bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Ktorý rok je najlepší vo vašom živote?

Osud niekedy všetko, v čo veríte, spochybní...
A niekedy príde presne s tým, čo očakávate. Tento úžasný príbeh o tom, ako sa náš život môže totálne zmeniť doslova zo dňa na deň, si vychutnáte do posledného písmenka. Je to príbeh o maličkostiach, ktoré denne prehliadame a neuvedomujeme si, aké môžu byť dôležité...a nádherné.

Najlepší rok tvojho života. Príbeh, ktorý vás rozplače, rozosmeje a naučí, že život je vzácny...

Vydavateľ Jonathan Grief je bohatý, znudený a nafúkaný intelektuál. Zo zlyhania svojho manželstva obviňuje bývalú manželku a z pracovných neúspechov zasa svojho otca, po ktorom prebral vydavateľstvo. Nikdy však nehľadá chybu v sebe. Ak aj mal kedysi zmysel života, dávno naň zabudol.

Majiteľka detského klubu Hannah Marxová je jeho pravý opak. Vo všetkom hľadá niečo pozitívne a chce sa tešiť z každého okamihu. Choroba jej priateľa a budúceho snúbenca ostro zasiahne do jej vysnívaných predstáv. Hannah sa pokúsi svoju lásku zachrániť.

V živote Hannah aj Jonathana zohrá dôležitú úlohu tajomný diár.
Ako zmení ich osudy?

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy číta Zuzana Jurigová Kapráliková:

Najlepší rok tvojho života je krásny román o dvoch mužoch, jednej žene a najdôležitejších otázkach života. Dojímavý a silný. Svieži štýl písania, na mnohých miestach vtipný a predovšetkým citlivý, takže sa neubránite slzám.
Autorka Charlotte Lucasová je skúsená spisovateľka. Jej psychologické trilery Najdrahšia sestra, Všetko musí ostať skryté alebo Onedlho zomrieš aj ty zaznamenali veľký čitateľský úspech. Zatiaľ posledný román Najlepší rok tvojho života vážne i nevážne hľadá odpovede na otázky o zmysle života.

Kristína Farkašová
"Najlepší rok môjho života je tento,“ tvrdí známa herečka a moderátorka Kristína Farkašová. „Je to vždy ten, ktorý prežívam. Takže momentálne rok 2017. Ja som tvor zvedavý a vždy sa teším na to, čo ma čaká, čo sa naučím a skutočne sa od svojich dcér učím žiť pre "teraz", a podľa možnosti sa neobzerať dozadu. Nie vždy mi to ide, ale vždy ma v správnu chvíľu na túto múdrosť upozornia."

Nemôžeme dať životu viac dní – ale môžeme dať dňom viac života.
Čínska múdrosť

Hana Lasicová
„Najlepší  rok môjho života bol, keď som mala šestnásť a bola som nešťastne  zamilovaná,“ spomína známa spisovateľka Hana Lasicová. „Celý rok sa to vlieklo a bolo to ako na hojdačke. To napätie a všetko okolo toho bolo úžasné. Vídavali sme sa v škole a okrem toho sme spolu bývali na internáte, takže nebolo úniku. Som si istá, že keby to bola šťastná láska, už by som si ani nepamätala meno dotyčného. Takto sa mi o ňom dodnes sníva. Myslím úplne úprimne, že nikdy som nebola taká šťastná, ako keď som bola tak nešťastná...“

Začítajte sa do novinky Najlepší rok tvojho života:

