bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skLangdon sa vracia, INFERNO je na pultoch kníhkupectiev!

Dnes vychádza Inferno, historický triler Dana Browna, jedného z najpredávanejších spisovateľov na svete. Zatiaľ síce len v angličtine, na slovenský preklad si ešte musíme počkať  do polovice septembra, kedy vyjde vo vydavateľstve Ikar. Pre mnohých čitateľov je to najočakávanejšia kniha roka a viacerí tvrdia – bude to aj najpredávanejšia kniha roka 2013.

Na obálke slovenského prekladu Inferna je Danteho portrét
a pohľad na Florenciu s dominantou chrámu Santa Maria del Fiore.
Na toto sa už teraz môžeme tešiť:)

kniha Dana Browna Inferno

Už dlho nebolo v kníhkupectvách tak rušno ako dnes. Inferno Dana Browna totiž vyšlo v angličtine + paralelne sa prekladalo do francúzštiny, španielčiny a taliančiny. Internetové predobjednávky pokorili aj nedávne Prázdne miesto J.K.Rowlingovej.
Inferno je už štvrtou časťou série, ktorú spája hlavná postava univerzitného profesora a odborníka na symboly Roberta Langdona. K nemu sa tiež viažu viaceré pikošky, ktoré sám autor púšťal do obehu. Napríklad v úvode Langdon žiada svojho vydavateľa o súkromné lietadlo, no ten ho odmietne. Vraj nebude požičiavať lietadlo autorovi hrubočizných kníh o histórii náboženstva. Keby tak napísal Päťdesiat odtieňov ikonografie, to by bolo iné...:-)

Dan BrownInferno je opäť plné tajomstiev, záhad, hádaniek, šifier a prekvapivých riešení. Z predchádzajúcej ukážky vidno, že nechýba ani irónia a dokonca ani odkazy na iné diela. Jednou z postáv, ktoré sa v knihe objavia, je dievča s dračím tetovaním na chrbte...

Dan Brown poskytol pred pár dňami jediný rozhovor Sunday Times, kde označil Inferno za svoju doteraz najtemnejšiu knihu. „Píšem o Danteovej vízii pekla, do roku 1300 ho tak ako on nikto nepopísal. Jeho vízie mali zásadný vplyv na kresťanskú predstavu o tom, ako peklo vyzerá,“ povedal Dan Brown. Vraj každé ráno vstal o štvrtej hodine, aby mohol usilovne písať.  V knihe vychádza z citátu:

„Najtemnejšie miesta v pekle sú vyhradené pre tých,
ktorí trvajú na neutralite v období morálnej krízy.“

Podľa prvých ohlasov a recenzie redaktorky New York Times (Janet Maslin dostala knihu skôr ako jediná recenzentka), Inferno je neuveriteľne prepracovaný a napínavý príbeh, ktorý vás priklincuje ku knihe, kým ju nedočítate.  Veľkú úlohu hrá v príbehu tentoraz aj matematika a dokonca aj dnešné vydanie je symbolické. Utorkový dátum vydania 14.5.13 je anagramom čísla Pí, čiže 3,1415, jednej z najdôležitejších matematických konštant.

Tak sa máme na čo tešiť – slovenský preklad Inferna vyjde v polovici septembra. Ešte predtým vyjdú tri predchádzajúce knihy Dana Browna v novej úprave a nových nákladoch.
Už budúci mesiac v júni Da Vinciho kódAnjeli a démoni. V júli zasa Bod klamu.

kniha Da Vinciho kód kniha Anjeli a démoni  kniha Bod klamu

Milan Buno

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(14. mája 2013 v 16:33)
mam vsetky brovnove knihy ani tuto si nenecham ujst uzasne citanie mnam