bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skKomiks Hercule Poirot a Vražda v Orient exprese

Vražda v Orient exprese vyšla ako komiks. Ikonické dielo Agathy Christie z roku 1934 sa dočkalo množstva vydaní a adaptácií – ako film i seriál, rozhlasová hra, divadelná hra. Román bol inšpiráciou aj pre komediálnu hru divadla Járy Cimrmana Vražda v salónnom kupé z roku, ktorá sa odohráva vo vagóne rýchlika Istanbul-Praha. Namiesto Poirota v nej vystupuje inšpektor Trachta ako fenomenálne detektívne eso.

Veľký formát a 64 strán, ktoré zvládnu prečítať aj tínedžeri. Aj takouto formou sa môžu dostať k ďalších knihách Agathy Christie a obľúbiť si jej detektívky.
V príbehu Hercule Poirot dostane v Istanbule telegram, aby sa urýchlene vrátil do Londýna. A tak si kúpi lístok na Orient expres.

Vlak však uprostred noci náhle zastane, lebo koľaje zavial sneh, a ráno nájdu bohatého Američana pána Ratchetta mŕtveho. Pri obhliadke tela sa zistí, že muža usmrtili dvanástimi bodnými ranami. Pri vyšetrovaní prípadu s množstvom podozrivých rozhoduje čas. Poirot musí vraha odhaliť skôr, ako sa objaví ďalšia obeť.

Ako vznikal román?

Agatha Christie napísala román Vražda v Orient exprese, keď mala 43 rokov. Príbeh mohol byť inšpirovaný niekoľkými udalosťami.
V roku 1928 cestovala Orient Expressom. O rok neskôr Orient Express uviazol na šesť dní pri tureckom meste Çerkezköy v dnešnej provincii Tekirdağ kvôli snehovej búrke.

V roku 1931 sama Agatha Christie zažila zastavenie Orient Expressu na 24 hodín kvôli záplavám. Vracala sa z archeologického náleziska Arpaciya pri Ninive, kde pracoval jej druhý manžel Max Mallowan. Únos dcéry Johna Armstronga má podobnosť s únosom syna amerického letca Charlesa Lindbergha 1. marca 1932.

Nech je ako chce, komiks Vražda v Orient exprese je veľmi vydarený. Podľa románu Agathy Christie ho napísal Benjamin von Eckartsberg a ilustroval Chaiko. Dobrou správou je, že vydavateľstvo chystá v komiksovej podobe aj ďalší slávny román legendárnej autorky – Smrť na Níle.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.