Hamburské zvesti
redakcia/listy čitateľov
e-mail

Hamburg 31. decembra

Vážený redakčný tím,

dovoľte mi, aby som Vám zaželal veľa úspechov v novom roku. Zároveň si však nemôžem odpustiť drobnú kritiku Vášho posledného vydania.
Na strane 18 takto informujete o novom filme Doba ľadová s Henningom Fuhrmannom: „Henning Fuhrmann (33) sa v poslednom čase preslávil účinkovaním vo viacerých seriáloch...“
Očividne ušlo Vašej pozornosti, že Henning Fuhrmann má podľa Wikipédie narodeniny akurát dnes, teda 31.12. Správne teda nemá 33, ale 34 rokov. Okrem toho je gramaticky nenáležité použitie neurčitej číslovky viacero, správne by ste mali napísať, že hral vo viacerých seriáloch.
Na poslednej strane máte článok o „novostavbe hamburskej filharmónie“.
Dovoľte, aby som Vás upozornil, že vlastné mená píšeme s veľkým začiatočným písmenom.
Podľa pravidiel pravopisu sem zaraďujeme názvy jedinečných úradov a verejných inštitúcií a ich najvyšších súčastí, názvy divadiel, operných súborov, hudobných telies, speváckych a tanečných súborov, napr. Filadelfská filharmónia, Viedenskí filharmonici. Isto uznáte, že do tejto skupiny patrí aj Hamburská filharmónia s veľkým H.

