bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Lars Kepler a desivé severské krimi Pavúk

KEDYSI BOL vo Švédsku sériový vrah, čo sa volal Jurek Walter. Prekonal všetkých iných vrahov v severnej Európe pokiaľ išlo o krutosť, aj pokiaľ išlo o počet obetí.
Nakoniec ho zastavil komisár Joona Linna.
Pretože Joona neverí na prirodzené alebo metafyzické zlo, skôr by povedal, že Jurek časom stratil časť duše, ktorá poskytuje človeku možnosť byť ľudský...

Deviaty prípad inšpektora Joona Linnu. A tentoraz mu ide priamo o krk, pretože jeden z nábojov tajomného zabijaka je určený práve jemu.
Začína sa severské krimi Pavúk z pera dvojice píšucej pod pseudonymom Lars Kepler.

Pred troma rokmi dostala Saga Bauerová nečakanú pohľadnicu. Neznámy odosielateľ sa v nej vyhrážal zbraňou s deviatimi bielymi nábojmi, pričom jeden z nich mal byť určený pre inšpektora Joona Linnu. Zachrániť ho vraj môže jedine Saga. Čas však pokojne plynie ďalej a z pôvodnej hrozby sa stane len bezvýznamná provokácia, ktorej Joona Linna neprikladá veľký význam.
Až doteraz.

Na malom ostrove pred prístavom Kapellskärs bolo nájdené telo rozpustené v kyseline a na mieste činu ostala biela nábojnica. Odkaz chladnokrvného vraha je jasný. Ďalšia vražda bude nasledovať, ak sa vyšetrovateľom nepodarí rozlúštiť komplikované hádanky.

Joona Linna a Saga Bauerová musia spojiť sily, aby zachránili budúce obete, kým bude príliš neskoro. Vyšetrovanie však neprináša očakávané výsledky a to len prehlbuje ich zúfalstvo. Čo ak sa tento vrah nedá zastaviť? A čo ak sa sami chytili do jeho siete?

Pozrite si video – Lars Kepler pre slovenských čitateľov:

Pavúk je starý dobrý Lars Kepler – výborný nápad, zápletka, zbraň a deväť bielych guliek, pričom posledná je určená pre Joona Linnu. Sledujeme ako tajomný vrah postupne „používa“ guľky, ako vraždí... strašný je samotný spôsob zavraždenia, výber obetí....a potom žiadne stopy. Nič, čoho by sa dalo zachytiť.

Výborne vykreslený vzťah Joona Linnu a Sagy, ako patria k sebe a vravíte si – snáď im to vyjde (profesionálne). Približne v polovici knihy spoznáme vraha a potom už ide najmä o to, kto z koho. Kedy a ako ho dolapia. A či vôbec.

„Premýšľam o tom, že všetko, čo človek robí... ale aj nerobí, sa ukladá na misku váh, určuje to, kým človek je,“ uvažuje Joona.
„Áno.“
„Nič na tomto svete nezmizne úplne, hoci by si to človek občas prial.“

Keplerovci, čiže Alexander a Alexandra majú skvelý štýl písania, ktorý vás vtiahne, prekvapujú svojou kreativitou a vždy nasadia svižné tempo. Aj v tomto príbehu začali zostra – zmiznutie policajtky Margot v stajniach pre kone, nález balíka, v ktorom je rozpustené ľudské telo a biela nábojnica na mieste činu.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.