bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKultový Obchod na korze vyšiel knižne

Slávny film Obchod na korze na motívy novely spisovateľa Ladislava Grosmana, od režisérov Jána Kadára a Elmara Klosa, získal v roku 1966 prestížneho Oscara, ktorého si spomínaný Kadár prevzal z rúk legendárneho herca Gregoryho Pecka.

Možno ste vedeli, že Ladislav Grosman napísal pôvodne krátku poviedku s názvom Pasca v slovenčine, neskôr ju rozšíril a prepísal v češtine.
A teraz vyšiel Obchod na korze v knižnej podobe, krátko po stom výročí narodenia Ladislava Grosmana.

Príbeh stolára Tóna Brtka a pani Lautmanovej, majiteľky obchodu s gombíkmi, sa rozvíja počas druhej svetovej vojny. Oboch obyvateľov malého mesta slovenského štátu spoja udalosti veľkých dejín. Tóno, obyčajný človek, čo nijako nesympatizuje s ľudáckym režimom, nedobrovoľne arizuje, pani Lautmanová nedobrovoľne zotrváva na mieste, ktoré jej poskytuje neisté útočisko. Keď nastane rozhodujúca chvíľa a všetci židovskí mešťania sa majú prihlásiť do transportu, vzťah neprejde najťažšou skúškou.

Obchod na korze je kultový príbeh, tragikomické rozprávanie o jednoduchom stolárovi, ktorý sa stáva arizátorom. Skvele poukazuje na schopnosť autoritatívneho režimu zatiahnuť do svojho súkolia aj bezúhonného človeka, ktorý sa potom márne snaží vyrovnať s výčitkami vlastného svedomia.

Je to príbeh o tom, že so zlom, neprávosťou, nevedomosťou, strachom či slabosťou sa nedajú robiť žiadne kompromisy. Že hlúposť bola odjakživa živnou pôdou pre hlásateľov neprávd, násilia a ohovárania.

Novelu dopĺňa text Georgea Grosmana, autorovho syna, ktorý približuje otcov pohnutý osud. Štúdiu, ktorá analyzuje dielo v dobovom kontexte, prepája predlohu s filmovým spracovaním a oboznamuje čitateľa s – podobne dramatickými – životnými príbehmi zúčastnených hercov aj filmárov, napísala historička Michala Lônčíková.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.