So zvyčajnou úctou a srdečným pozdravom
Jonathan N. Grief

1
Jonathan
1. januára, pondelok, 7.12 hod.

Jonathan N. Grief je rozladený. Ako každé ráno presne o šesť tridsať si obul tenisky, napriek mrazivému počasiu sadol na bicykel a vydal sa na každodenný ranný beh popri rieke Alster.
A ako vždy 1. januára ho rozčuľujú zvyšky prskaviek, rakiet a petárd, ktoré s mokrým sivým snehom vytvorili odpornú šmykľavú brečku, ležia na chodníkoch, cyklistických cestách i bežeckých tratiach; rozčuľujú ho porozbíjané fľaše od sektu a piva, čierne od sadzí, lebo v noci poslúžili ako odpaľovacie rampy, no nikomu ani na um nezišlo, aby ich neskôr odpratal do kontajnera s triedeným odpadom; rozčuľuje ho ťažký a sychravý vzduch, ktorý rozjarení Hamburčania debilnými ohňostrojmi premenili na nepreniknuteľný vlhký mrak popolčeka vznášajúci sa nad hanzovým mestom, že sa v ňom sotva dá dýchať.
(Samozrejme, silvestrovskí výtržníci sa teraz polomŕtvi vyvaľujú v posteliach, vyspávajú opicu, lebo novoročné predsavzatie, že prestanú chľastať a fajčiť, im vyletelo z hlavy presne minútu po polnoci s rachotom prvej odpálenej rakety, a potom do skorých ranných hodín robili cirkus a randál, akoby si neuvedomovali, že suma, ktorú vyhadzujú do luftu, sa nebezpečne blíži k výške štátneho rozpočtu celej krajiny.)
Ale Jonathana Griefa zlostia aj iné veci.
Najväčšmi ho podráždilo, že exmanželka Tina sa zasa neovládla a položila mu v noci pred dvere čokoládového kominára, na ktorom bolo ako každý rok napísané Veľa úspechov a šťastia v novom roku!
Pche, vraj úspechy a šťastie v novom roku! Jonathan prebehol cez most, za ktorým sa bežecká trať popri výletnej reštaurácii Red Dog vnárala do parku pri rieke, a zrýchlil na 14 kilometrov za hodinu, takže kroky sa na piesku ozývali ako hlasné tľapkanie.
Úspechy a šťastie v novom roku! Športové hodinky na zápästí ukazujú rýchlosť 16 km/h a pulz 156 úderov za minútu, takže dnes zrejme na povinnom okruhu 7,4 kilometra zlomí rekord. Doterajší urobil za 33,29 minúty, ale ak to takto pôjde ďalej, dnes ho prekoná.
Pri budove anglicko-nemeckého klubu však predsa len spomalil. Veď je to absurdné! Hádam len pre Tininu hlúpu „pozornosť“ neohrozí vlastné zdravie. Čo keby si natiahol sval? Od rozvodu predsa uplynulo už päť rokov, čokoládový kominár ho azda nemal až tak rozhodiť.
Fakt je, že ju miloval. Veľmi. Ale fakt je aj to, že Tina po siedmich rokoch šťastného manželstva ušla s jeho (bývalým) najlepším kamarátom Thomasom Burgom a podala žiadosť o rozvod. Teda aspoň Jonathan bol presvedčený, že sú spolu šťastní. Tina mala očividne iný názor, veď inak by sa to s Thomasom asi nestalo.
Hoci ho ubezpečovala, že to s ním, s Jonathanom, nemá nič spoločné, každý, kto nemá v hlave otruby, predsa vie, že v takýchto prípadoch to má vždy akurát s ním spoločné všetko.
Škoda, že dodnes nevie prísť na to, v čom mohol byť problém. Tinu si pestoval doslova ako vo vatičke. Kúpil jej krásnu vilu pri parku vo vychýrenej štvrti Harvestehude, prestaval ju podľa jej vkusu (mala celý vlastný trakt s kúpeľňou a so šatníkom!), vďaka nemu sa mohla vykašľať na nenávidený flek grafičky v reklamke a viesť slobodný život podľa vlastných predstáv.
