bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKto je kto v tomto zamotanom prípade? Dominik Dán a Kruhy na vode

Dominik Dán je v slovenskom literárnom prostredí skutočným pojmom. 14x získal ocenenie Najpredávanejší autor roka a 6x cenu za Najpredávanejšiu knihu roka v rámci Panta Rhei Awards (Ceny knižnej múzy).
Kruhy na vode sú už 38.diel série, v ktorej po vražde bossa podsvetia zavládla v Našom Meste dusivá atmosféra. Odveta visí vo vzduchu a takmer isto prinesie novú vlnu krvi prelievania. Chlapcom z oddelenia vrážd sa naskytne nečakaná príležitosť - zastaviť hroziacu katastrofu, vrátiť do našich ulíc pokoj a pohodu.

Krauz sa totiž snaží využiť osobné kontakty na dvoch rivalov, Bossových nástupcov, a zmieriť ich na spoločnej schôdzke. Jeden z bossov Kamil ho osloví sám, v detstve boli priatelia a hoci teraz stoja na opačných stranách barikád, jedno majú spoločné: chcú ukončiť divoké prestrelky a výbuchy v uliciach mesta, a nezmyselné vraždenie...

Divoké 90-te roky nemali v dejinách kriminalistiky obdobu. Brutalita, násilie, samopaly, granáty, horiace autá, chaos, vystrašení ľudia sa báli chodiť po zotmení do mesta. S takouto vlnou násilia sa policajti stretli po prvý raz a nevedeli, čo s tým. Použili by akékoľvek prostriedky, aby zastavili nezmyselné zabíjanie. O vagabundov im nešlo, nech sa vykántria, ale keď sa začali používať granáty a výbušné systémy, smrť alebo prinajmenšom zranenie hrozilo aj náhodným chodcom. A tu sa končili žarty.

Naplánujú preto stretnutie s druhým bossom Košíkom, na pôde polície, pričom o nočnom stretnutí vie len Krauz a traja jeho najbližší kolegovia. V polícii majú totiž potkana, zatiaľ netušia kto to je a treba byť opatrní...

Plány a samotnú akciu však zhatí iná tajná veľmoc, ktorá je síce platená z tých istých daní ako detektívi, no občas stojí proti nim. Strieľa sa, Krauz ani nie rok po nepríjemnom bolestivom zážitku s tajnou službou je opäť na muške, no po dlhom čase je aj on donútený strieľať na človeka. Lietajú guľky tým správnym smerom?
Ako má detektív z oddelenia vrážd odhaliť, kto je v tomto zamotanom prípade na jeho strane a kto je nepriateľ?

Keď konečne nájde odpovede, uvedomí si, že sa s nimi nemôže podeliť. Rozlúštenie záhady je zahalené tajomstvom a všetkým záleží iba na tom, aby to tak aj ostalo. Aby nič nepreniklo na verejnosť.
Krauz napokon podľahne nátlaku kolegov z kancelárie stoštyridsaťjeden. Kľúč k tajomstvu pochová, akoby ho do vody hodil. A ostanú len kruhy na vode...

Kruhy na vode je klasická dánovka, od začiatku in medias res, Krauza osloví Kamil a už to šlape. Veľa dialógov, občas jemný humor, inokedy typický policajný sarkazmus a vzájomné prekáranie sa. Zaujmú aj nenápadné odkazy na súčasnú politiku ako „skutok sa nestal“, či špeciálna spravodlivosť, ktorá neexistuje...
Vlastne celých prvých sto strán sa pripravuje tajné stretnutie dvoch mafiánskych bossov, ktoré však dopadne  úplne inak a všetko sa pokazí.

Kniha aj audiokniha

Kruhy no vode vyšli ako klasická papierová kniha, ako e-kniha, aj ako audiokniha. Opäť ju skvele načítal Martin Mňahončák, má 11 a pol hodiny a na Audiolibrix.sk je suverénne jednotkou v počúvanosti. Práve interpretácia robí z audioknihy chuťovku – začnete počúvať a neviete sa od toho odtrhnúť.
K dispozícii je aj limitovaná edícia vo väčšom formáte s obálkou, ktorú ilustroval Jozef Gertli Danglár.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.