bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Eknihy na Bux.skTajomný príbeh nesmrteľnej lásky (13.9.2010)

Stephen King Kniha týždňa – Kód 9

Jozef Banáš prichádza s ďalšou knihou, ktorá isto spôsobí prinajmenšom búrlivú diskusiu. Po humornom románe Idioti v politike, politickejších Zóna nadšenia a Zastavte Dubčeka! vydáva knihu Kód 9, ktorá je kontroverzná a kresťanskí dogmatici jej vraj tlieskať nebudú. Pútavý príbeh, v ktorom ponúka Banáš neraz tvrdé a šokujúce fakty o náboženstvách, najmä o kresťanstve a katolíckom vierovyznaní. Odmieta napríklad krstenie novorodeniatok, cirkevné finančné kšefty, nedôstojné postavenie ženy v cirkvi, či mocenské ambície cirkvi. Kódu 9 nechýba dobrodružstvo, erotika, láska ani napätie.
Jozef Banáš
Tajomný príbeh nesmrteľnej lásky od Sianu po Vatikán. Tak znie podtitul knihy, ktorá vás zavedie cez Tibet, Nepál, Indiu až do Vatikánu. Už vznik tejto knihy sprevádzali nezvyčajné tajomstvá. Najzvláštnejšie bolo nepálske stretnutie autora s jeho detskou láskou Kumari…

O čom je teda Kód 9? Sledujeme dvoch hlavných hrdinov – Michal, putuje z Východu na Západ. Z Číny cez Tibet, Nepál, Indiu do Vatikánu v súčasnom, reálnom čase. Oproti nemu putuje zo Západu na Východ druhý hlavný hrdina – Ježiš Kristus. Michal plní istú úlohu, ktorú dostal od síl dobra a skladá cestou deväť symbolov, aby sa z nich vytvoril konečný symbol. „Deviatka je najvyššie číslo číselnej sústavy a symbolizuje ženu – je to číslo altruizmu, dávania a tvorenia. Jednotka, naopak, symbolizuje muža - egoizmus, branie a ničenie. Úlohou hlavného hrdinu je nastoliť opäť rovnováhu medzi mužom a ženou,“ vysvetľuje Jozef Banáš.

Nebojí sa pustiť do kontroverzných tém, odkrýva neraz zamlčované. Diskusia je podľa neho prejavom slobodného ducha, ktorý je výsledkom rozmýšľania a slobodní sme len vtedy, keď poznáme pravdu. „A tú poznáme len vtedy, keď rozmýšľame. Načo by nám inak Boh dal rozum?“ pýta Banáš. Ten, kto nástojí na dogmách a nerozmýšľa, či ešte horšie, bráni rozmýšľaniu iným, je proti Bohu a teda neverí. Autor chce knihou povzbudiť ženy, ale nielen ich, aby vzali zodpovednosť za seba do vlastných rúk.

Miesta, kde sa román Kód 9 odohráva, pochodil Jozef Banáš osobne – Tibet, Nepál, India a sám priznáva, že táto cesta zmenila mnohé paradigmy jeho života. „Žiaľ, duchovnosť sa aj z týchto tradične duchovných oblastí pod vplyvom komercie a konzumného tlaku médií a reklamy vytráca. Aj Kód 9 má byť akýmsi varovaním pred tým, kam svet smeruje,“ dodáva Banáš.