bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKrstný otec. Fascinujúci príbeh filmu

Je to kultový, legendárny kúsok, ktorý mnohí môžu pozerať stále dookola. Znova a znova, aj po toľkých rokoch. Krstný otec je určite jeden z najobľúbenejších a najuznávanejších filmov v histórii svetovej kinematografie. V opakovaných prieskumoch sa toto majstrovské dielo režiséra Francisa Forda Coppolu zaradilo medzi najvýznamnejšie filmy, aké sa kedy objavili na filmovom plátne. Jeho prezentácia, symbolika a slovník ovplyvnili celú generáciu filmárov a popkultúru všeobecne.

Teraz vychádza jedinečná kniha uznávaného odborníka Petra Cowieho – Krstný otec. Fascinujúci príbeh filmu.
Prostredníctvom archívnych materiálov, fotografií z nakrúcania a zasväteného sprievodného textu rozpráva fascinujúci príbeh filmu, ktorý takmer neuzrel svetlo sveta. Prezentuje jednotlivé komponenty, ktoré – napriek všetkým očakávaniam – do seba tak skvelo zapadli, že tento film štúdia Paramount v roku 1972 dosiahol obrovský úspech a jeho popularita pretrváva do súčasnosti.

Táto sága o americkej rodine s talianskymi koreňmi, ktorá divákovi ponúka zasvätený pohľad do spleti mafiánskych tradícií, zažila mnoho imitácií aj paródií – no žiadna z nich sa jej nevyrovnala.
V porovnaní s mnohými inými filmami nakrútenými v rovnakom období Krstný otec pôsobí mimoriadne sviežo. Z vizuálnej stránky je to najmä vďaka klasickej technike snímania – bez ručnej kamery alebo excentrických záberov, bez zoomov (okrem úvodného záberu) – a úsporne použitým špeciálnym efektom, ktoré nikdy netrvajú dlhšie, než je nevyhnutné.

Čo nájdete v knihe Krstný otec. Fascinujúci príbeh filmu?
Informácie o každej postave, od Dona Vita Corleoneho, cez Toma hagena, Johnnyho Fontana, až po Al Neriho, či Lucu Brasiho.
Samostatné kapitoly sú o scenári, režisérovi F.F.Coppolovi, o výbere hercov a výprave, o kamere, kostýmoch aj samotnom nakrúcaní. Či už v New Yorku alebo na Sicílii.
Dozviete sa, ako sa dá zostrihať komorný veľkofilm, ako sa vyberala hudba, ako vyzerala premiéra a aké boli prvé reakcie.
V závere knihy je kapitola Vystrihnuté scény, Ocenenia, Vplyv a odkaz, ako aj informácia o dvojke a trojke Krstný otec.

Legendárny film

Prínosom pre film bolo aj nakrúcanie vo viac ako 130 lokalitách, ktoré dali jeho epickému rozmachu punc reálnosti.
Melodická hudba Nina Rotu vyvolávala v istých chvíľach u divákov neblahé tušenie, čím ešte zdôraznila napätie v konkrétnych scénach.
Scenár podľa románu Maria Puza neponúka len galériu malých, pokútnych vydieračov, ale aj bohato rozvinuté postavy, ktoré síce páchajú ohavné činy, no s istým ľahkým závanom ľudskosti, čím zaujali divákov na celom svete.
Sám don Corleone, ktorého si s istou mierou diktátorskej zdržanlivosti zahral Marlon Brando, pristupoval ku každodennému násiliu s nechuťou, ktorá takmer hraničila s odporom.

V knihe Petra Cowieho (na fotografii) Krstný otec. Fascinujúci príbeh filmu sa dozviete množstvo zaujímavostí o filme.
Krstný otec bol predzvesťou novej etapy v hollywoodskej histórii. Renegátske produkcie ako Bezstarostná jazda (Easy Rider) a Malé životné etudy (Five Easy Pieces) boli reakciou na závan slobody z európskej kinematografie, a keď 31-ročný Francis Ford Coppola nakrútil podľa svojich predstáv Krstného otca – a pritom neprekročil medze existujúceho štúdiového systému –, Hollywood sa horko-ťažko dotrmácal do flexibilnejšej a ambicióznejšej éry, v ktorej sa chopili iniciatívy talentovaní filmári ako Martin Scorsese, Steven Spielberg, George Lucas a Brian De Palma.

Pre filmové štúdio Paramount Pictures, kde bol šéfom produkcie Robert Evans, Krstný otec predstavoval začiatok zlatej horúčky, obdobia rozkvetu troch-štyroch rokov, keď vyrobili niekoľko pozoruhodných filmov, ktoré vyvrcholili dielom Romana Polanského Čínska štvrť.

Román Maria Puza

Mario Puzo uviedol svoj román Krstný otec (vyšiel v roku 1969) citátom z Balzaca: „Za každým veľkým bohatstvom je zločin.“

Román Krstný otec je kniha, ktorá v sebe skrýva košatý príbeh puntičkársky rozdelený do rozličných období a epizód.
Puzo mal už takmer päťdesiat rokov, keď napísal Krstného otca. Jeho rodičia emigrovali z Talianska a žili v chudobe na Manhattane v Hellʼs Kitchen, medzi 34. a 59. ulicou vo West Side, ktorá sa počas prohibície stala liahňou viacerých gangov a neskôr podhubím pre nezákonný hazard.
Román sa vlastne zrodil z nevyhnutnosti. Puzove predchádzajúce knihy síce mali dobrú odozvu, no neboli to kasové trháky a spisovateľ zarobil na honorároch iba 6 500 dolárov. V roku 1965, ako sám priznal, dlhoval svojim kamarátom, majiteľom stávkových kancelárií „a rozličným úžerníkom“ sumu 20 000 dolárov.

Zrodenie kultovky

Istý Puzov priateľ, ktorému sa páčila jeho kniha Šťastná pútnička, pracoval v prominentnom newyorskom vydavateľstve G. P. Putnamʼs & Sons a sprostredkoval mu stretnutie s tamojšími redaktormi. „Sedel som tam a rozprával im mafiánske historky,“ spomínal Coppola po rokoch. A celkom ich uchvátil. Vydavateľstvo Putnamʼs Puzovi vyplatilo preddavok 5 000 dolárov (čo dnes predstavuje asi 40 000 dolárov), aby dal svetu organizovaného zločinu románovú podobu. Puzo s rodinou hneď vycestoval do Európy, kde celú sumu prehral v kasíne. Domov sa vrátil s dlhmi 8 000 dolárov na kreditných kartách, no pred okamžitým bankrotom ho zachránilo vydavateľstvo Fawcett Books, ktoré zaplatilo kráľovskú sumu 410 000 dolárov za práva na publikovanie paperbackovej verzie Krstného otca. Túto ponuku „naštartovalo“ asi 60 strán rukopisného textu, ktorý Puzo priniesol do vydavateľstva Putnamʼs a ten všetkých, čo ho čítali, doslova ohromil. Bola v ňom historka s konskou hlavou, ktorú si producent Woltz našiel pri posteli a tiež ukrutná smrť Lucu Brasiho.

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.