Každé želanie jej splnil, ešte ho ani nestihla vysloviť. Pekné handry, drahé kabelky, šperky, nové auto – stačilo spomenúť, že sa jej niečo páči, a už jej to kúpil.
Viedli bezstarostný život bez akýchkoľvek povinností. Jonathan prevzal po otcovi Wolfgangovi vydavateľstvo Griefson & Books, ktoré skvele riadil konateľ, takže on sám sa tam objavoval sporadicky – ako pán vydavateľ plnil skôr reprezentatívne úlohy. Chodili na najdrahšie dovolenky do najexkluzívnejších destinácií, na každom významnom spoločenskom podujatí v Hamburgu boli vítanými hosťami, a pritom sa nemuseli strachovať, že sa ich súkromný život ocitne na titulných stránkach bulvárnej tlače.
Tina si taký život užívala plnými dúškami, plánovala cesty do čoraz exotickejších destinácií, nosila čoraz rafinovanejšie modely, pravidelne menila kompletné zariadenie vo vile.
Jasné, že občas mu prebleslo hlavou, či sa jeho žena nenudí, najmä keď opakovala jedno a to isté.
Vraj chce od života „niečo viac“, len škoda, že dlho nevedela, čo vlastne chce – aspoň jemu to nepovedala. Najprv to hľadala v jazykových kurzoch, behávala (to jej odporúčal Jonathan), neskôr chodila na hodiny hry na gitaru, cvičila čikung, chodila na tenis, skúšala aj ďalšie aktivity, no pri ničom dlho nevydržala. Jonathan už bol taký nalomený, že sa s ňou chystal zásadnejšie pozhovárať na tému deti (a nielen to, dokonca bol ochotný prikročiť aj k činu), no Tina ho ustavične ubezpečovala, že vo dvojici im je predsa najlepšie.
Napokon skončila u psychoterapeutky.
Jonathan dodnes netuší, čo na tých sedeniach každý týždeň preberali. Tina ho o tom neinformovala. Načo. Nech je ako chce, to nedefinovateľné „niečo viac“ napokon očividne našla akurát u Thomasa, Jonathanovho priateľa z detstva, šéfa marketingového oddelenia vo vydavateľstve Griefson & Books.
Bývalého šéfa. Lebo keď to prasklo, Thomas dal výpoveď, Tinu poslal pracovať späť do reklamky a nasťahoval sa s ňou do úbohého trojizbového bytu.
Pri spomienke na tých dvoch Jonathan len nechápavo pokrútil hlavou, ani nezdvihol zrak z neónovo žltých tenisiek značky Nike. Takto si zničiť život v mene lásky! A to mu akurát Tina želá veľa úspechov a šťastia v novom roku! Veď je to na smiech.
Prudko vydýchol, pred ústami sa mu vytvoril obláčik. Doparoma, azda nie je dosť úspešný a šťastný?
Pridal do kroku, no pri výbehu pre psy sa potkol – len-len že nestúpil do pozdravu od niektorej z tých beštií, čo paničky a pánkovia bez vôdzky púšťajú na mierumilovných chodcov.
Zadychčaný zastal. Zo športového puzdra na ramene, v ktorom nosil iPhon a kľúče, vylovil šuchotajúce plastové vrecúško, navliekol si ho na ruku, zdvihol psie hovienko a premiestnil ho do najbližšieho koša na odpadky. Niežeby z toho mal radosť, ale niekto to urobiť musí.
