bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKradneme ľuďom tajomstvá. To je naša práca!

Politická rozdelenosť Západu je realita, ale Rusi prilievajú olej do ohňa. V tom sa vyznajú. Hrajú tú hru už viac než sto rokov. Ibaže teraz majú k dispozícii novú zbraň. Nadvláda dolára dáva Spojeným štátom moc odzbrojiť ich. Musíte konať.

Gabriel Allon, legendárny agent a reštaurátor, je späť! Jedna z najúspešnejších špionážnych sérií všetkých čias pokračuje dvadsiatou prvou časťou. Violončelistka je vynikajúci mrazivo aktuálny triler, ktorý zachytáva hrozby, akým čelí dnešný krízami zmietaný svet.

Príbeh sa začína akčne, napínavo, bez nejakých zbytočných rečí. Miliardár a mediálne známy odporca Kremľa Viktor Orlov, kedysi najbohatší človek v Rusku, musel opustiť rodnú krajinu a uchýliť sa do prepychovej rezidencie v londýnskej štvrti Chelsea. Napriek tomu, že ho stráži ozbrojená ochranka, v  jeden daždivý letný večer ho nájdu v pracovni mŕtveho. Otrávili ho novičokom.
Podľa britskej tajnej služby je páchateľkou Orlovova zamestnankyňa, prominentná investigatívna reportérka.

Gabriel Allon, ktorý Viktorovi vďačí za svoj život, je však presvedčený, že kolegovia z MI6 sa fatálne mýlia, a vydá sa hľadať skutočných priateľových vrahov. Aby uspel, musí sledovať tajné toky špinavých peňazí, a tak si prizve na pomoc krásnu Isabel Brennerovú, nadanú violončelistku a špičkovú analytičku RheinBank, „najšpinavšej banky sveta“.

Vymyslia perfektný plán, ako nachytať pravú ruku ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý má pod palcom všetky jeho peniaze. Rabuje štátny majetok a lup si ukladá na západe, najmä v najšpinavšej banke sveta... Práve on má na rukách krv, dlhé roky bol nedotknuteľný a cez jeho prsty prešlo toľko peňazí, aké si neviete ani predstaviť.

„Viete si predstaviť, že ide o lukratívnu činnosť. Banka nezhrabne len poplatky za prvé pranie, ale vyberá obrovské sumy od tých, ktorým poskytla pôžičku.“
„O akých poplatkoch za pranie je reč?“
„Záleží na množstve pracieho prostriedku. Ak je bielizeň len trochu zašpinená, RheinBank účtuje desať percent. Ak sú na nej krvavé škvrny, vypýta si aj päťdesiat percent. Zamestnanci práčovne majú radi špinavých zákazníkov. Čím viac špiny, tým lepšie.“

Nebezpečné pátranie po pravde zavedie tím okolo Gabriela Allona z Londýna do Amsterdamu, Zürichu, Paríža,  Ženevy a napokon do Washingtonu. Dostanú sa na stopu neslýchaného násilného činu, ktorý by mohol ohroziť stabilitu svetového poriadku…

Violončelistka sa číta jedným dychom. Ak milujete premyslené trilery zo súčasnosti, napínavé zápletky, svet financií a tajných služieb – siahnite po tejto knihe. V príbehu sa stretneme so všetkými známymi, ktorých sme si obľúbili v predchádzajúcich knihách Daniela Silvu.

Digitálna investigatíva

Daniel Silva zapája do príbehu aj digitálneho investigatívneho novinára – tento smer investigatívnej žurnalistiky je čoraz rozšírenejší...a aj efektívnejší.
Takýto novinári sa spoliehajú skôr na údery klávesov a klikanie ako na telefonické rozhovory a zodraté topánky. Nikdy nevyužívajú ľudské zdroje, lebo ľudia často klamú a takmer vždy sledujú vlastné záujmy.

Namiesto toho pátrajú po informáciách, ktoré zachytili fotoaparáty smartfónov – na Twitteri, Facebooku, Instagrame a Google Street View. Postava z príbehu Violončelistka napríklad zistila, že v Rusku prekvitá čierny trh s cédečkami, na ktorých sú telefónne zoznamy, policajné hlásenia, dokonca aj celoštátna databáza pasov. V ponuke boli ročenky elitných armádnych jednotiek a vojenských akadémií.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.