bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKrimiséria zo Švédska, ktorá si vás získa!

Uprostred Švédska na hranici krajov Västergötland a Värmland leží v hlbokých lesoch mestečko Gullspang. V jeden horúci letný deň tam zmizne 17-ročné dievča Annabelle. Rodičia sú vystrašení, strácajú nervy a hľadať dievča prichádza aj organizácia Missing People. Neúspešne.
Na miesto prichádza inšpektorka Charlie Lagerová a jej kolega Anders...

Tak sa začína prvý diel série od Liny Bengtsdotterovej Annabelle. Nasledovala druhá kniha Francesca a tretia Beatrice. Vo všetkých ide vždy o stratené, či zmiznuté dievča. Rovnaký vzorec, no rozhodne ide o výborné čítanie z dvoch dôvodov: premyslená a pútavá zápletka + majstrovsky vykreslené postavy.

Budete sa baviť na vzťahu Charlie a Andersa, ktorí sú takí rozdielni, že viac už nemohli byť...a napriek tomu to medzi nimi funguje, dopĺňajú sa, uťahajú si zo seba. To všetko s nadhľadom, humorom, bez trápnych situácií, aké čítame pri podobných detektívnych dvojiciach.
Pritom Anders je ženatý a má dieťa. Charlie sa manželstvu vyhýba a to, čoho sa bojí najviac, je alkoholizmus a choroba... Navyše ju prenasleduje temná minulosť jej matky.

„Silnel v ňom pocit, akoby už nikto nehľadal živé dievča."

Všetky tri príbehy sú napísané naozaj citlivo, miestami až láskavo a pritom im nechýba napätie, silné emócie a realisticky vykreslené vzťahy.
Sú to príbehy o rodine a popretŕhaných putách, o ukrývaní citov, zrade a zlomených dušiach. Autorka umne vyťahuje na povrch skryté motívy a desivé okamihy z minulosti. Postupne si skladáme mozaiku. Jej opisy idú pod kožu, naskočia vám zimomriavky a celková atmosféra mestečka je živo vystihnutá.

Sériu Inšpektorka Charlie Lagerová treba vyskúšať. Ponúka veľa napätia, záhad a rodinných tajomstiev. Rozuzlenie je premyslené, nie tuctové. A veľké plus prinášajú samotné vzťahy postáv, ich charakter, konanie...Charlie si určite obľúbite.

Lina Bengtsdotter vyrastala vo švédskom meste Gullspång, aj preto sa tam odohrávajú prvé dve knihy a preto sú také autentické. Vyučuje švédčinu a psychológiu, čo sa odráža aj v jej príbehoch – zameriava sa na tínedžerov, ich psychiku, toto ťažké obdobie, ktoré máme problém pochopiť.

Čítavosti prospievajú aj pomerne krátke kapitoly, trefné dialógy a menej opisov, ktoré by spomaľovali dej.

Už prvý diel Annabelle zaujal čitateľov aj kritiku vo Švédsku i v zahraničí. Predalo sa vyše 70.000 kusov a získala ocenenia za najlepší debut na festivale švédskej krimi Crimetime Specsavers Award 2017.

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Grada, Wikimedia

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.