 Takzvaní milovníci zvierat! Aj z nich mu je na porazenie. V krásnych bytoch v nedôstojných podmienkach chovajú obrovské dogy alebo populárne weimary, ale že by odpratali kôpku, ktorú nešťastné zviera zanechá na obligátnej päťminútovej vychádzke po vonku, to nie.
V duchu si už premietal ďalší mail, ktorý napíše do redakcie Hamburských zvestí – toto sa v novom roku musí zmeniť! Zákonodarca by mal energicky zakročiť, prijať prísnejšie opatrenia, aby si konečne každý uvedomil, že jeho vlastná sloboda sa končí tam, kde začína zasahovať do života iných. Hovno na podrážke azda nie je zásah do života? Veru je, a poriadne smradľavý.
Kým opäť zrýchlil, letmý pohľad na displej smartfónu mu prezradil ďalšiu mrzutosť – neplánované zdržanie mu nabúra celú štatistiku. Psičkár i štvornohý páchateľ môžu ďakovať osudu, že sa mu nedostali do rúk, roztrhol by ich napoly!
Vzápätí sa v duchu vrátil k Tine a k Thomasovi. Tina a Thomas, určite sa oslovujú Tini a Tommy. Alebo myška a macík, ktovie.
Predstavil si, ako si večer hovejú pri fľaške lacného červeného vína vo vlastnoručne zmontovanej obývačke z Ikey, ich dcérka Tabea – život vo dvojici zjavne nebol pre ňu to pravé, lebo Tina porodila dieťa asi tridsať sekúnd po oznámení, že sa dala dokopy s Thomasom – pokojne odfukuje v izbičke v poschodovej postieľke z moreného biosmrekovca. Tini, Tommy a Tabbi – to už znie ako reklamný slogan na šťastný život.
Šťastná rodinka v mizernom trojizbovom byte. Oni si robia starosti, či sa má Jonathan dobre, ako sa mu vodí! Už ich v duchu vidí – šťastná žienka vyhlási, že ešte musí skočiť dolu do samošky, kúpiť čokoládového kominára, napísať blahoželanie a odniesť ho bývalému, keď mu už zlomila srdce a tak hnusne sa k nemu zachovala.
„Skvelý nápad!“ zvolá šťastný manželík. „A nezabudni vziať fľašku Château Clochard, majú naň zľavu, večer to oslávime.“
Jonathan si skontroluje tep – 172. Ak nechce riskovať, musí spomaliť. Sám nevie, čím to je, no hoci sa tomu bráni, musí si priznať, že spomienka na Tinu a na jej nový život ho ešte vždy poriadne rozhodí.
A to už absolvoval dvadsať sedení u terapeuta, ktorý ho ubezpečoval, že budú stačiť dve, nanajvýš tri sedenia, a bude po probléme. Ďalší neschopný darebák, radšej naňho nemyslieť, iba čo by sa zbytočne rozčúlil. Jonathan ho upozornil na metodické nedostatky vo vedení terapie a ten lotor mal toľko drzosti, že mu vytkol nedostatok spolupráce.
Zvláštne, pomyslel si a pohľad mu zaletel na požičovňu člnov s nápisom Molo u Boda (ten zas nevie, kde patrí dĺžeň, to hádam nie je pravda!), ale Tina od neho po rozvode nechcela nič. Ani peniaze, ani výživné, ani podiel na dome – celkom nič.
A pritom mu advokáti vraveli, že ho mohla poriadne ošklbať. No ona odišla presne tak, ako pred ôsmimi rokmi prišla – bez haliera, ako grafička s úbohým platom. Darmo namietal, vrátila mu ešte aj auto a všetky šperky, čo jej daroval.
