bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







„Život je najlepší materiál pre knihy“ (12.5.2009)

Gilles Leroy Tvrdí Gilles Leroy

Na Slovensko pricestoval francúzsky spisovateľ Gilles Leroy, nositeľ Goncourtovej ceny, najprestížnejšieho literárneho ocenenia vo Francúzsku. Vyslúžil si ho za knihu Alabama song, ktorú prišiel pokrstiť do Bratislavy. Okrem krstu a autogramiády bude v stredu prednášať na Univerzite Komenského o súčasnej francúzskej literatúre a svoju knihu predstaví aj vo Francúzskom inštitúte.
Gilles Leroy sa nebojí ísť na neprebádané miesta, do provokujúcich tém. Odkrýva tabuizované intímnosti, pohráva sa s hlbokými emóciami. Napríklad v knihe Mama je mŕtva popisuje formou súkromného denníka posledné momenty svojej matky, ktorá zomiera na rakovinu prsníka. V príbehu Ruský milenec vykreslil vášnivú lásku medzi francúzskym študentom a starším Rusom počas stretnutia v Leningrade. V knihe Champsecret opisuje homoerotické aférky hlavného hrdinu.

Vo väčšina románov sa Gilles Leroy inšpiruje najmä vlastnými skúsenosťami „Pri písaní zvyčajne využívam ten najbezprostrednejší materiál, ktorý mám pred nosom: môj život,“ hovorí Leroy. Narodil sa na predmestí Paríža, dnes žije v Normandii. Vyučoval modernú literatúru, písal pre magazín o architektúre a dizajne, no po prvom románe Habibi sa dal na spisovateľskú dráhu.

Gilles Leroy + prekladateľ p. Navrátil


Foto (zľava): Gilles Leroy, prekladateľ Igor Navrátil
Zatiaľ jeho posledným románom je Alabama song, vzrušujúci životopisný príbeh manželky amerického spisovateľa Francisa Scotta Fitzgeralda - Zeldy, odohrávajúci sa v prostredí americkej a parížskej medzivojnovej bohémy tridsiatych rokov. Pre Ameriku, ktorú si v 20. rokoch minulého storočia, podmanil jazz predstavovali ideálny pár. Mali všetky predpoklady na to, aby naplnili americký sen o kráse, úspechu a bohatstve. Spočiatku bolo ich manželstvo šťastné, no neskôr sa stalo doslova prekliatím. Koho vinou sa skončil tento „americký sen“? Jedni tvrdia, že je na vine Zelda, iní zasa naopak, že Scott. Realitou bolo, že Scott Fitzgerald sa upil k smrti, zatiaľ čo Zelda ho prežila o osem rokov – väčšinou v psychiatrických zariadeniach... „Mojím zámerom bolo očistiť túto ženu, ktorú tak dlho americká literatúra očierňovala a pohŕdala ňou,“ prezrádza Gilles Leroy v rozhovore pre Ikar. „Pripisovali jej všetky problémy a ťažkosti, v ktorých musel Scott Fitzgerald žiť a tvoriť. Zelda bola však dôležitým prvkom pri mediálnom úspechu Scotta Fitgeralda. Samozrejme, Scott bol spisovateľ, ktorý písal dobre, ale mnohí novinári a aj inzerenti či reklamní pracovníci, hľadali pár, dvojicu Zelda + Scott. Partnerstvo ich preslávilo. Zelda bola pre neho veľkým tromfom, to ona stelesňovala emancipáciu a slobodu. Pretože len málo žien jej generácie malo v sebe toľko odvahy, ohňa, nadšenia a pôvabu.

Milan Buno