkrajším regiónom Slovenska z prírodného či kultúrno‑historického hľadiska. Mnoho návštevníkov sem smeruje za výletmi do prírody či k termálnym prameňom. Liptov však ponúka aj veľa historických a umeleckých pamiatok a architektonických zaujímavostí, ktoré sú špecifické pre tento región.
Návšteva všetkých lokalít opísaných v tomto sprievodcovi vyžaduje veľa dní či niekoľko opakovaných návštev.

Zručne zostavená kniha ponúka množstvo ilustračného materiálu v spojení s pútavým textom a zaujímavou grafikou. Zaujme nielen stálych návštevníkov tohto regiónu, ale aj tých, ktorí ho len začínajú objavovať. Nájdete v nej:

  • príroda, história a kultúra
  • tipy na výlety, turistika a praktické informácie
  • viac ako 500 fotografií, máp, obrazov a ilustrácií

Príroda Liptova

Liptov vypĺňa prevažne Liptovská kotlina, ktorá je obkolesená východnými svahmi Veľkej Fatry, severnými svahmi Nízkych Tatier, západnou časťou Kozích chrbtov a južnými svahmi Chočských vrchov a Západných Tatier. Najmä Západné Tatry a Nízke Tatry sú najvýraznejšími prírodnými dominantami Liptova. Oveľa nižšia okolitá krajina poskytuje zo všetkých strán zväčša úplný panoramatický výhľad na najkrajšie pohoria Slovenska. Charakteristická „zubatá“ tatranská silueta sa za priaznivých poveternostných podmienok objaví na horizonte aj vo vzdialenosti niekoľkých desiatok kilometrov od pohoria.

Liptov má jednu z najmalebnejších prírodných scenérií v rámci Slovenska. Zo severozápadu ho ohraničuje Veľká Fatra, hrebeň Chočských vrchov a zo severu hrebeň Západných Tatier. Južnú hranicu Liptova tvorí hrebeň Nízkych Tatier.
Vďaka jedinečnosti prírodných zaujímavostí a bohatstvu kultúrno‑historických pamiatok patrí Liptov k najatraktívnejším oblastiam Slovenska. Väčšina jeho územia je hornatá, bohatá na lesy a prírodné krásy.
Najcennejšie prírodné hodnoty sú chránené  v Tatranskom národnom parku, Národnom parku Nízke Tatry a Národnom parku Veľká Fatra. Pešia turistika a cykloturistika v lete, ako aj zjazdové a bežecké lyžovanie v zime patria k najčastejším magnetom návštevy Liptova.

Ak k tomu prirátame podzemné bohatstvo vo viacerých verejnosti prístupných jaskyniach (Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Važecká jaskyňa, Malá Stanišovská jaskyňa) a početné pramene liečivých minerálnych a termálnych vôd (Kúpele Lúčky či Liptovský Ján), ako aj vodnú nádrž Liptovská Mara, je prírodný obraz Liptova takmer dokonalý.

Mnoho liptovských miest a dedín sa môže pochváliť stredovekými kostolmi. V turistickom sprievodcovi Liptov sa dočítate, že neraz aj malá dedinka sa pýši z umelecko‑historického hľadiska významným gotickým kostolom – Smrečany, Martinček, Ludrová, Liptovské Sliače, Okoličné a iné. Niekoľké z nich majú ešte ranogotický pôvod. Ich vek presahuje aj viac ako sedemsto rokov. Mnohé kostoly si zachovali svoj pôvodný cenný gotický inventár. Steny viacerých kostolov zdobia stredoveké nástenné maľby.

Vlkolínec aj Pribylina

Vo viacerých obciach na Liptove sa možno dodnes stretnúť s pamiatkami ľudovej  architektúry, z ktorých viaceré sa nachádzajú vo Vlkolínci (zaradenom do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO) a v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.  

Jedinečný drevený kostol vo Sv. Kríži je jednou z najväčších drevených stavieb v Európe. Liptov je výnimočný na Slovensku aj svojimi tradíciami a ľudovou kultúrou. Každoročne organizovaný folklórny festival v obci Východná patrí k najväčším folklórnym festivalom v strednej Európe. Synonymom Liptova sú aj bryndzové halušky, ovčí syr a žinčica, ktoré môžu návštevníci vyskúšať v mnohých salašoch a kolibách.

Liptov zohráva mimoriadnu úlohu aj v cestovnom ruchu Slovenska. Takmer každý na Slovensku pozná najväčšie horské a lyžiarske strediská JASNÁ Nízke Tatry či Malinô Brdo – ski & bike family park Ružomberok a najväčšie termálne parky, akými sú napríklad TATRALANDIA či Vodný park Bešeňová. Spolu s desiatkami peších a cyklistických turistických trás Liptov ponúka pre každého návštevníka takmer všetko potrebné k aktívnemu tráveniu voľného času.

Turistický sprievodca po Liptove

Presne toto všetko ponúka novinka Liptov – množstvo informácií, fotografií, tipov na turistiku. Neoceniteľná kniha nielen pre tých, čo žijú na Liptove, ale aj pre ostatných Slovákov, ktorí si zamilovali tento región a opäť sa tam chystajú. Či už v lete alebo v zime, v knihe nájdete mnoho tipov, ako využiť čas, ešte lepšie spoznať Liptov a vychutnať si tamojšie krásy.

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Dajama

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.