Terapeut vtedy tvrdil, že má štýl a formát, veď žiadosť o rozvod podala ona. Odhliadnuc od toho, že Jonathan si chlapíka najal, aby sa problému čo najrýchlejšie zbavil, nie nato, aby počúval hlbokomyseľné úvahy o kladných vlastnostiach svojej exmanželky, mal na vec diametrálne odlišný názor: Ak sa Tina po rozvode všetkého zriekla, nie je to dôkaz jej veľkorysosti, ale úbohý podlý trik, ktorým mu chcela dokázať, že ho nepotrebuje. Ani jeho peniaze. Tie najmenej.
Po dvadsiatich minútach Jonathan spotený dorazil na plošinu v parku, kde si každé ráno na záver dáva tridsaťminútovú posilňovačku. O tomto čase tu ani inokedy nebýva takmer nik, no na Nový rok nebolo nikde ani živej duše.
Najprv päťdesiat kľukov, potom päťdesiat sklápačiek a päťdesiat drepov. Zostavu trikrát zopakoval. Na konci bol nabitý energiou, a keď sa pri záverečnom strečingu na seba pozrel, s uspokojením konštatoval, že každodenné športovanie prináša ovocie.
Má štyridsaťdva rokov a je vo vynikajúcej forme, pokojne si môže zmerať sily s ktorýmkoľvek dvadsiatnikom. Pri výške skoro 190 centimetrov a hmotnosti 80 kíl je štíhlejší než väčšina rovesníkov. Na rozdiel od Thomasa, ktorý mal už ako decko nábeh na pneumatiku okolo pása.
A čo ešte ho odlišovalo od Tininej „veľkej lásky“? Husté čierne vlasy len na sluchách kde-tu pretkané sivým pramienkom. Tina hovorievala, že to vytvára zaujímavý kontrast s modrými očami.
Napokon sa ukázalo, že ani ten kontrast nie je až taký zaujímavý – veď chudáčisko Thomas mal pomerne zavčasu lesklú plešinu, ktorá sa azda len v stave najväčšej zaľúbenosti dala označiť ako „vysoké čelo“. A k tomu neidentifikovateľnú farbu očí – niečo medzi blatovou hnedou a fľaškovou zelenou.
Jonathan sa len usmial, keď si spomenul, koľkokrát najlepšiemu kamarátovi dohováral, keď si zúfal, že nemá úspech u žien.
Život je nespravodlivý. „Neber to tak tragicky Jonathan, lepší vyhráva!“ povedal mu vtedy Thomas. Vraj lepší! Odkedy dal Thomas výpoveď, živí sa ako „marketingový poradca“, čo je len eufemizmus pre nezamestnaného, takže o úspechu azda nemôže byť ani reči.
Ale teraz už dosť. Aby zasa neupadol do úvah o tom, prečo ho Tina vymenila akurát za tamtoho, z čisto objektívneho hľadiska „horšieho“ koňa, radšej sa vystrel a rázne vykročil k bicyklu, ktorý ako zvyčajne priviazal pri vchode do parku.
Zarazil sa. Na riadidlách bicykla sa hompáľala čierna taška. A to je čo? Niekto ju tam zabudol? Akurát na jeho bicykli? Čudné. Azda to len nie je ďalšia „pozornosť“ od Tiny! To už naňho striehne aj ráno pri džogingu?
Zvesil tašku z riadidiel. Bola pomerne ľahká, keď si ju lepšie obzrel, zistil, že je to len lepšia nylónová nákupná taška na zips, aké majú v každom supermarkete pri pokladnici.
Váhal, či ju otvorí, napokon, nie je jeho. No rýchlo si to rozmyslel, veď niekto ju zavesil na jeho bicykel, a tak rázne potiahol za zips a nazrel dnu.
V taške bola hrubá knižka v tmavomodrej koženej väzbe. Jonathan ju so záujmom vybral, obracal ju v rukách. Kniha bola nová, koža drahá, lemovaná bielym štepovaním. Zatvárala sa na pätku s magnetom.
Diár filofax – kto niečo také používa v ére ajfónov a smartfónov, nemôže mať menej ako päťdesiat.
Čudné. Kto mu zavesil na bicykel tašku so staromódnym diárom? A prečo?

