bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skLáska ku knihám. Väčšie bohatstvo deťom nezanecháte

Láska ku knihám je dar. Dar, ktorý môžu rodičia odovzdať svojim deťom a ukázať im, aké nádherné svety ukrývajú obyčajné biele stránky. Nech už sú dôvody, prečo čítate, akékoľvek, jedno je isté. Väčšie bohatstvo než sú knihy deťom nezanecháte. Neukráťte ich o to.

Kedy začať deťom čítať? Odpoveď je jednoduchá: hneď od začiatku! Bábätko si síce ešte neuvedomuje konkrétny význam slov, ale pozitívne reaguje na váš hlas a blízkosť. Toto obdobie je priam ideálne na to, aby ste si pripomenuli vlastné detstvo a čítali svoje srdcovky. Dieťa zatiaľ k výberu knihy nemá žiadne výhrady, dôležité je, aby bol text melodický.

Náš tip: Tajná záhrada

Nepísaným pravidlom je, že prvá kniha, ktorú dieťa dostane, je leporelo. Tvrdé strany dokážu čeliť aj takým náporom, ako je rozliaty čaj alebo zahryznutia.  Veľkým prínosom je, ak sú to knihy malé, akurát do detskej rúčky.

Náš tip: Krtko a farby
Po prvom roku života si dieťa začína spájať slová s konkrétnym predmetom alebo činnosťou. V tomto období vyberajte knihy, kde sú pútavé obrázky doplnené jednoslovným alebo dvojslovným textom. Dieťaťu slúžia ako malý ťahák - vy mu čosi prečítate, ono si to automaticky spojí s obrázkom.

Náš tip: Kubko sa učí rozprávať
               Kto zobudí Šípkovú Ruženku?
               Nie som žaba, pobozkaj ma!
               Dráčik, nehnevaj sa!

Odborníci radia, že po druhom roku života by ste detské knihy mali vyberať tak, aby náročnosťou boli zhruba o úroveň vyššie než sú rečové schopnosti vášho dieťaťa. Netreba sa však toho báť. Texty skracujte, upravujte, prispôsobte tomu, čo má vaše dieťa rado. Určite sa k nim vráti aj neskôr.

Náš tip: Objím ma, prosím
               Malá líška
               Pavúčik Zlatúšik
               Malý vlk s veľkým srdcom
               Záhrada v oblakoch
               Čakanie na vlka
Veľmi obľúbené sú interaktívne knihy s magnetkami, rôznymi výrezmi a okienkami, pod ktorými sa skrývajú ďalšie a ďalšie prekvapenia. Deti predsa radi skúmajú a skúšajú. Doprajte im to.

Náš tip: Supermyšiak a veľká syrová lúpež
              Objavuj a spoznávaj more
              Objavuj a spoznávaj zvieratá
              Kniha s magnetkami: Malý princ

A len teraz to začína! Ak sa vám podarilo u detí vzbudiť záujem o knihy, rozdúchavajte ho! Na trhu je mnoho krásnych titulov. Príbehy poučné, vtipné, dobrodružné, klasické, dojímavé, príbehy na pokračovanie, také, ktoré vám pomôžu zvládnuť a prekonať nové veci (napríklad nástup do škôlky a iné). Nezabudnite však na tú najdôležitejšiu vec. Vaše dieťa vás kopíruje. Čím častejšie vás uvidí vo voľných chvíľach čítať knihu, o to radšej si sadne aj k tej svojej. 

BUX.sk – Knihy, ktorými žijete
Spracovala Aneta Orolínová
Foto Eva Samcová 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.