2
Hannah
pred dvomi mesiacmi
29. októbra, nedeľa, 8.21 hod.

Hannah Marxová sa zobudila a vedela, že je zaľúbená.
Ibaže netušila, do koho.
Bola si však celkom istá, a to ju znervózňovalo ešte väčšmi, že určite nejde o jej priateľa Simona Klamma, hoci si už dávno želala, aby ju požiadal o ruku. Pred ním to, pravdaže, tajila, zatiaľ sa mu o tom ani náznakom nezmienila. Chodia spolu štyri roky, azda by už bolo na čase.
Odhodila paplón, posadila sa, zmätene si pretierala oči. Aký čudný sen! Zreteľne cítila, že sa celá chveje, pohľad do zrkadla jej prezradil, že líca jej od vzrušenia očerveneli. Ryšavé kučery mala strapaté, akoby sa celú noc miesila na posteli, ešte aj pery mala lesklé a červené ako od vášnivých bozkov.
Nič sa nedá robiť, Hannah sa v spánku zaľúbila. Niežeby mala erotický sen s nejakým cudzím chlapom, to nie. Nešlo o nikoho známeho, nebol to bývalý kolega, sused ani nikto z jej kamarátov.
Vlastne sa nevedela rozpamätať na nijakého konkrétneho muža, ktorý by v jej sne vystupoval, pamätala si len ten pocit. Jednoznačný pocit zaľúbenosti. Intenzívny pocit bezpečia, šteklenie v bruchu, smiech a chichúňanie, nesmiernu spontánnu radosť, bláznivú radosť. A pocit šťastia.
Vzdychla si, zvesila nohy z postele, chvíľu sedela. Potom pokrútila hlavou, dúfala, že sa jej myšlienky v hlave utrasú, že ten podivný sen odíde. Škoda, bolo to príjemné, lenže dnes je nesmierne dôležitý deň, potrebuje mať úplne jasnú hlavu.
Pred pol rokom sa s najlepšou priateľkou a kolegyňou Lisou pustili do renovácie schátraného obchodíka na Eppendorfskej ceste, navrhli podnikateľský projekt, predložili žiadosť na živnostenský úrad, nahrali internetovú prezentáciu a vďaka crowdfundingu získali slušný štartovací kapitál (niečo im pridali aj rodičia), vymysleli marketingovú a reklamnú stratégiu, dali vytlačiť letáky, Lisinu starú dodávku oblepili logom, ktoré sami navrhli, a tak ďalej a tak ďalej.
A dnes o štrnásť nula nula to konečne príde – koná sa obrovská párty pre decká, otvára sa detský zábavný klub s názvom Happy drobček – voľnočasové aktivity pre najmenších!
Nápad skrsol v Hanninej hlave veľmi dávno, hoci zo začiatku nemal konkrétnu podobu. Vlastne o tom snívala už asi desať rokov, presnejšie, od prvého okamihu, keď s Lisou po skončení školy nastúpili ako vychovávateľky do škôlky.
Mizerný plat a katastrofálny pracovný čas jej – i Lise – poriadne pili krv. Oveľa horšie však boli pomery v škôlke. Na nič neboli peniaze – chýbali hračky i výtvarné potreby, o výletoch alebo doplnkových aktivitách ako gymnastika či kurzy hudobnej mohli len snívať, pieskovisko na dvore väčšinou zívalo prázdnotou, stará hojdačka bola životunebezpečná.
Niežeby rodičia drobcov neboli ochotní finančne prispieť, lenže vedenie škôlky z nejakých príčin, ktoré Hannah ani Lisa do dnešného dňa nepochopili, zásadne odmietalo akékoľvek dary.
Inak to nebolo ani v ďalších troch škôlkach, do ktorých sa postupne dostali – všade vládli podobné čudné pomery. V Hannah pomaly, ale isto narastala túžba vytvoriť niečo vlastné. Nemala chuť ustavične si pýtať dovolenie od nejakej riaditeľky či konateľky, chcela sama urobiť niečo, čo by deťom naozaj prinieslo radosť. Niečo, za čo by rodičia boli ochotní zaplatiť, lebo by vedeli, že ich špunti sú v dobrých, láskavých rukách.
Neprestávala nad tým uvažovať, až napokon pred pol rokom zasvätila do veci aj Lisu, presvedčila ju, aby to skúsili; aby dali výpoveď a pustili sa do toho. Ak to neurobia, nikdy nezistia, či budú mať úspech, nie nadarmo sa predsa vraví, že človek na konci života nikdy neľutuje to, čo urobil, ale vždy len to, čo neurobil.
Hannah sa so svojím plánom zverila aj Simonovi, no ten hneď vyhlásil, že to je „totálny nezmysel“. Detský zábavný klub predsa „nikto na svete nepotrebuje“, navyše je somarina odísť z teplého miesta a riskovať pre nejaké „fantazmagórie“. A úplný „vrchol nezodpovednosti“ je zatiahnuť do toho ešte aj priateľku.
Na začiatku mu niekedy v duchu takmer dávala za pravdu. Napríklad keď po príchode z práce do noci vysedávala nad podnikateľským projektom. Inokedy ju zasa premohli obavy, že ak skrachujú, ohrozí to nielen jej vlastnú existenciu, ale aj Lisinu budúcnosť.
Časom sa jej však podarilo presvedčiť samu seba i pochybovačného priateľa, že médiá sa síce zmietajú v kríze – Simona ako čerstvo prepusteného redaktora Hamburských zvestí sa to priamo dotklo (pravdaže, jeho šéf to sformuloval kulantnejšie, keď povedal, že ho „uvoľňujú“ z práce) – no nápad s klubom na organizovanie aktivít pre deti je geniálny.
Kým s Lisou dali výpoveď, urobili si dôkladný prieskum medzi viac než dvesto rodičmi, aby zistili, čo presne si mamy a ockovia želajú pre svoje ratolesti. A koľko by boli ochotní zaplatiť za to, že sa budú môcť pokojne venovať práci alebo si zlepšovať hendikep v golfe.
Výsledky prieskumu – a senzačný úspech crowdfundingu – konečne urobili dojem aj na Simona. Musel uznať, že ak sa Hannine očakávania naplnia aspoň spolovice, zarobí najmenej toľko, koľko je mizerný plat učiteľky v materskej škole.
Plán bol v podstate jednoduchý. S Lisou ponúknu popoludňajšie, podvečerné a víkendové programy zamerané predovšetkým na rodiny, ktoré potrebujú alebo chcú umiestniť niekam deti v čase, keď je škôlka zatvorená. S atraktívnym poplatkom šesť eur na hodinu budú lacnejšie ako bežná súkromná opatrovateľka, a zároveň ponúknu oveľa viac než „čumenie na telku za drahé peniaze“, viac než „úschovu detí“, pri ktorej sa považuje za úspech už to, keď všetci zúčastnení prežijú bez ujmy na zdraví.
Detský klub bude iný – ponúkne zábavu i aktivitu. Raz do mesiaca zo soboty na nedeľu pripravia pre deti „nočnú žúrku“, umožnia rodičom, aby sami vytiahli päty z domu alebo aby sa poriadne vyspali. Ak sa akcia stretne s úspechom, nič nebráni tomu, aby ju zopakovali aj častejšie.

Milan Buno, 17.8.2017

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.